چشم دنیا را در بلغارستان ببینید

چشم دنیا را در بلغارستان ببینید

در جنوب شرقی اروپا در سواحل دریای سیاه کشوری واقع شده که به جمهوری بلغارستان معروف است. پایتخت این کشور که مردمش بیشتر بلغاری تبار و بقیه ترک و کولی هستند شهر صوفیه می‌باشد. این کشور سکولار عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یعنی ناتو و نیز عضو اتحادیه اروپاست. 

غارها همیشه به خاطر درون تاریک و گاه پر عظمتشان جز پدیده های اسرارآمیز طبیعت محسوب می شده اند. وقتی که صحبت از جاذبه های گردشگری باشد. پروهودنا غاری بسیار پر عظمت و وسیع است که نمای آن در وصف نمی گنجد، غار عجیبی که دو چشم نگهبان دارد به انسان هایی که در بیرون و داخل غار هستند، زل زده است.

چشم دنیا

در بلغارستان غارهای زیادی وجود دارد با این حال غار پروهودنا به خاطر ظاهری که دارد از شهرتی ماورایی برخوردار است. این غار دو حفره ی بزرگ در وسط دهانه ی بالایی اش دارد که شکل عجیب آن دقیقا شبیه به دو چشمی است که خیره شده اند. پروهودنا ۲۶۲ متر طول دارد و جدای از فضای بزرگی که دارد، شکل و ظاهر آن هم با ظاهر چشمی اش قابل توجه است در واقع این دوحفره که به وجود آمده اند و شبیه به چشم های انسان ها هستند حاصل فشار رسوبات طبیعی است. این رسوبات هنوز هم در جریان هستند و دو حفره ی چشمی در مواقعی که باران می بارد به مرور بزرگ و بزرگ تر می شوند. در مواقعی که باران می بارد، آب از این دو چشم جاری می شود درست مثل این که در حال گریه کردن هستند.

چشم دنیا

غار پروهودنا دو ورودی دارد که این دو ورودی در دو جهت مختلف هم قرار دارند. ورودی کوچک تر ۳۵ متر ارتفاع دارد و ورودی بزرگ تر ۴۵ متر ارتفاع دارد و به همین خاطر بزرگ ترین راه ورودی غاری در سراسر بلغارستان است. به واسطه ی وجود حفره هایی که در سقف این غار وجود دارد، در موقع روز کاملا داخل آن روشن می شود و شب ها هم نور مهتاب داخل آن می تابد درست مثل دو چشم درخشانی که به عمق تاریکی شب خیره شده اند. جالب است بدانید که این غار لوکیشن فیلم «زمانی برای خشونت» در سال ۱۹۸۸ و البته دو فیلم بلغاری دیگر هم بوده است.

چشم دنیا

تقارنی که در دو حفره های این غار و فاصله ی بین آن ها وجود دارد به اندازه ای یکسان و مشابه است که باعث شده فرم آن دقیقا یادآور فرم صورت و دو چشم انسان باشد و به همین خاطر است که حالت ترسناک و مرموزی را به آن داده است.

چشم دنیا

در غار پروهودنا مدارک و شواهدی به دست آمده است که نشان از زندگی انسان های ما قبل تاریخ در آن می دهد با این حال این که از این غار به عنوان مکانی برای انجام مراسم مذهبی یا محلی برای زندگی استفاده می شده است کاملا نامشخص است چون همان طور که می دانید در دوران باستان غارها مکان هایی برای انجام مراسم قربانی و آیین های خاص بوده است، البته در کشفیات باستان شناسان در این غار چاقوهایی از جنس استخوان پیدا شده اند. امروزه در ورودی بزرگ این غار بانجی جامپینگ یکی از پر طرفدارترین تفریحاتی است که گردشگران می توانند داشته باشند.

چشم دنیا

اگر با دیدن تصاویر این غار عجیب تصمیم گرفته اید تا به بلغارستان سفر کنید و آن را ببینید خوب است نکاتی را بدانید. در نزدیکی ورودی کوچک تر این غار یک پارکینگ ماشین وجود دارد بنابراین اگر وسیله ی نقلیه همراهتان دارید بهتر است به سمت ورودی کوچک تر آن بروید.

منبعatlasobscura.com

 

کلمه‌های کلیدی: