تمیزترین فرودگاه جهان

کشور ژاپن همیشه سرآمد برترین ها و خاص ترین ها بوده است. امروز هم در این گزارش قصد داریم به تمیزترین فرودگاه جهان بپردازیم. این فرودگاه هم در ژاپن است.

فرودگاه بین المللی هانه دا در ژاپن برای اولین بار نیست که به این مقام نایل آمده است اما با این حال یک رقیب سرسخت و بسیار تشنه ی موفقیت در کنار خود داشت. این فرودگاه پیشرو در تمیزی و نظافت، فرودگاه بین المللی چانگی در سنگاپور است و نکته ی جالب درباره ی آن این است که این فرودگاه، برای بارها به عنوان تمیزترین فرودگاه جهان انتخاب شده است.

تمیزترین فرودگاه جهان

البته این دو فرودگاه از منظر نظرسنجی های سایت اسکای ترکس (Sky Trax)، در مقامی مساوی با یکدیگر قرار گرفته اند اما با وجود شایستگی های فرودگاه بین المللی چانگی سنگاپور، فرودگاه بین المللی هانه دا به عنوان تمیزترین فرودگاه جهان انتخاب شد.

در ادامه می خواهیم تا شما را با خصوصیات و اطلاعات کلی فرودگاه هانه دا توکیو آشنا نماییم تا به اتفاق هم ببینیم چه عاملی باعث شده است تا این فرودگاه به عنوان تمیزترین فرودگاه جهان انتخاب شود.

فرودگاه بین المللی هانه دا ( Haneda Airport ) را معمولا با نام فرودگاه بین المللی توکیو نیز می شناسند و به عنوان یکی از دو فرودگاه اصلی شهر توکیو نیز شناخته می شود. این فرودگاه بزرگ در سال ۱۹۳۱ میلادی در توکیو افتتاح شد. فرودگاه بین المللی هانه دا در ابتدا فضای کوچکی در کنار خلیجی در جنوب مجتمع فعلی که در آن وجود دارد، بود که البته در آن زمان به عنوان بزرگترین فرودگاه ژاپن به حساب می آمد.

تمیزترین فرودگاه جهان

این فرودگاه از ابتدا دامنه ی فعالیتی به این وسعت نداشت و از آن فقط برای سفر به مقاصد داخلی در کشور ژاپن و همچنین دو کشور همسایه ی این کشور یعنی تایوان و کره که هر دو هم تحت سلطه ژاپن بودند، پروازهایی را انجام می داد.

این فرودگاه در سال ۱۹۳۹ ، با تصمیم مسئولین فرودگاه و همکاری شهرداری ژاپن مورد بازسازی و توسعه قرار گرفت و در نتیجه ی آن، این فرودگاه در مجموع توانست فضایی بالغ بر ۷۲٫۸ هکتار را به خود اختصاص دهد. البته با توجه به این که جنگ جهانی دوم پیش آمد و ژاپن را هم درگیر خود کرد و اوضاع زیاد هم برای این فرودگاه همچون همیشه نگذشت.

در طی جنگ، این فرودگاه به صورت اختصاصی خدمات نظامی ارائه می داد و فضای اطراف آن را برای آموزش پرواز با هواپیماهای نظامی مورد استفاده به ارتش، در اختیار نیروها قرار می داد. دولت توکیو در اواخر سال ۱۹۳۹ تصمیم گرفت تا یک فرودگاه جدید در جزیره ی مصنوعی کوتو را بسازد که حدودا ۵ برابر فرودگاه هانه دا توکیو در آن زمان مساحت داشت.

تمیزترین فرودگاه جهان

ساخت این جزیره ی مصنوعی برای فرودگاه جدید، در اواخر سال آغاز شد و تا سال ۱۹۴۱ نیز به اتمام رسید. اما این فقط زمین فرودگاه بود؛ در روند ساخت ساختمان و پارکینگ فرودگاه مشکلات بسیاری همراه شد و از آن جایی هم که با جنگ جهانی دوم تداخل پیدا کره بود، ساخت این فرودگاه بزرگ نیز متوقف شد و در نهایت پس از جنگ این جزیره نیز متروکه باقی ماند و در نهایت موجب شد که فرودگاه بین المللی هانه دا همچنان پابرجا و مورد استفاده ی اصلی در توکیو قرار بگیرد.

البته تا چند سال پس از جنگ، فرودگاه بین المللی توکیو ساختمانی به عنوان یک ترمینال مستقل برای مسافرانش را در خود نداشت. اولین ترمینال مسافربری این فرودگاه در سال ۱۹۵۵ افتتاح شد اما پروازهای داخلی آن از سال ۱۹۵۱ انجام می گرفت.

فرودگاه بین المللی هانه دا

در دهه ی ۵۰ میلادی بود که شرکت های هواپیمایی اروپایی نیز تصمیم گرفتند که پروازهای خود را به فرودگاه بین المللی هانه دا انجام دهند. در سال ۱۹۵۲ بود که شرکت هواپیمایی ایرفرانس برای اولین بار وارد این فرودگاه ژاپنی شد و خیلی زود پروازهای بین المللی به شهرها و کشورهای مختلف جهان از مقصد این فرودگاه برای ایرلاین های مختلف جهان، برنامه ریزی شد. با این حال امروزه فرودگاه بین المللی هانه دا در زمره ی پررفت و آمدترین فرودگاه بین المللی نه تنها در کشور ژاپن، بلکه در سراسر قاره ی آسیا و حتی در جهان است.

فرودگاه بین المللی هانه دا 3 ترمینال دارد. از این سه عدد ترمینال یکی به پروازهای خارجی و بین المللی اختصاص داده شده است و دو ترمینال دیگر به پروازهای داخلی ، البته باید گفت که این 3 ترمینال ها همگی بسیار دقیق و منظم و البته تمیز می باشد.

فرودگاه بین المللی هانه دا

منبع : www.tokyo-airport-bldg.co.jp

کلمه‌های کلیدی: