با شهر شیطان در صربستان آشنا شوید

کشور صربستان که نام رسمی آن جمهوری صربستان است در جنوب شرقی اروپا قرار گرفته است. در شمال آن کشور مجارستان، در شرق رومانی و بلغارستان، در جنوب جمهوری مقدونیه و مونته‌نگرو و در غرب کشورهای کرواسی و بوسنی هرزگوین همسایه‌های آن هستند.

همه ما داستان های مختلفی در مورد شیطان و شهرهای شیطانی شنیده ایم. اما در کشور صربستان منطقه ای وجود دارد که به «شهر شیطان» شهرت دارد! در این منطقه ستون های سنگی عجیب و غریبی به ردیف کنار یکدیگر قرار گرفته اند که مردم محلی منشاء شکل گیری آن ها را به شیطان نسبت می دهند! وقتی به شهر شیطان می روید با ستون های سنگی عجیب و غریبی مواجه می شوید که به ردیف کنار هم قرار گرفته اند و تصویری ترسناک به وجود آورده اند.

شهر شیطان یکی از عجیب ترین پدیده های طبیعی در منطقه بالکان است. این منطقه در جنوب صربستان قرار دارد و یکی از عجایب هفتگانه کشور صربستان به شمار می رود. شهر شیطان که در زبان محلی Djavolja Varoš نامیده می شود مجموعه ای عجیب و ترسناک از ۲۰۰ ستون خاکی دوکی شکل است که در کنار هم قرار گرفته اند. ارتفاع این ستون ها با یکدیگر تفاوت دارد و بین ۲ متر تا ۱۵ متر متغیر است و عرض آن ها هم بین نیم تا ۳ متر است. اکثر این ستون ها کلاهک های عجیبی روی سرشان دارند که باعث ایجاد داستان ها و شایعات فراوانی در مورد شکل گیری آن ها شده است. البته دانشمندان معتقدند که شکل عجیب این ستون ها حاصل پدیده های طبیعی است و دلیل دیگری ندارد. مشابه این ستون ها در سایر کشورها هم وجود دارد، با این حال به هیچ کدام از آن ها نام «شهر شیطان» را نداده اند!

شهر شیطان

ستون های عجیب و غریب شهر شیطان همیشه برای اهالی منطقه مرموز و اسرارآمیز بوده اند. به همین دلیل از گذشته های دور افسانه های زیادی در مورد منشاء شکل گیری این ستون ها وجود داشته که به مرور به تعداد این روایات اضافه شده است. البته همان طور که گفتیم این روایات به هیچ وجه پایه علمی ندارند و صرفا ساخته و پرداخته ذهن مردم محلی هستند.

بقایای کلیسایی متعلق به قرن سیزدهم هم در نزدیکی شهر شیطان کشف شده است که چند سال پیش مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. امروزه مردم محلی برای دعا کردن به این محل می آیند و معتقدند که این محل می تواند بیماری را شفا بدهد. به همین دلیل روسری هایشان را به درخت نزدیک کلیسا گره می زنند. بعد از یک هفته روسری باید دفن شود تا تمام بیماری ها را با خود دفن کند و از بین ببرد.

داستان های شیطانی به ستون های سنگی ختم نمی شود و موضوعات عجیب تری هم در این منطقه وجود دارد. دو چشمه در نزدیکی ستون های شیطانی وجود دارند که غلظت مواد معدنی بسیار بالایی دارند به طوری که آب چشمه ها را به رنگ قرمز درآورده است! آبی که از چشمه های شیطان بیرون می زند بسیار اسیدی هستند (PH 1.5) و غلطت معدنی بسیار بالایی دارند (۱۵g/1Litre). برای این که تصور بهتری از غلطت مواد معدنی این آب داشته باشید باید بدانید که غلظت مواد معدنی در آب چشمه های شیطان ده هزار برابر آب آشامیدنی است!

شهر شیطان

چشمه دیگری در فاصله ۴۰۰ متری از نهر شیطان وجود دارد که رد ول (Red Well) شهرت دارد. آب این چشمه اسیدیته کمتری دارد و همچنین غلظت مواد معدنی آن کمتر است. با این حال باز هم از عجیب بودن این چشمه چیزی کم نمی کند. آهن در ترکیب با حجم زیاد آب اکسید می شود و رنگ آب را به قرمز درخشانی تبدیل می کند. آب این چشمه به دلیل هموار بودن زمین معمولا از مسیر اصلی خود سرریز می شود و در زمین های اطراف پخش می شود.

منبعlonelyplanet.com

 

کلمه‌های کلیدی: