سمی ترین نقطه کره زمین

در آمریکا نزدیک شهر بوت گودالی عمیق وجود دارد که میتوان به جرات گفت سمی ترین نقطه کره زمین می باشد. هیچ جانداری در اینجا نیست. هیچ پرنده ای از بالای این گودال پرواز نمیکند و نوشیدن مقداری از آب این منطقه میتواند آخرین تجربه نوشیدن آب برای هر موجود زنده ای باشد. همین گودال تا کنون جان دست کم ده هزار نفر را گرفته است.

گودال برکلی سمی ترین نقطه کره زمین

جالب است بدانید جایی که ما امروزه آن را به عنوان یک قاتل معرفی می کنیم، روزگاری یکی از غنی ترین و ثروتمندترین نقاط کره زمین بوده است. معادن مس، طلا، نقره و سایر فلزات گرانبها این مکان را به غنی ترین نقطه رسانده بود و روزانه هزاران تن فلزات گرانبها از اینجا استخراج می شده است.

صنعت معدن آمریكا تقریبا صد سال است که فعالیت خود ادامه میدهد. در اواسط قرن بیستم، شرکت معدنکاری آناکوندا مسئول تقریبا تمام عملیات استخراج معادن بود. هنگامی که معادن زیرزمینی در دهه 1950 بیش از حد پرهزینه بود، آناکوندا به روشهای جدید و پر هزینه روی آورده بود و همانطور که سنگها را استخراج می کرد، به یکباره فروریخت. آبهای زیرزمینی به داخل گودال فرو ریختند و پمپ هاییکه  باید کار می کردند تا از آلودگی به کاسته شود، از کار افتادند و همینطور آهسته آهسته این گودال پر از آب به یکی از خطرناک ترین گودال ها تبدیل شد.

گودال برکلی سمی ترین نقطه کره زمین

جالب است بدانید که آب گودال برکلی به حدی سمی است که هیچ موجود زنده ای نمی تواند در آن زنده بماند. هیچ نوع ماهی در آب یافت نمی شود و هیچ گیاهی هم در اطراف این آب رشد نکرده است. هیچ حشره و مگسی هم در اطراف گودال یافت نمی شود. یکی از تراژدی های این گودال سمی در سال 1995 اتفاق افتاد. زمانی که دسته ای از قوهای مهاجر برای فصل زمستان به این جا آمدند، آنها نمی دانستند چه گودال و آبی در انتظار آنهاست. همین که تصمیم به فرود گرفتند و در آب فرود آمدند دفتر زندگی آنها به صورت دسته جمعی بسته شد. طبق آمار 342 قو در این گودال جان دادند. 

گودال برکلی سمی ترین نقطه کره زمین

مرگ قوهای مهاجر بدلیل سوراخ شدن مری و مجرای گوارشی آنان بعد از نوشیدن این آب اسیدی و تنفس در هوای این منطقه بود. بصورتی که روی آب یکدست سفید شده بود از لاشه این پرندگان زیبا. این اما آخرین آمار مرگ و میر در گودال برکلی نبود و در سال  ۲۰۱۶ دوباره گروهی از قوهای مهاجر روی این دریاچه فرود آمدند. این بار تعداد آن ها بسیار زیاد بود و حدود ۱۰۰۰۰ قو بودند. متاسفانه فعلا هنوز این گودال بدون محافظ نگهداری می گردد.

ای کاش مردمان و گردشگرانی که از سراسر جهان همه ساله برای دیدن گودال برکلی به اینجا می آیند و بعضی از آنها دچار ناراحتی های پوستی و تنفسی می شوند در تصمیم خود تجدید نظر نمایند.

گودال برکلی سمی ترین نقطه کره زمین

منبع : www.damninteresting.com

 

کلمه‌های کلیدی: