حمام های گوگردی تفلیس

در گزارش امروز ایلیاگشت قصد داریم به تفلیس سری بزنیم و شما را بیشتر با حمام های گوگرد یا سولفور که زبان اگلیسی به آن Sulfur baths in Tbilisi می گویند آشنا سازیم.

حمام های گوگردی تفلیس

یکی از جاذبه های شهر تفلیس که تنها محدود به یک مکان نمی شوند، حمام های گوگردی آن هستند. حال شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چرا حمام گوگردی و حمام ساده نه؟ این حمام ها که صد در صد هم بوی گوگرد که زیاد هم شاید به شامه خوش نیایند می دهند، خاصیت درمانی دارند و طرفداران بسیار زیادی هم مخصوصا در بین گردشگران دارند. خیلی ها با این دید به این حمام ها می روند که بتوانند یا سلامتی پوستی و تنفسیشان را به دست بیاورند و یا بر آن بیافزایند.

حمام های گوگردی تفلیس

در واقع وجود این چشمه ی زیبا و آب درخشان آن باعث شد که پادشاه را تحت تاثیر قرار بدهد. پادشاه دستور می دهد تا پایتخت جدیدش را در این محل تاسیس کنند. جالب است بدانید که شهر تفلیس (Tbilisi) که واژه ای کاملا گرجستانی است از ریشه ی تفلی یا به عبارتی دیگر، تبلی (tbili) می آید که به معنای آب گرم است. حال به بحث حمام های گوگردی تفلیس می رسیم. به حمام های گوگردی که در اصطلاح به آن ها حمام آبانوتوبانی نیز می گویند، از لحاظ ساختاری بر اساس سبک حمام های ایرانی ساخته شده اند اما یک فرق بزرگ با حمام های سنتی ایرانی دارند.

حمام های گوگردی تفلیس

این حمام ها، برخلاف سنت رایج در حمام های ایرانی که آب به صورت مصنوعی داغ و آماده و مناسب برای استفاده می شوند، بخش گرمخانه و مخزنی برای گرم کردن آب وجود ندارد و آب به صورتی کاملا طبیعی داغ است. دمای آب در این حمام ها حدودا بین ۲۴ تا ۴۱ درجه ی سانتی گراد حرارت را در خود دارا است.

این حمام ها در سراسر روسیه به دارا بودن خواص درمانی شهرت داشته و بسیاری از افراد دارای معلولیت جسمی و فیزیکی از این کشور با هدف استفاده از خاصیت شفا بخشی این حمام ها هر روزه به شهر تفلیس سفر می کنند. در این حمام ها افراد بسیار مشهوری نیز حضور داشته اند که اتفاق از طرفداران پر و پا قرص حمام های گوگردی در تفلیس محسوب می شده اند. از جمله ی مشهور ترین این افراد می توانیم به شخصیتی همچون: آلکساندر دوما که نویسنده ی مشهور فرانسوی و خالق آثار بسیار مشهوری مثل؛ کنت مونت کریستو و سه تفنگدار است و همچنین آلکساندر پوشکین که شاعر و نویسنده ی بسیار مشهور روسی و خالق آثاری چون شوالیه خسیس ، کولی ها و زندانی قفقاز است، اشاره نماییم. امروزه لوح یادبودی از آلکساندر پوشکین روسی در بیرون حمام  Orbeliani هنوز هم در این منطقه باقی مانده است.

حمام های گوگردی تفلیس

در این حمام ها امکاناتی مانند سفارش دادن چای و آب آشامیدنی، دوش های اختصاصی، حوضچه های آب داغ و ماساژ ارائه می شود. تخت های ماساژ از سنگ مرمر ساخته شده و در ابتدا شما باید در آب غوطه ور شده و سپس منتظر ماساژی سخت و تا حدی خشن و روی یک تخته سنگ مرمری باشید. در ادامه، فرد دلاک و مسئول ماساژ کل بدن شما را کیسه کشیده و یک لایه از پوست مرده را بر می دارد. سپس به شما لیف و صابون زده و آبکشی می کنند. هزینه ی ماساژ نیز به لاری (lari) یعنی واحد پولی رسمی گرجستان دریافت می گردد.

حمام های گوگردی تفلیس

نکاتی مهم درباره حمام های گوگردی تفلیس

  • پیش از رفتن به حمام در این محل، غذا نخورید. فضای عمومی این حمام ها داغ بوده و به ویژه اگر شما سونای اختصاصی اجاره کرده باشید، با گرمای بیشتری رو به رو می شوید. رفتن با معده خالی نیز به این حمام مناسب نیست و می تواند موجب سرگیجه گرفتن شما شود.
  • این آب بوی ناخوشایندی دارد اما باید توجه داشته باشید که این بو غیر قابل تحمل نبوده و پس از مدتی به آن عادت می کنید.
  • قسمت حمام عمومی دارای بخش مجزای زنانه و مردانه بوده و در بخش عمومی شما می توانید از دوش های موجود در حمام نیز استفاده کنید.
  • فرد دلاک و مسئول ماساژ کل بدن شما را کیسه کشیده و یک لایه از پوست مرده را برمی دارد. سپس به شما لیف و صابون زده و آبکشی می کند.
  • بر اساس افسانه ها و روایت، هستی و وجود شهر تفلیس به این چشمه آب معدنی وابسته بوده و در داستان ها آمده است که پادشاهی به نام (VakhtangGorgasali) در قرن پنجم میلادی شاهین شکاری مورد علاقه اش را در محل این چشمه پیدا کرده است.

حمام های گوگردی تفلیس

  • بهترین گزینه؛ خوردن یک وعده ی غذایی در فاصله ای مناسب پیش از رفتن به حمام گوگرد است.
  • برای ساعات بعد از حمام برنامه ریزی نکنید. شما پس از حمام کردن در این محل قادر به انجام هیچ کاری از جمله کار کردن، میهمانی رفتن، ورزش و یا حتی پیاده روی ساده نیستید.
  • در این محل به شما حوله های مخصوصی مثل لنگ داده می شود.
  • حمام آبانوتوبانی دارای آب گوگرددار است و گوگرد بوی خوبی ندارد. شما احتمالا پیش از ورود به حمام با بویی مشابه تخم مرغ گندیده رو به رو می شوید که نشان دهنده وجود گوگرد در آب است.
  • گوگرد به صورت درمانی برای برخی مشکلات پوستی مانند اگزما و آکنه استفاده شده و شناور شدن و غوطه ور شدن در آب گوگرد دار سبب کاهش میزان تعرق بدن شده و برای درمان برخی از بیماری های مفصلی مانند روماتیسم و دردهای عضلانی نیز مفید است.

tripadvisor.com

 

کلمه‌های کلیدی: