قوانین تاکسی گرفتن در استانبول

قوانین تاکسی گرفتن در استانبول

استانبول یکی از بهترین و پرتردد ترین مسیر های مسافرت بین ایرانی هاست. تاکسی گرفتن راحت ترین راه برای گردش در استانبول است. آن ها فراوان هستند، روز و شب کار می کنند، چهار نفر را سوار می کنند، نسبت به شهرهای اروپای نسبتا ارزان‌تر هستند و می توان آن‌ها را به راحتی در خیابان یا در ایستگاه های تاکسی یافت. در این مطلب با ایلیاگشت همراه باشید تا شما را با قوانین تاکسی گرفتن در استانبول آشنا سازیم.

فقط از تاکسی های رسمی و تاکسیمتر دار استفاده کنید

در استانبول فقط سوار تاکسی های رسمی شهر شوید. آن ها به رنگ زرد روشن هستند و روی سقف آن ها، علامتی با واژه taksion یا taxi دیده می شود. علاوه بر آن، پلاک تاکسی (و در برخی مواقع، لوگوی شرکت) باید روی درهای جلو و سقف دیده شود. مهمترین مورد هم این است که همه تاکسی های رسمی، تاکسیمتر دارند. نکات گوناگونی در رابطه با تاکسیمتر وجود دارد، مثلا اینکه شما مطمئن هستید هزینه ای که بابت مسیر از شما دریافت خواهد شد، هزینه اصلی ثبت شده در استانبول است.

قوانین تاکسی گرفتن در استانبول

در خودرو تاکسیمتر را پیدا کنید

با اینکه در بیشتر کشورها تاکسیمتر به گونه ای نصب می شود که برای مسافر قابل دیدن باشد، اما در تاکسی های موجود در استانبول، این وسیله پشت جعبه دنده قرار گرفته که شاید به راحتی نتوانید آن را ببینید، مخصوصا اگر صندلی عقب نشسته باشید. خود مردم محلی استانبول معمولا رفلکس آن را در پنجره صندلی جلو می بینند. اما از آنجایی که شاید نتوانید رقم برعکس شده (مثل آینه) را بخوانید، بهتر است اول که سوار شدید نقطه شروع را ببینید و اگر مسیرتان طولانی است، هر چند دقیقه یک بار آن را بررسی کنید. این کار بی احترامی محسوب نمی شود، برعکس احترام او را به خاطر بلد بودن راه و چاه کسب می کنید.

قوانین تاکسی گرفتن در استانبول

کمربند ایمنی خود را حتما ببنید

با اینکه در ترکیه قوانین رانندگی روز به روز سخت تر می شود اما هنوز هم رانندگانی مشاهده می شوند که اصلا خوب رانندگی نمی کنند. برخی از راننده های تاکسی که جزو آن ها هستند نیز در شهر وجود دارد که پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از هرگونه اتفاقی، کمربند ایمنی خود را ببندید.

هزینه را به لیر پرداخت کنید

همیشه سعی کنید که لیر ترکیه داشته باشید زیرا در صورتی که هزینه آن را بخواهید با دلار یا یورو بدهید، نرخ بالایی را به شما پیشنهاد می کنند.

قوانین تاکسی گرفتن در استانبول

همیشه برای پرداخت پول خرد داشته باشید

گاهی در استانبول ممکن است در صورتی که مثلا یک اسکناس ۵۰ لیره به راننده بدهید او ادعا کند که به او ۵ لیره داده است و یا بگوید که پول خرد ندارد و شما مجبور شوید که هزینه بیشتری پرداخت کنید.

اپلیکیشن BİTAKSİ را روی گوشی خود نصب کنید

این اپلیکیشن را روی گوشی هوشمند خود دانلود کنید که کار با آن بسیار راحت است. توسط این برنامه می توانید مشاهده کنید که نزدیک ترین تاکسی به شما کجاست؛ همه تاکسی ها ثبت شده اند و حتی نام راننده نیز مشاهده می شود.

قوانین تاکسی گرفتن در استانبول

به تاکسی ها انعام ندهید

تا زمانی که یک راننده به شما کمکی مثلا برای جابجایی چمدان هایتان نکرده، او انتظار انعام از شما ندارد. اگر از راننده خیلی راضی هستید می توانید به او انعام دهید که این کار راننده را بسیار خوشحال خواهد کرد.

قوانین تاکسی گرفتن در استانبول

عوارض بزرگراه و پل با مسافرت است

زمانی که مسیر شما از پل بسفر یا اتوبان TEM می گذرد، هزینه عوارض باید پرداخته شود. راننده آن را پرداخت می کند اما هزینه آن روی مبلغ شما حساب می شود.

قوانین تاکسی گرفتن در استانبول

آدرس مقصد را حتما بدانید

احتمالا اینکه راننده اصلا انگلیسی بلد نباشد بسیار زیاد است. شما می توانید برای جلوگیری از اینکه مسیر را اشتباه رود یا مقصد شما را متوجه نشده باشد، نام و آدرس مقصد را روی کاغذ یا روی نت گوشی موبایلتان بنویسید و به او نشان دهید. با این کار خیالتان کاملا راحت خواهد شد.

قوانین تاکسی گرفتن در استانبول

به سوال های شخصی راننده پاسخ ندهید

بسیاری از رانندگان تاکسی ممکن است سوالات شخصی بپرسند. با اینکه آن ها بیشتر می خواهند حسی صمیمی ایجاد کنند اگر یک درصد احساس کردید که برای پاسخ دادن به آن ها راحت نیستید به راحتی سکوت کنید. شما مجبور به جواب نیستید.

قوانین تاکسی گرفتن در استانبول

از گوگل مپ استفاده کنید

زمانی که می خواهید از نقطه ای به نقطه دیگری بروید بهتر است که گوگل مپ خود را روشن کرده و مسیر را توسط آن بررسی کنید. در شرایط نادری ممکن است راننده شما را از راهی طولانی به مقصد برساند تا هزینه بیشتری دریافت کند.

منبعistanbultrails.com

 

کلمه‌های کلیدی: