رودخانه های خیره کننده از هوا

رودخانه های خیره کننده از هوا

در گزارش امروز ایلیاگشت قصد داریم تا شما را با رودخانه های خیره کننده آشناسازیم.  بیشتر رودخانه ها بر روی یک مجرای گسترده و پهن جریان دارند، آب پیوسته می رود و می رود تا خودش را به دریا، دریاچه یا اقیانوس برساند و آرام گیرد اما بعضی از رودخانه ها در طول مسیرشان به چندین و چند مجرای کوچک تقسیم می شوند و در آن ها از آن جریان پیوسته خبری نیست، تقسیم و به هم وصل شدن مجراهای آب به گونه ای است که رودخانه ظاهری شبیه موهای بافته پیدا می کنند به همین دلیل است که به آن ها رودخانه های بافته می گویند.

عرض رودخانه های بافته معمولا خیلی زیاد اما عمقشان کم است و بیشتر بر روی دامنه های پرشیب شکل می گیرند و همراه خود رسوب های درشتی دارند. در قسمت هایی از مسیر که جریان آب رودخانه کم می شود این رسوبات درشت در بستر رود ته نشین می شوند و برآمدگی های ماسه ای موقت کوچکی را بر جای می گذارند که باعث می شود جریان آب رودخانه به مجراهای مختلف تقسیم بندی شود. در کنار شیب زیاد و فراوانی رسوبات، میزان سرعت آب هم درشکل گیری این ظاهر تاثیرگذار است، پس رودخانه های بافته در نزدیکی نواحی کوهستانی مخصوصا آن هایی که یخچال های طبیعی دارند شکل می گیرند و بیشتر در محیط هایی پیدا می شوند که عمق کانال های آب و در نتیجه سرعت جریان های آب کم است.

الگوی مجراهای در هم پیچیده با گذشت زمان تغییر پیدا می کند چون با تغییر سرعت و مقدار آب رودخانه، برآمدگی های رسوبات قبلی کم کم فرسایش پیدا می کنند و ته نشین می شوند و برآمدگی های دیگری شکل می گیرند. بر روی هواپیما و یا در عکس های ماهواره ای به رودخانه هایی با مجراهای در هم پیچیده که نگاه کنید زیبایی خیره کننده شان شما را به تحسین وا می دارد.

رودخانه راکاییا در دشت های جزیره جنوبی نیوزلند یکی از بزرگ ترین رودخانه های بافته این کشور و نمونه زیبایی از آن هاست.

رودخانه براهماپوترا در تبت، هند و بنگلادش یکی دیگر از این رودخانه هاست. این رودخانه در تبت سرچشمه می گیرد و در ایالت آروناچال پرادش وارد هند می شود، همین که رود وارد ایالت آسام هند می شود پیج و تاب های پرجزئیاتش را به نمایش می گذارد و در بقیه مسیر ۷۰۰ کیلومتری اش در دره حتی در فصل های خشک هم پرقدرت و خروشان است.

رودخانه وایتاکی یکی دیگر از رودخانه های بافته بزرگ در جزیره جنوبی نیوزلند است این رودخانه، آبگیر مکنزی را آبیاری می کند و ۱۱۰ کیلومتر را به سمت جنوب شرقی می رود و می رود تا خودش را به اقیانوس آرام برساند.

رودخانه تاگلیامنتو در شمال شرقی ایتالیا هم وقتی از کوه های آلپ سرچشمه می گیرد و به سمت دریای آدریاتیک می رود جریان هایش بافته و پیچ در پیچ می شود.

رودخانه وایماکاریری در جزیره جنوبی نیوزلند با حدود ۱ کیلومتر عرض از دیگر رودخانه های بافته است که کانال های متغیر زیادی دارد.

رودخانه اب (Ob) در غرب سیبری روسیه هفتمین رودخانه طولانی دنیاست و دیدن آن از بالا بسیار تماشایی است.

منبع:amusingplanet.com

 

کلمه‌های کلیدی: