عجیب ترین شهرهای زیرزمینی جهان

شاید برای شما عجیب باشد اما هستند شهرهایی که زیر زمین ساخته شده اند. امروزه ما در جهانی زندگی می کنیم که تمامی کشورها در تلاش هستند تا بتوانند ساختمان هایی را بسازند که بلندترین نقاط اسمان را فتح نماید. نمای شهرهای بزرگ نشان دهنده این است که روز به روز این آسمان خراش ها بلندتر شده و تصاویر این شهرها تبدیل به خیابان هایی با ساختمان های بلند مرتبه گردیده است.

با این حال زمانی که به گذشته جوامع مردمی نگاه می کنید متوجه خواهید شد که در آن زمان برای توسعه شهرها سطح ساخت و ساز را به سمت پایین آورده و تلاش برای ساخت شهرهای زیرمینی صورت گرفته است تا در زیر پوسته این کره خاکی بتوانند مکان هایی امن ایجاد کنند.

شهرهای زیرزمینی

این شهرهای زیرزمینی در طول دوران های مختلفی از تاریخ ساخته شده و به عنوان پناهگاه در دوران جنگ یا برای حفاظت از خطرات ناشی از عوامل طبیعی و یا به عنوان مکان هایی مقدس برای ایمان و مذهب مورد استفاده قرار گرفته است. مرموزترین شهرهای زیرزمینی همچنین موضوع بسیاری از افسانه های باستانی بوده و اسرارهایی را درون خود جای داده است که موجب تغییراتی در درک ما در خصوص جهان پیرامون و تاریخ شهرنشینی انسان ها می باشد.

بسیاری از این شهرهای زیرزمینی در دوره مدرن امروزی همچنان کشف نشده باقی مانده اند اما تعداد اندکی از آن ها وجود دارند که تاریخ واقعی خود را به نمایش گذاشته تا انسان ها با شرایط و نحوه زندگی آن ها بیشتر آشنا شوند.

معدن نمک ویلچکا | WIELICZKA SALT MINE

معدن نمک ویلچکا در کشور اروپایی لهستان و در زیر شهر ویلچکا قرار گرفته است که به دلیل موقعیت آن در زیر شهر و وسعت زیاد به کلیسای جامع نمک زیرزمینی نیز مشهور می باشد. این معدن وسعتی در حدود ۲۸۷ کیلومتر از فضای زیر شهر را در بر گرفته است. این معدن نمک در قرن ۱۳ میلادی شروع به کار کرده و تا مدت های طولانی به تولید نمک خوراکی فعالیت داشته است تا زمانی که در سال ۱۹۹۶ فعالیت معادن تجاری به این شکل متوقف شد و عملیات حفاری و اکتشاف و برداشت نهایتا تا سال ۲۰۰۷ در این معدن به طور کامل به پایان رسید.

از این معدن به عنوان یکی از قدیمی ترین معادن نمکی که تا قرن بیست و یکم باقی مانده و یکی از مرموزترین شهرهای زیر زمینی یاد می کنند. با این حال برخی از کارشناسان می گویند که اکتشاف و استفاده از رسوبات نمک در این منطقه بسیار زودتر از آنچه به نظر می رسد آغاز شده است زیرا محققان گورستان های قدیمی مربوط به دوران نوسنگی را نیز در این منطقه کشف کرده اند.

عجیب ترین شهرهای زیرزمینی جهان

لالیبلا | LALIBELA

روستای لالیبلا در کشور اتیوپی واقع شده و این شهر مقدس خانه بزرگترین کلیسای یکپارچه در جهان است. یازده کلیسای سنگی شگفت انگیز در این روستای قرار گرفته اند که به همین دلیل تعجب برانگیز است که این روستای زیرزمینی به عنوان یک مکان مقدس در نظر گرفته شده و سالانه ۱۰۰ هزار زائر را در خود جای می دهد.

کلیساها از طریق گذرگاه هایی به یکدیگر متصل می شوند و بزرگترین آن ها خانه Medhane می باشد که بیش از ۳۰ فوت ارتفاع، ۱۰۰ فوت طول و ۷۰ فوت عرض وسعت دارد. اما بیشتر نمادهای ساختاری این روستا کلیسای سنت جورج می باشد. این کلیسا که به عنوان یک صلیب شکل گرفته مکانی مقدسی است که محلی ها بر این باورند که توسط خود مسیح مقدس نظارت شده است.

عجیب ترین شهرهای سنگی جهان

نائورس | NAOURS

یکی دیگر از مرموزترین شهرهای زیرزمینی نائورس بوده که در فرانسه واقع شده و آغاز استفاده از این سکونتگاه به سلطه امپراتوری روم و قرن دوم میلادی می رسد. در آن زمان این سایت چیزی بیش از یک معدن سنگ آهک نبود اما قرن های بعد مردم محلی ان را به یک انبار برای ذخیره سازی مواد غذایی و همچنین به عنوان مخفیگاهی در زمان جنگ های قرون وسطی استفاده می کرده اند.

این شهر زیرزمینی دارای شبکه ای از تونل ها می باشد که حدود دو مایل گسترش یافته و بیش از ۳۰۰ اتاق دارد که می تواند حدود ۳ هزار نفر را در خود جای دهد. سایت زیرزمینی در نهایت به یک شهر کوچک تبدیل شده که در آن، چاه ها، اصطبل ها و کلیساها قرار گرفته اند.

به گفته برخی از کارشناسان در قرن نهم میلادی که این بخش از فرانسه مورد حمله وایکینگ ها قرار گرفت ممکن است آن ها نیز برای مدتی در این محل زندگی می کردند. این مکان همچنین به عنوان یک مخفیگاه در زمان جنگ ۳۰ ساله در قرن هفدهم مورد استفاده قرار گرفته است.

زمانی که اروپا در صلح و آرامش فرو رفت دیگر مرموزترین شهرهای زیرزمینی در فرانسه مورد استفاده قرار نگرفته و کم کم به دست فراموشی سپرده شد تا زمانی که توسط یک مرد که در حال بازسازی خانه اش بود در قرن نوزدهم کشف گردید و در دوران جنگ جهانی اول و دوم در برخی مواقع مورد استفاده قرار گرفت. امروزه این شبکه تونلی یکی از جاذبه های توریستی بسیار محبوب در فرانسه است.

مرموز ترین شهرهای زیرزمینی: نائورس

پترا | PETRA

یکی دیگر از شهرهای زیرزمینی، پترا می باشد. پترا شهری تاریخی در ۲۶۲ کیلومتری جنوب شهر امان در کشور اردن است که درگذشته پایتخت حکومت باستانی نَبَطی‌ها بوده است. این شهر در سده ۴ پیش از میلاد و در زمان تمدنِ نبطی‌ها ساخته شده‌بود. بر طبق روایاتی، این شهر توسط جن‌ها تسخیر شده است. نبطیان از عرب‌های شمال جزیره به شمار می‌آمده‌اند و شاید نزدیکترین دولت‌های کهن به عرب حجاز نیز بوده‌اند.

بیش تر نامهای رایج میان آنان به نامهای استفاده شده به هنگام ظهور اسلام شباهت داشته‌است، مانند: حارثه، ملیکه، جذیمه، کلیب، وائل، مغیره، قصیّ، عدی، عائذ، عمر، عمیره، یعمر، کعب، معن، سعد، مسعود، وهب اللات، تیم الله و علی.همچنین از سوی دیگر ترکیب لغت‌های آنان شباهت به ترکیب نحو عربی مشهور میان ما دارد.

عجیب ترین شهرهای زیرزمینی : پترا

در پایتخت قدیم پترا ممکن است تا ۲۰ هزار نفر جمعیت زندگی می کرده اند که خانه ها، سیستم های حمل و نقل دقیق و آبیاری در این منطقه وجود داشته است. بنا به گفته باستان شناسان تنها ۱۵ درصد از این شهر کشف شده است و اغلب آن دست نخورده و پنهان باقی مانده است. یکی از ساختارهای نمادین در پترا معبد باستانی Al Khazneh با سنگی قهوه ای به ارتفاع ۱۳۰ فوت است.

شما ممکن است این ساختمان خاص را در فیلم ماجراجویی ایندیانا جونز و یا آخرین جنگ های صلیبی دیده باشید. برخی نیز فکر می کنند که گنجینه های پنهان بسیاری نیز در خزانه آن کشف شده و بسیاری از مقبره ها برای پیدا کردن این گنجینه ها توسط دزدان غارت شده اند.

منبع: www.beyondsciencetv.com

 

کلمه‌های کلیدی: