حقایقی عجیب از تایلند

تایلند با نام رسمی پادشاهی تایلند و نام سابق سیام، کشوری در شبه‌ جزیره هند و چین واقع در جنوب شرقی آسیاست. این کشور از شمال با برمه و لائوس، از شرق با لائوس و کامبوج، از جنوب با مالزی و خلیج تایلند، و از غرب با برمه و دریای آندامان همسایه‌ است. مساحت این کشور ۵۱۳۱۲۰ کیلومتر مربع بوده و جمعیتی بیش از ۶۸ میلیون نفر را در خود جای داده است. تایلند به عنوان پنجاهمین کشور جهان از نظر وسعت و بیست و یکمین کشور از نظر جمعیت به شمار می رود. پایتخت آن نیز شهر بانکوک (Bangkok) بوده که منطقه ای اداری ویژه ایست. حقایقی عجیب از تایلند را شاید باور نکنید.

حقایقی عجیب از تایلند

با ایلیاگشت همراهی کنید تا حقایقی عجیب از تایلند را بازگو کنیم.

نام تایلند در زبان تایلندی پراتت تای (Prathet Thai) بوده که به معنی سرزمین آزاد می باشد. جالب است بدانید که تایلند تنها کشوری در جنوب شرق آسیا بوده که هرگز توسط یک دولت اروپایی مستعمره نشده است. این اصطلاح همچنین ممکن است به یک گروه قومی اشاره داشته که ریشه بسیاری از مردم تایلند می باشد.

تایلند با چهار کشور مرز دارد. در سمت شمال و غرب با کشور میانمار که سابقا با نام برمه شناخته می شده است. در جهت شمال و شرق با کشور لائوس هم مرز بوده، در جنوب شرقی آن کشور کامبوج قرار گرفته و در جنوب نیز کشور مالزی قرار گرفته است.

تایلند کشوری است که بزرگترین مزرعه کروکودیل، بزرگترین رستوران، طولانی ترین پل معلق تک مسیره و بلندترین هتل جهان را دارد.

حقایقی عجیب از تایلند

در گذشته تمام مردان جوان تایلندی، حتی پادشاهان می بایست قبل از ۲۰ سالگی خود یک دوره را به عنوان راهب خدمت می کرده اند. امروزه مردان جوان کمتر این کار را انجام می دهند.

کوچکترین پستانداران جهان به نام Craseonycteris thonglongyai که نوعی خفاش می باشد، در کشور تایلند یافت می شود.

تایلند بزرگترین ماهی جهان را داشته که طول آن به ۱۲ متر رسیده و نامش Rhincodon typus می باشد. به این ماهی کوسه نهنگ نیز گفته می شود.

یک پزشک به نام Hoo Sateow از تایلند دارای بلندترین موهای جهان می باشد که طول آن ها به بیش از ۱۶ اینچ می رسد. او می گوید که موهایش به خوبی گرم نگهش می دارد.

در سال ۱۹۹۶ دو گربه نادر چشم الماسی به نام های پت (Phet) و پلوی (Ploy) در تایلند برایشان مراسم عروسی گرفته شد که هزینه آن بالغ بر ۱۶۲۴۱ دلار براورد شده است. این گران قیمت ترین ازدواج حیوانات خانگی بود.

حقایقی عجیب از تایلند

در سال ۱۹۹۹ یک فیل ۳۸ ساله در اثر رفتن روی مین دچار آسیب از ناحیه پای خود شد. به طور همزمان ۳۰ دامپزشک او را تحت درمان قرار داده که این رکورد بیشترین تعداد دامپزشک همزمان در یک عمل جراحی بوده است.

تایلند از نظر وسعت پنجاه و یکمین کشور جهان به شمار می رود. روسیهبزرگترین و ایالات متحده سومین کشور می باشد.

وسعت کشور تایلند کمی بزرگتری از ایالت وایومینگ (Wyoming) در آمریکا بوده و به اندازه ۵۱۳۱۲۰ کیلومتر مربع می باشد.

بیش از ۷۵ درصد از مردم این کشور تایلندی، حدود ۱۴ درصد از آن ها چینی بوده و ۱۱ درصد دیگر شامل سایر اقوام می باشند.

حقایقی عجیب از تایلند

بزرگترین کیک دنیا نیز در بانکوک تایلند و در تاریخ ۲۵ دسامبر ۱۹۹۷ تهیه شد. وزن این کیک معادل ۵۰۷۱ پوند بوده و اندازه آن به ۲۷ فوت و ۶ اینچ می رسید. این کیک به ۱۹۲۱۲ قسمت تقسیم گردید.

یک خانواده کوچک در تایلند بسیار نادر می باشد. اکثر مردم در خانواده های گسترده ای زندگی می کنند.

بالاترین ارتفاع در تایلند منطقه دوی اینتانون (Doi Inthanon) بوده که ارتفاع آن ۲۵۹۵ متر می باشد. این مکان یه مقصد محبوبگردشگریبه شمار می رود. در حقیقت براورد می شود که سالانه حدود ۱۲ هزار نفر برای جشن سال نو در این قله کنار هم جمع می شوند. کمترین ارتفاع از سطح دریا نیز در امتداد ساحل می باشد.

در حدود یک قرن پیش شمال تایلند را جنگل های متراکم پوشانده بود. امروزه تنها یک چهارم از آن ها باقی مانده است. تایلند در میان کشورهای جنوب شرق آسیا دومین رتبه را در از دست دادن جنگل های خود دارد. تنها سنگاپور رتبه بالاتری از تایلند را در این موضوع به دست آورده است. امروزه قطع این درختان ممنوع شده است.

حقایقی عجیب از تایلند

زبان ملی این کشور تایلندی می باشد که بسیاری از محققان بر این باور هستند که شکلی از زبان چینی بوده و در حدود قرن های ۷ تا ۱۳ میلادی شکل آن به تدریج تغییر کرده است. همانند لائوس، ویتنام و چین، زبان تایلندی نیز بسیار وابسته به آواها می باشد. الفبای آن ها دارای ۳۲ حرف صدادار و ۴۴ حرف بدون صدا می باشد.

گربه های سیامی بومی تایلند می باشند. در زبان تایلندی به آن ها wichen-maat گفته شده که به معنی الماس ماه می باشد. در یک کتاب شعر قرن چهاردهمی ۲۳ نوع گربه سامی توصیف شده که امروزه تنها شش نژاد از آن ها باقی مانده است. گفته می شود در صورت نگه داشتن یک جفت از گربه سیساوات (Si Sawat) که نژادی از گربه های سیامی می باشد، برای ازدواج خوش شانسی می آورند.

پلیس راهنمایی و رانندگی در بانکوک به دلیل وجود سطح خطرناکی از آلودگی هوا پوست صورت خود را می پوشانند. علاوه بر این ایستگاه های پلیس مجهز به گاز اکسیژن بوده که در صورت بی حال شدن افسران از آن استفاده کنند. بیش از ۲۰ درصد از پلیس های بانکوک دارای برخی از انواع بیماری های ریوی می باشند. یکی از بانک های تایلندی تخمین زده است که در آلودگی هوای بانکوک در مقابل تولید ناخالص ملی میزان ۲٫۳ میلیارد دلار هزینه های بهداشتی و هدر رفتن انرژی را تحمیل می نماید.

همچنین طولانی ترین مار سمی جهان نیز در تایلند وجود داشته و آن مار شاه کبری می باشد. طول این خزنده می تواند به بیش از ۱۸ فوت رسیده و نیش آن می تواند یک فیل را از پای دراورد.

منبعwww.factretriever.com

 

کلمه‌های کلیدی: