تله کابین لنکاوی عجیب و مدرن

لنکاوی که نام رسمی‌اش «لنکاوی گوهرِ کداح» است، مجمع‌الجزایری تشکیل شده از ۱۰۴ جزیره در دریای آندامان است. این جزایر در ۳۰ کیلومتری شمال غربی خاک اصلی مالزی قرار دارند و بخشی از استان کداح هستند که با تایلند همسایه است. تله کابین لنکاوی یکی از فراموش نشدنی ترین هیجاناتی است که افراد می‌توانند تجربه کنند و از عالی ترین ماشین سواری‌ها در جهان به شمار می‌رود. سوال این است که چرا تله کابین لنکاوی به این اندازه هیجان انگیز است و در پاسخ باید گفت که به وسیله آن، افراد در بالای کوه مات سین کانگ تا ارتفاع ۷۰۸ متری قرار دارند و حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد و مسافران شدیدترین شیب را در جهان تجربه می‌کنند. از سویی دیگر، مناظر خیره کننده‌ای از کوه ها، دره ها، جزایر و دریای آندامان نیز قابل مشاهده است.

تله کابین لنکاوی عجیب و مدرن

ورودی تله کابین لنکاوی در اورینتال ویلیج Oriental Village)) واقع در دامنه کوه مات سین کانگ در منطقه پاتای کوک (Patai Kok) قرار دارد. بعد از تهیه بلیط، مسافران به صف انتظار هدایت می شوند و به طرف محل سوار شدن به تله کابین حرکت می کنند. هر نیم دقیقه گوندولاها (تله کابین) حرکت می کند و ظرفیت آنها ۶ نفر است. صف طویلی از مسافران برای سوار شدن به این تله کابین ها وجود دارد و هر بار که کابین می آید ۶ نفر در آن سوار می‌شوند. همچنین امکان راندن این تله کابین‌ها توسط مسافران نیز وجود دارد، امّا، باید این موضوع را با مسوول مربوط در ایستگاه پایینی در میان بگذارید.
قبل از اینکه تله کابین شروع به حرکت کند، درب هایش به طور خودکار بسته می‌شوند. یک پنجره کوچک در بالای کابین قرار دارد که به عنوان تهویه عمل می کند، دو قسمت نیز برای سوار شدن به آن در نظر گرفته شده است.

تله کابین لنکاوی عجیب و مدرن

در یک طرف نیز پل هوایی لنکاوی  (Langkawi Skybridge) را مشاهده می کنید که یک پل معلق منحنی با شکوه است و یکی از بزرگترین شاهکارهای مهندسی در جهان به شمار می‌رود. از طریق ایستگاه بالایی امکان دسترسی به این پل وجود دارد، مسافران تنها باید بر روی این پل راه بروند تا بتوانند ابعاد شگفت انگیز خلقت آن را درک کنند. از سویی دیگر، وقتیکه بر روی این پل راه می روید اظهار نظرات متعدد و متفاوتی را می شنوید.
ادامه پیاده روی از ایستگاه بالایی به سمت اسکای تریل است و از قسمت پایین نیز به ایستگاه وسط و پایین و آبشار سون ولز  (Seven Wells) یا همان آبشارهای تلاگا توجو (Telaga Tujuh) می رسد. در ادامه نیز جنگل هایی وجود دارد که حدود ۲٫۲ کیلومتر است و البته به دلیل سربالایی بودن، پیاده رفتن در آنها دشوار است.

تله کابین لنکاوی عجیب و مدرن

امکانات تله کابین لنکاوی

در ایستگاه های مختلف تله کابین لنکاوی  امکانات زیادی در نظر گرفته شده است که می توانید از آنها استفاده کنید و لذت ببرید. ایستگاه پایه در اورینتال ویلیج قرار دارد که پر از فروشگاه های عجیب و جالب است و فضاهایی برای صرف خوردنی نیز دارد. در ایستگاه بالایی یک کافه کوچک وجود دارد که به فروش انواع تنقلات از جمله برگر، ساندویچ کبابی، مرغ و ماهی، نوشیدنی های سرد و غیره می پردازد.
می توانید از هنرمندان محلی بخواهید که کاریکاتورتان را در همان لحظه و جلوی خودتان نقاشی کنند. همچنین گرفتن عکس داخل تله کابین نیز از دیگر سوغات های جالب این سفر است. صنایع کوچک، هدایا و انواع سوغاتی ها در ایستگاه ها به فروش می رسد که یکی از این سوغاتی های جالب ماکت دست تان است که هنرمندان به وسیله موم آن را درست می کنند و می توانید رنگ آنها را خودتان انتخاب کنید.

تله کابین لنکاوی عجیب و مدرن

جالب اینکه، یک صندوق پست در ایستگاه بالایی در ارتفاع ۷۰۸ متری وجود دارد و این امکان را برایتان فراهم می‌کند که نامه، کارت پستال و چیزهای دیگر را برای هر کسی که دوست دارید و در هر منطقه که هست، ارسال کنید. حمام و توالت های رایگان نیز در این منطقه در دسترس هستند.

نکات مهم درباره تله کابین لنکاوی

اگر وقتتان کم است، بهتر است که به جای رفتن به ایستگاه وسط، به صورت مستقیم به ایستگاه پایین بروید. به این دلیل که احتمالاً در ایستگاه وسط زمان زیادی را باید منتظر بمانید تا یک کابین خالی پیدا کنید. نکته دیگر اینکه، افرادی که ایستگاه بالایی را دیده اند عمدتا دیدن ایستگاه وسط برای آنها جذابیتی ندارد و چیز بیشتری از آنچه در ایستگاه بالا هست در آن نیست.

تله کابین لنکاوی عجیب و مدرن                                                                                                                                                           

در برخی از مواقع به ویژه در تعطیلات عمومی و آخر هفته تعداد زیادی از مسافران به محل تله کابین می‌آیند و ازدحام زیادی رخ می دهد. همچنین اگر کشتی به بندر آمده باشد، تعداد زیادی از مسافران که به گشت و گذار دریایی مشغول هستند را با خود به همراه آورده است و این شرایط نیز شلوغی و ازحادم زیادی ر ا به وجود می آورد. نیاز است که در یک صف برای خرید بلیط بایستید که در صورت طولانی بودن حدود ۴۵ دقیقه طول می‌کشد، بعد از خرید بلیط برای سوار شدن به تله کابین نیز باید منتظر بمانید و در صورت طولانی بودن این صف نیز همان ۴۵ دقیقه را باید در نظر گرفت. بنابراین تلاش کنید که قبل از باز شدن گیشه فروش بلیط در محل حاضر باشید و چه بسا که بتوانید با این روش، بدون ایستادن در صف بلیط تهیه نمایید.

تله کابین لنکاوی عجیب و مدرن

در روزهای شلوغ و حتی غیرشلوغ تاکسی خود را از دست ندهید.  اگرچه تاکسی هایی در ورودی مجتمع اورینتال ویلیج (Oriental Village) در دسترس هستند، امّا، برخی مواقع اصلاً امکان پیدا کردن تاکسی وجود ندارد. بهتر است که تاکسی به صورت ساعتی کرایه شود تا پس از برگشتن از تله کابین بتوان از آن استفاده کرد. معمولاً کرایه تاکسی ها با نرخ ۲۵ رینگیت مالزی برای هر ساعت محاسبه می شود.

در ادامه مقاله تله کابین لنکاوی عجیب و مدرن ، موضوع مهم دیگر این است که فعالیت تله کابین با شرایط آب و هوایی ارتباط مستقیم دارد و در شرایط بد آب و هوایی تله کابین کار نمی‌کند و به همین دلیل لازم است که قبل از رفتن به محل تله کابین و استفاده از آن درباره وضعیت آب و هوا تحقیق کنید. از سویی دیگر، اگر ابرهای زیادی در قسمت بالایی وجود داشته باشند دیدن مناظر زیبا سخت می شود و شاید مناظر محدودی را بتوانید ببینید. البته وقتی که در پایین تله کابین هستید نیز می‌توانید به بررسی این شرایط بپردازید.

منبع: www.langkawi-insight.com

 

کلمه‌های کلیدی: