خیابان نوسکی سنت پترزبورگ را بیشتر بشناسید

سن پترزبورگ که نام دیگر آن سنت پترزبورگ است پس از مسکو دومین شهر بزرگ روسیه می‌باشد که در شمال‌غربی این کشور واقع شده‌است. این شهر پس از لندن، پاریس و مسکو پرجمعیت‌ترین شهر اروپا است و در بین مردم روسیه به «پنجره‌ای به اروپا» مشهور است.

وقتی که به شهر سنت پترزبورگ زیبا سفر می کنید، از هر کسی که بپرسید به شما می گوید که باید از خیابان نوسکی دیدن کنید. خیابان نوسکی سنت پترزبورگ خیابان اصلی این شهر و شناخته شده ترین خیابان روسیه است. نوسکی در بخش تاریخی شهر قرار گرفته است و از ایستگاه قطار مسکو تا صومعه الکساندر نوسکی کشیده شده است. در ابتدا این خیابان در واقع ابتدای جاده ای به شهر باستانی نووگورود بود تا اینکه بعدها با ساختمان های زیبا، خیابان های پهن و پل های دیدنی تزیین شد و خیلی زود به یک مرکز در حال رشد تبدیل شد.خیابان نوسکی

همین که در بلندای خیابان راه بروید می بینید که به تدریج پهن و پهن تر می شود و ساختمان های تحسین برانگیز آن بیشتر و بیشتر می شود، در یک طرف این خیابان کلیسای مشهور کازان که از مهم ترین جاذبه های سنت پترزبورگ است قرار دارد و در سمت دیگر کتابفروشی Dom Knigi را می توان دید. همچنین از خیابان نوسکی سنت پترزبورگ چشم اندازی فوق العاده از کانال Griboedova به کلیسای دیدنی Church of Our Savior on Spilled Blood می توان داشت. البته در کنار کلیساهایی که در این خیابان وجود دارد، جذابیت های زیاد دیگری هم هست، کمی پایین تر از خیابان نوسکی سنت پترزبورگ و در کنار گرند هتل اروپا می توان موزه ی روسیه و خیابان آرتز را دید. کمی بیشتر که بروید می توانید بزرگ ترین فروشگاه زنجیره ای شهر با نام Gostiny Dvor را ببینید، کتابخانه ی ملی روسیه که در این کشور دومین است و همچنین بنای یادبود کاترین بزرگ و پل آنیچکوف هم با تعداد زیادی مجسمه و تندیس چشم نواز همگی در نوسکی رویایی قرار دارند.

خیابان نوسکی

از همان روزها ای اولی که سنت پترزبورگ محیطی شهری به خود گرفت، خارجی های زیادی این شهر را به عنوان محل اقامتشان انتخاب کردند که ژرمن ها، فرانسوی ها، آمریکایی ها و مردمانی از کشورهای اطراف، از آن ها بودند. آن ها هر کدام فرهنگ خود را به این شهر آوردند که به همین دلیل است که امروز در این شهر تنوع فرهنگی دیده می شود.

خیابان نوسکی

در اواسط قر هجدهم کاخ های لوکس زیادی به سبک باروک در این شهر ساخته شدند که از میان آن ها می توان کاخ آنچیکوف را نام برد و یا کاخ Stroganov مورد دیگری است که آن هم به همین سبک ساخته شده است و همچنین کاخ چوبی Empress Elizabeth هم نمونه ی دیگر آن است.

جالب است بدانید که خیابان از هر دو طرف ساخته شده است و به نیمه ی راه که می رسید انگار که خیابان یک گره ی کوچک خورده است که یک اشتباه در ساخت این خیابان بوده است. در سال ۱۷۳۰ یکبار سعی کردند تا این خیابان را مستقیم درست کنند، در آن دوران اسم این خیابان «خیابان بزرگ» بود.

خیابان نوسکی

در قرن نوزدهم، خیابان نوسکی سنت پترزبورگ به عنوان خیابان مرکزی اصلی شناخته می شد و از همان زمان بود که کم کم ساختمان های مختلف در آن ساخته شد و گسترش پیدا کرد. اول از همه یک بلوار در وسط این خیابان ساخته شد و بعد از آن کلیسای کازان و… در سال ۱۹۱۸، نام این خیابان به خیابان ۲۵ اکتبر تغییر پیدا کرد با این حال این اسم هیچ وقت نظر کسی را جلب نکرد و همه آن را نوسکی می نامیدند.

خیابان نوسکی

امروزه خیابان نوسکی سنت پترزبورگ در واقع تجسم یک شهر مدرن است و همه ی المان های مدرنیته را دارد، حتی مردم این شهر هم عاشق قدم زدن در این خیابان هستند و چه در روز و چه در شب می توانید آن را مملو از جمعیت ببینید. این خیابان هم مراکز خرید خیلی خوبی دارد و هم این که کافه های زیادی دارد و در طول روز می توانید جمعیت را در کافه های این شهر ببینید. جدای از این ها، خیابان نوسکی محل برگزاری برنامه ها و اتفاقات و حتی جشنواره های زیادی است و رژه های نظامی و غیر نظامی در این خیابان برگزار می شود، بیشتر مسابقات ورزشی که قرار است به صورت سمبلیک اجرا شوند در این خیابان اتفاق می افتند.

همین که از خیابان نوسکی سنت پترزبورگ دیدن کردید، وقت آن می رسد که برای خرید آماده شوید و اگر می خواهید خودتان را برای یک تجربه ی خرید فراموش نشدنی آماده کنید، گوستینی دیوور (Gostiny Dvor) اولین جایی است که باید بروید. این مرکز خرید در واقع بزرگ ترین فروشگاه زنجیره ای است که حتی گفته می شود جز اولین مراکز خریدهای جهان هم هست. تقریبا هر چیزی که بخواهید و فکرش بکنید را می توانید در ۱۷۸ مغازه ی این مرکز خرید پیدا کنید پس خیالتان راحت باشد که دست خالی برنمی گردید. مطمئن باشید تجربه ی قدم زدن در نوسکی تجربه ای فراموش نشدنی برایتان خواهد بود و می تواند آغازگر مطالعه ای از تاریخ روسیه هم باشد.

منبعsaint-petersburg.com

 

کلمه‌های کلیدی: