آداب و رسوم خاص ملل

بعضی وقت‌ها می بینیم که در شهرهای مختلف ایران بعضی رفتارهای خاص وجود دارد و برای شما عجیب است. اما این تفاوت فرهنگ در کشور ها هم به چشم می خورد. آداب و رسوم خاص ملل را باید به هنگام سفر به آن جا قبول کرد. احترام به عقاید مردم دیگر کشور، جزوی از نشان‌دادن ادب کشور خودتان می باشد. پس اگر قصد سفر به مکان جدیدی دارید، باید با برخی آداب و رسوم خاص ملل آشنا بوده و از انجام برخی کارها خودداری کنید. با ایلیا گشت همراه باشید تا با برخی از این آداب و رسوم خاص ملل آشنا شوید.

آشنایی با تعدادی از آداب و رسوم خاص ملل

 در روسیه هدیه دادن میخک قرمز را فراموش کنید

اگر با روس ها معاشرت دارید حواستان باشد که چه گلی به آن ها هدیه می دهید. شکوفه های زرد در روسیه به معنای بهم زدن رابطه یا حیله و نیرنگ است. میخک قرمز هم در سنت های روسی گلی است که بر سر مزار مردگان قرار داده می شود.

از چینی‌ها انتظار نداشته باشید بابت دریافت برخی هدیه‌ها تشکر کنند

در چین ساعت، دستمال گردن، صندل هایی از جنس نی و گل، وسایلی هستند که به مرگ و مراسم تدفین مربوط می‌شوند. اگر در چین یکی از این موارد را به هر مناسبتی هدیه بدهید، رابطه تان را به خطر انداخته‌اید!

در نروژ چاقو و چنگال فراموش نشود

آداب و رسوم میز در نروژ بسیار اهمیت دارد و تقریبا تمامی غذاها از جمله ساندویچ را با استفاده از وسایل غذاخوری می خورند!

آداب و رسوم خاص ملل

در مصر به نمکدان ها دست نزنید

اگر در مصر مهمان هستید، یادتان باشد به هیچ عنوان سر میز غذا با نمکدان به غذایتان نمک نپاشید. در مصر این کار توهینی به میزبان محسوب می شود و  بدین معناست که غذایش انقدر بدمزه است که قابل خوردن نیست!

نمکدان

در ونزوئلا خوش قول نباشید

اگر در ونزوئلا به یک مهمانی دعوت شدید، سعی کنید دست کم ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دیرتر از زمان تعیین شده برسید. در این کشور زودتر رسیدن یا به موقع رسیدن نشان بی ادبی است و این مفهوم را منتقل می کند که شما حریص و طماع هستید!

با هلندی ها تیز و برنده نباشید

اغلب وسیله ای را برای هدیه دادن انتخاب می کنیم که شاد و مثبت باشند. اگر قصد داشتید برای دوستی هلندی هدیه بخرید به هیچ عنوان سمت چاقوهای آشپزخانه یا قیچی های تجملی نروید. هدیه دادن چیزهای تیز و برنده در هلند نشانه بدشانسی است.

در مهمانی های بولیوی از کار حرف نزنید

در بولیوی اینکه در مراسم های مختلفی مثل عروسی یا مهمانی شام از مسائل کاری صحبت کنید بی ادبی محسوب می شود. بولیوی ها عقیده دارند این مراسم برای تحکیم روابط هستند، نه قرارداد بستن. اگر قرارتان هم یک قرار کاری است، صبرکنید تا میزبان خودش صحبت از موضوعات کاری را پیش بکشد. بولیوی ها اغلب دوست دارند قبل از مسائل کاری از موضوعات خانوادگی حرف بزنند.

در کره جنوبی، خودکار قرمز ممنوع!

اگر لازم بود که در کره جنوبی یادداشت هایی بنویسید یا کارت هایی ارسال کنید، حواستان به رنگ خودکارتان باشد. اینکه اسم کسی را با خطی خرچنگ قورباغه و با خودکار قرمز بنویسید یعنی آن فرد مرده است! پس موقع نوشتن اسامی روی کارت ها، مخصوصا کارت تبریک تولد حسابی حواستان را جمع کنید.

خودکار قرمز

در ترکیه دُنگت را پرداخت نکن

در ترکیه رسم است که طی قرارهای کاری، میزبان هزینه میز غذا را پرداخت کند. اینکه از میزبان بخواهید به شما اجازه دهد که صورتحساب را پرداخت کنید مودبانه است، اما اصرار بر آن و پرداخت صورتحساب مودبانه نیست. اگر اصرار دارید که سهمتان را پرداخت کنید، به شما پیشنهاد می دهند که با دعوت میزبان به یک وعده غذایی دیگر این مهمانی را جبران کنید.

کلمه‌های کلیدی: