حیات وحش اسپانیا را ببینید

کشور اسپانیا که نام رسمی آن پادشاهی اسپانیا است، یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. این کشور در شبه‌جزیره ایبری در جنوب‌غربی اروپا قرار دارد. این کشور از لحاظ بزرگی دومین کشور بزرگ اروپای غربی و پنجمین کشور بزرگ قاره اروپاست. کشور اسپانیا به خاطر داشتن سرزمین های متنوع، گونه های متنوع جانوری و برنامه های حفاظت از آنان امروزه یکی از غنی ترین های حیات وحش در سراسر اروپا است.

در واقع می توان گفت که حیات وحش اسپانیا بیش ترین زیست کره های ثبت شده در مناطق تحت حفاظت یونسکو را در جهان دارد. آن ها تلاش های زیادی نیز برای گونه های در خطر انقراض خود مانند خرس قهوه ای و وشق ایبری انجام می دهند.

وال ها و دلفین ها(Whales and dolphins)

جزایر قناری، مجمع الجزایری اسپانیایی است که فاصله نزدیکی نیز با سواحل غربی آفریقا دارد. این جا یکی از مهم ترین آب های جهان در دنیای وال ها و دلفین ها است و البته مکان بسیار مناسبی در حیات وحش اسپانیا برای افرادی که علاقه دارند تا دلفین ها و وال ها را از نزدیک ببینند.

اگر شما هم علاقه مندید می توانید با یک فرد متخصص همراه شوید تا در فاصله کمی از ساحل گروه های متفاوتی از پستانداران (از انواع دلفین گرفته تا نهنگ عنبر و نهنگ خلبان) را مشاهده کنید. بهترین مناطق برای تماشای آن ها در جنوب غربی سواحل Tenerife و اطراف جزیره لاگومرا است.

دلفین های باهوش در حیات وحش اسپانیا

البته دقت داشته باشید که جزایر قناری تنها منطقه در کشور اسپانیا نیستند که می توانید در آن دلفین و وال ببینید آن ها گاهی در مناطق شمالی آستوریاس، گالیسیا، سرزمین باسک (منطقه خودمختار) و همچنین جزایر بالئاری در دریای مدیترانه مشاهده می شوند.

خرس قهوه ای (Brown bears) در حیات وحش اسپانیا

خرس های قهوه ای اسپانیا معمولا در کوه های کانتابرین و پیرنس در شمال این کشور زندگی می کنند و از سال ۱۹۷۳ در گروه حیوانات در حال انقراض قرار گرفته و از آن ها حفاظت می شود. مسئولیت حفاظت از این بخش حیات وحش اسپانیا بر عهده سازمان هایی از جمله Fundación Oso Pardo است که تاثیرات بسیاری نیز داشته است و تعداد آن ها در دهه های گذشته افزایش قابل ملاحظه ای داشته است.

جالب است بدانید که چندین شرکت گردشگری مانند شرکت اسپانیایی Two Birds One Stone این امکان را در اختیار شما می گذارند که همراه با یک راهنمایی متخصص برای تماشای خرس ها بروید که البته بازدید ها کاملا همگام با سیاست های حفاظت از گونه های مختلف جانوری است.

خرس قهوه ای در حیات وحش اسپانیا

وشق ایبری(Iberian lynx)

وَشَق ایبری ممکن است به نادرست، سیاه گوش ایبری هم خوانده شود. زیستگاه این وشق، که زمانی پهناور بود، اینک به مناطقی چند در اسپانیا و پرتغال محدود گشته است. آن ها بیشترین خطر انقراض را میان گربه سانان داشتند که به همت برنامه های حفاظتی حیات وحش اسپانیا جمعیت آن ها به آهستگ در حال افزایش است.

تعداد آن ها در سال ۲۰۰۲ حدود ۱۰۰ قلاده بود که امروز بیش از ۴۰۰ قلاده تخمین زده می شود. در این برنامه به آن ها غذا دادند بزرگشان کردند و سپس آن ها را در حیات وحش رها ساختند.

وجود گونه خاص وشق در حیات وحش اسپانیا

راهنماهای متخصص برای بازدید از این موجودات شما را به پارک ملی دنیانا و منطقه حفاظت شده سیرا مورنا در جنوب اسپانیا می برند. البته امکان مشاهده آن ها را باغ وحش Jerez de la Frontera و باغ گیاهشناسی نیز وجود دارد.

دنیای زیر آب (Marine life)

حیات وحش اسپانیا به روی زمین محدود نمی شود، این کشور دارای مکان های فوق العاده برای غواصی می باشد. یکی از مشهورترینشان محل تلاقی مدیترانه و اقیانوس اطلس است. این منطقه فاصله کمی با  جبل طارق در سواحل جنوبی اسپانیا دارد. جایی که می ‌توانید وال‌ ها و بسیاری پستانداران بزرگ دریایی را مشاهده کنید.

جزایر مدس  مجموعه ‌ای از هفت جزیره کوچک و صخره ‌ای در دریای مدیترانه و در نزدیکی سواحل کاتالونیا هستند.  سواحل کاتالونیا یکی از شناخته شده ترین سواحل برای غواصی هستند در حالی که جزایر قناری در تمام طول سال آب و هوای مناسبی دارند و آب دریای آن منطقه گرم تری در اسپانیا است.

زیبایی دنیای زیر آب در حیات وحش اسپانیا

پرندگان اسپانیایی

حیات وحش اسپانیا را می توان بهشت تماشا کنندگان پرندگان یا bird watchers دانست، آن ها برای تماشای گونه ها متنوع و زیاد پرندگان به این جا می آیند. در فصل زمستان پرندگان مهاجر از اروپا راهی جنوب می شوند و می توان و پرندگان آبی زیادی در تالاب مشهور جهان واقع در پارک ملی دونیانا (که خانه برخی گونه های حیات وحش اسپانیا مانند عقاب امپراطور؛ گوزن قرمز اسپانیایی و گرازهای وحشی می باشد) مشاهده کرد.

انواع پرندگان در حیات وحش اسپانیا

برخی از پرندگان که ارتفاعات کوهستانی را ترجیح می دهند نیز در Picos de Europe، پیرنیس و رشته کوه های مرکزی مشاهده می شوند. برنامه ‌های حفاظتی زیادی هم برای کرکس ‌های این کشور در آستوریاس انجام شده است. عقاب امپراطور اسپانیایی را می‌توان در لا مانچا (Castilla-La Mancha) که دارای چندین مرکز زیستی و نگهداری است نیز مشاهده کرد.

جفت گیری گوزن ها(Stag rutting)

گوزن های نر قبل از جفت گیری کردن با یکدیگر مبارزه می کنند و نمایشی بسیار جالب را برگزار می کنند. اگر می خواهید شاهد این نمایش قدرت در حیات وحش اسپانیا باشید باید بین ماه های سپتامبر تا اکتبر به این کشور سفر کنید. بهترین اماکن برای دیدن آن کوه های تولیدو نزدیک به مادرید، پارک ملی کابایروس در کاساتیلا لا مانچا و پارک ملی دونیانا می باشند.

گوزن خاص در حیات وحش اسپانیا

گرگ های ایبری(Iberian wolves)

گرگ های ایبری رنگ های خاکستری دارند و در شمال غربی اسپانیا و شمال پرتغال زندگی می کنند. بررسی‌ ها تعداد کنونی این گونه را بیش از دو هزار قلاده تخمین می زنند. شکار آن ها در پرتغال ممنوع است اما در اسپانیا با دریافت مجوزهای خاص قانونی می ‌باشد. این ممنوعیت نسبی موجب ایجاد مشکلاتی از جمله فروش مجوزهای شکار و فسادهای مالی شده است.

در گذشته گرگ‌ ها در سراسر اسپانیا زندگی می ‌کردند تا اینکه ژنرالی به نام فراتسیسکو فرانکو  در دهه‌ های پنجاه و شصت میلادی برنامه ‌ای را برای کشتار حیوانات شروع کرد که باعث کاهش شدید جمعیت گرگ‌ ها و محدود شدن قلمرو این حیوانات باهوش به مناطق شمال‌ غربی اسپانیا  شد.

گونه گرگ های ایبری در حیات وحش اسپانیا

 

کلمه‌های کلیدی: