پارک گردشگری فضایی چیست ؟

پارک گردشگری فضایی برای جذب توریست در ایران ساخته می‌شود

در زمستان سال 97 خبری مبنی بر ساخت و احداث پارک های گردشگری فضایی در ایران بر روی خروجی خبرگزای آمد. اما پارک گردشگری فضای چیست ؟ با ما در این گزارش همراه باشید تا درباره پارک گردشگری فضایی بیشتر بدانید.

رئیس سازمان فضایی ایران، مرتضی براری به منظور جذب توریست نیز در این مورد گفته است که: در برخی از نقاط کشور نظیر تپه های مریخی دامغان، دره ستارگان قشم و گندم بریانک در کرمان قرار است که پارک های گردشگری فضایی احداث شود. این مناطق به عنوان مکان هایی که شبیه به کوه مریخ هستند در سازمان ناسا به ثبت رسیده اند.

پارک گردشگری فضایی

در این باره رئیس سازمان فضایی ایران، مرتضی براری گفته است که مناطق تپه مریخی دامغان، دره ستارگان قشم و گندم بریانک کرمان به دلیل شباهتی که به کره مریخ دارند توسط ناسا به ثبت رسیده اند و ما می خواهیم که از تمام ظرفیت های کشور برای جذب توریست در حوزه فضایی استفاده کنیم، به همین جهت ساخت پارک توسعه فناوری نجومی کاشان در دستور کار ما قرار دارد.

پارک گردشگری فضایی

جذب گردشگر با پارک گردشگری فضایی

در ادامه ی خبر پارک گردشگری فضایی، مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران گفته است که اکنون میزان بازدیدکنندگان پارک گردشگری فضایی فرانسه از برج ایفل این کشور بیشتر است و این موضوع به خوبی نشان می ‌دهد که امروزه بسیاری از مردم به دنیای علم نجوم و اکتشافات فضایی علاقه ی بیشتری دارند و در این زمینه حاضر به هزینه کردن هم هستند. از این رو بسیاری از کشورهای جهان به دنبال شناسایی ظرفیت‌های فضایی خود هستند تا آن‌ها را به یک منبع اقتصادی تبدیل کنند.

پارک گردشگری فضایی

همچنین وی افزود که کشور ایران مانند دیگر کشورهای جهان به دنبال استفاده از ظرفیت های فضایی خود است و ما قصد داریم تا به زودی در شهر کاشان یک پارک گردشگری فضایی احداث کنیم؛ طبق برآوردها انتظار می‌رود شهر کاشان در ۶ ماه نخست سال، بالغ بر ۴٫۵ میلیون توریست جذب کند و اقتصاد روز آن فعال خواهد شد. همچنین کاشان از شب‌های پرستاره برخوردار بوده و در این زمینه نیز می ‌تواند توریست فضایی جذب کند و اقتصاد شب این شهر هم فعال می‌شود.

پارک گردشگری فضایی

لازم به ذکر است که مناطق کویری ایران بستر بسیار مناسبی برای اکتشافات فضایی، نجومی و رصد اجرام آسمانی به شمار می رود و در این زمینه با پیشنهادهای سرمایه گذاری چند کشور خارجی نیز مواجه بوده ایم. به دلیل وجود بیش از ۱۵۰ منجم ایرانی در امریکا و اروپا، قصد داریم کارگاه بین‌المللی نجومی برگزار کرده و از همکاری منجمان خارجی در این حوزه استفاده کنیم.

تپه های مریخی دامغان

در جنوب شهر دامغان، تپه های وجود دارد که به دلیل شباهت زیادی که به سیاره مریخ دارند به آن ها تپه های مریخی گفته می شود. این تپه ها جز بهترین مکان ها برای کسانی که دوست دارد مریخ را ببینند می باشد. لازم است بدانید که نام مریخی را فضانوردان روسی و اوکراینی بر روی این نقطه از کره زمین گذاشتند و پیشنهاد می کنیم در صورتی که به دامغان رفتید حتما به سمت این تپه بروید.

پارک گردشگری فضایی

دره ستارگان قشم

شکل عجیب سنگ های این دره، مربوط به دوران زمن شناسی سنوزوئیک است و قدمت آن به دو میلیون سال پیش بر می گردد. این دره به عنوان بخشی از ژئوپارک جزیره قشم که تنها ژئوپارک خاورمیانه است، در یونسکو به ثبت رسیده است. گفته می شود این اشکال دیدنی طی صد ها هزار سال در اثر واکنش های فرسایشی زمین تحت تاثیر تند بادها، رگبار ها و باران های فصلی پدید امده اند. افسانه هایی در بین بومیان وجود دارد که دلیل شکل گیری این اشکال را برخورد شهاب سنگ با زمین در گذشته می دانند. آن ها معتقدند برخورد شهاب سنگ باعث جا به جایی خاک شده است و پس از خشک شدن، خاک های جا به جا شده به شکل امروزی شان درآمده اند.

پارک گردشگری فضایی

کلمه‌های کلیدی: