پیاده روی با چیتا در آفریقا

همه‌ی ما از دوران بچگی از حیوانات وحشی مانند خرس، چیتا، شیر و غیره میترسیم اما در برنامه‌های تلویزیونی حیات‌وحش میبینیم که بسیاری از مردم به نحوی با این حیوانات رفتار می‌کنند که انگار یک حیوان معمولی و بی‌آزار مانند سگ در کنارشان ایستاده‌است. پیاده روی با چیتا در آفریقا می تواند رویا قلمداد شود زیرا میتواند ترس را در انسان ایجاد شود. اگر شما هم برایتان جالب می باشد که چگونه می‌شود با این گربه‌سانان و علی‌الخصوص چیتا ارتباط برقرار کرد، با ایلیا گشت همراه باشید تا تمام این داستان را از زبان یک گردشگر راجع به پیاده روی با چیتا در آفریقای جنوبی بشنویم.

چیتا

خاطرات پیاده روی با چیتا در آفریقا از زبان یک گردشگر

بازی و پیاده روی با چیتا در آفریقا

بازی کردن با یک چیتا در آفریقای جنوبی طی سافاری‌ یکی از منحصر به فردترین کارهایی است که در طول سفرهایم به دور جهان کرده‌ام. از زمان جوانی احساس پیوستگی خاصی با این حیوان باشکوه داشتم. آنقدر این ارتباط غیرعادی پررنگ بود که بد نیست بدانید از کودکی یکی از سریع ‌ترین بچه ‌ها در زمین فوتبال آمریکایی بودم. به دلایلی همواره با این گربه‌ سانان منحصر به فرد احساس قرابت می‌کردم. اسم مستعارم را چیتا گذاشتند؛ چون انقدر سریع بودم که به هر هدفی در زمین به سرعت حمله می‌کردم.

شتاب، عکس ‌العمل سریع و سرعت استارت انفجاری، همه دلایلی بودند برای ارتباط دادن من با این حیوان. شاید مقداری کودکانه به نظر برسد؛‌ ولی همواره به این فکر می‌کردم که این حیوان چقدر بسیار باشکوه و منحصر به فرد است. ابتدا که به زامبیا رسیدم و دیدم بازدید از «استخر شیطان» میسر نیست، فورا تصمیم گرفتم ببینم چطور می‌توانم چیتاها را ببینم.

به لطف مدیریت خوب انجمن بک ‌پکرهای در زامبیا، از وجود برنامه سافاری پارک آگاه شدم. برنامه صرفا گام زدن همراه با چیتاها نبود، قدم زدن کنار شیرها و فیل ‌ها هم جزو برنامه بود. این شرکت فعالانه پی‌گیر ماموریتی است برای حمایت از کاهش جمعیت چیتاها. آنها برنامه ‌ای تعریف کرده ‌اند برای به دام انداختن و تولید مثل کنترل ‌شده این حیوانات به منظور حصول اطمینان از تداوم بقای چیتاها در طبیعت.

پیاده روی با چیتا در آفریقا

وقتی توله ‌ها بزرگ شدند، در حیات وحش آزاد می‌شوند. به نظر من در حمایت از این برنامه نباید تردید کرد؛ چون جمعیت چیتاها اخیرا با چالش‌های بزرگی مواجه بوده‌است. مسائلی چون نبود تنوع نژادی، تجاوز به زیستگاه و شکارغیرقانونی، تبدیل به تهدیدهایی برای جمعیت چیتاها شده‌است. مساله بغرنج جمعیت چیتاها از کاهش شدید ۱۰ هزار سال پیش آغاز شد. علت اصلی آن حرکت زمین بود. این حادثه باعث شد بحران تنوع نژادی به وجود آید و حیوانات بسیار به هم شبیه شوند.

تنوع نژادی برای بقای گونه‌ها، از وجوه مختلف، مهم و حیاتی است. بیشتر توله ‌های چیتا هنگام تولد مشکلاتی دارند که همین علت دیگری است برای اینکه شرکتی مثل Mukuni Big 5 Safaris باید به خاطر آن مورد تشویق واقع شود.  آنها با مراقبت‌های ویژه از همه توله ها، اطمینان حاصل می‌کنند که توله‌ ها در بهترین شرایط سلامتی بزرگ شوند و سپس در حیات وحش رهایشان می‌کنند.

کمپانی Mukuni Big 5 Safaris به حدی به من لطف داشت که اجازه داد به طور رایگان کنار چیتاها و شیرها راه بروم. برای من که تاکنون به ۴۰ تا ۵۰ کشور سفر کرده‌ام، این مورد یکی از ذی ‌قیمت ترین تجربیاتی بود که تا آخر عمرم در یاد خواهم داشت. جالب است بدانید، صدای خرخر چیتاها، این مخلوقات جذاب، صدبرابر بلندتر گربه‌ها است. در مقایسه با زندگی اجتماعی شیرها آنها معمولا تنها زندگی می‌کنند ولی به همان اندازه وحشی هستند. در عین حال، مشابه گربه‌ها وقتی بخواهند محبت خودشان را نشان بدهند، هر چیزی را که جلویشان باشد، لیس می‌زنند.

زبانشان نرم نیست؛ بلکه مثل کاغذ سنباده زبر است. بارها سعی کردم از آنها حین لیس زدن گونه ‌ام عکس بگیرم اما متاسفانه نتوانستم درد زبری زبانشان را تحمل کنم. زمانی که با این مخلوقات زیبا سپری کردم، واقعا به‌یادماندنی بود و تا ساعت ‌ها گذشت زمان را حس نمی‌کردم. وضعیت توله‌ ها طوری بود که امید می‌ رفت تا بهار دوام بیاورند. با این حال متاسفانه زمان محدودی می‌توانستم با سه چیتای زیبا سپری کنم.

تجربه لذت‌ بخش پیاده روی با چیتا

از آنجا که چیتاها اکنون تحت مراقبت برای تولید مثل هستند، خیلی به انسان‌ها عادت کرده‌اند و آرامند. همه پرسنل کمپانی Mukuni Big 5 Safari مشغول مراقبت ‌های ویژه از این حیوانات بودند و خیلی لذت ‌بخش بود که ببینی برای یک شرکت، زندگی این حیوانات اولویت نخست است. تماشای بازی چیتاها با یکدیگر فوق ‌العاده بود. وقتی شروع به دویدن با یک گلوله کاموایی دور پارک کردیم، فهمیدم که این حیوانات به شدت اهل بازی‌اند. اخیرا شرکت Mukuni Big 5 safari  برنامه جدیدی هم برای داوطلبان جدیدش هم در مجموعه متعلق به خود واقع در لیوینگستون زامبیا، به راه انداخته است.

کلمه‌های کلیدی: