طولانی ترین راه آهن جهان در روسیه

کشور روسیه که نام رسمی‌اش فدراسیون روسیه و پایتخت آن شهر مسکو است. در شمال اوراسیا قرار دارد. این کشور پهناورترین کشور جهان است که در شمال آسیا و شرق اروپا واقع شده است و با دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک و همچنین با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی؛ مرز آبی دارد. روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد.

طولانی ترین راه آهن جهان

کسانی که به روسیه سفر کرده‌اند به خوبی می‌دانند که این کشور، مجموعه‌ی شگفتی از کاخ‌های با‌شکوه، آثار به جا مانده از دوران اتحاد جماهیر شوروی و شهرهای زیبا و مشهور است. بنابراین معمولا برای گردشگران بسیار سخت است که شهری را برای دیدن انتخاب کنند.

البته مسکو یکی از مقاصد اصلی گردشگرانی است که روسیه را برای سفر و گذراندن تعطیلات انتخاب می‌کنند. سفر به مسکو، شهری بی‌نظیر با کاخ معروف کرملین (Kremlin) و میدان سرخ افسانه‌ای‌اش، تجربه‌ی منحصر‌به‌فردی را برای شما رقم خواهد زد. یکی دیگر از جالب‌ترین جاذبه‌های گردشگری مسکو، راه‌آهن سراسری سیبری است.

طولانی ترین راه آهن جهان

راه آهن سراسری سیبری این خط آهن، مسیر ایده‌آلی برای کسانی است که دوست دارند با قطار دور اوراسیا بگردند. چرا که این سفر تقریبا یک هفته به طول خواهد انجامید. پاداش این سفر شگفت‌انگیز، دیدن نزدیک به هشتاد شهر کوچک و بزرگ است که از میان تماشایی‌ترین آنها می‌توان یکاترینبورگ (Ekaterinburg)، اولان اوده (Ulan Ude) و ایرکوتسک (Irkutsk) را نام برد. همچنین در طول مسیرتان رود ولگا (Volga)، رشته‌کوه اورال (Ural)، استپ بارابا (Baraba) با آن ابرهای شگفت‌انگیز، رود ینی‌سئی (Yenisei)، کوه‌های Barguzinsky، جنگل‌های سیبری، رشته‌کوه Khekhtsir ، دریاچه‌ی شگفت‌انگیز بایکال که قدیمی‌ترین و عمیق‌ترین منبع آب شیرین جهان است، پیش‌روی چشمان شما خود‌نمایی می‌کنند.

راه آهن سراسری سیبری ایده‌ی ساخت این راه‌آهن ابتدا توسط تزار الکساندر دوم که تصمیم داشت سامان بخشیدن به مناطق کم‌جمعیت را ممکن سازد، مطرح شد. راه‌آهن سراسری سیبری بین سال‌های ۱۸۹۱ و ۱۹۱۶ ساخته شده و از مسکو تا ولادی‌وستوک (Vladivostok) در اقیانوس آرام گسترش یافته‌است و دو قاره و ده منطقه‌ی زمانی را در بر می‌گیرد.

راه آهن سراسری سیبری

طولانی ترین راه آهن جهان، سه کشور بزرگ دنیا یعنی روسیه، مغولستان و چین را پیوند می‌دهد. راه آهن سراسری سیبری که روسی‌ها غالبا آن را ترنس – سیب می‌نامند، طولانی‌ترین و مشهورترین خط آهن دنیا است که سالانه بیش از ده‌ها هزار مسافر را جا‌به‌جا می‌کند. در بیشتر از ۹۲۰۰ کیلومتر از این خط آهن، چشم‌انداز‌های متنوع و چشم‌گیری را مشاهده کرده، با فرهنگ‌ها و ملت‌های گوناگون آشنا شده و در نهایت، سفر لذت‌بخشی را با قطار تجربه خواهید کرد.

راه آهن سراسری سیبری امروزه قطارهای این مسیر کاملا امن، مطمئن و راحت هستند و تمامی امکانات لازم را برای آسایش و راحتی شما در اختیارتان می‌گذارند. از غذاها و امکانات بی‌نظیر گرفته تا دیدن چشم‌اندازها و مناظر زیبای اطراف، همه و همه دست به دست هم می‌دهند تا بهترین سفر شما را رقم بزنند. معروف‌ترین قطار این خط‌آهن روسیا نام دارد. راه آهن سراسری سیبری بیشتر مسافران، سفرشان را از مسکو آغاز کرده و به سمت شرق می‌روند. پس از رسیدن به ایرکوتسک، مسیر راه‌آهن، سه شاخه می‌شود.

راه آهن سراسری سیبری

طی کردن هر سه مسیر، در صورتی که بدون توقف به آن ادامه دهید، شش الی هفت روز طول می‌کشد و تجربیات منحصر ‌به‌فردی که در این سفر یک هفته‌ای به دست خواهید آورد، خاطراتی فراموش‌نشدنی را برایتان رقم خواهند زد. بسته به اینکه کدام مسیر را انتخاب کنید، می‌توانید از دیدن مناظر شگفت‌آوری مانند دیوار بزرگ چین و بیابان گبی، پنجمین بیابان بزرگ جهان لذت ببرید.

همچنین در توقف‌گاه‌های بین راه، فروشگاه‌ها، گالری‌ها، کافه‌ها و رستوران‌های متعددی وجود دارند که در آنجا می‌توانید خرید کنید و طعم آشپزی‌های متنوع و نوشیدنی‌های محلی را بچشید. به تمامی مسافران این مسیر، کوپه یا تختخواب اختصاصی داده می‌شود. تورهای اختصاصی راه آهن سراسری سیبری نیز وجود دارند که مسافران شخصی، زوج‌های جوان و گروه‌های متفرقه می‌توانند بنا به سلیقه و انتخاب خودشان از آنها استفاده کنند.

راه آهن سراسری سیبری

قبل از اینکه راه‌آهن سراسری سیبری ساخته شود، سریع‌ترین راه برای سفر بین شهر‌های سن پترزبورگ و ولادی وستوک، عبور از اقیانوس اطلس، سفر زمینی در آمریکای شمالی و سپس عبور از اقیانوس آرام بوده‌است. خط‌آهن سراسری سیبری از ۱۶ رود بزرگ عبور می‌کند. یکی از بزرگ‌ترین پل‌ها در این مسیر ۲۶۱۲ متر ارتفاع دارد و روی رود آمور (Amur) ساخته شده‌است. بلندترین تونل این مسیر از ۸۱۴۰ کیلومتری آن شروع می‌شود و دو کیلومتر طول دارد.

در ۵۳۱۱ کیلومتری مسیر خود، ساختمانی منحصر‌ به‌فرد و مرمرین با نام Sludyanka را مشاهده خواهید کرد. تک تک لحظات این سفر لذت‌بخش، در دفتر خاطرات زندگیتان ثبت خواهد شد. علاوه بر مناظر و چشم‌انداز‌های شگفت‌انگیزی که بیرون از قطار از مقابل دیدگان شما می‌گذرند، تجربه‌ای منحصر‌ به‌فرد در زندگی داخل قطار انتظارتان را می‌کشد.

 

کلمه‌های کلیدی: