نمایش سر بریده در موزه

تقریبا چهار صد سال است که کلیسای کاتولیک رومی سنت پیتر دردا، ایرلند، یکی از عجیب ترین و مخرب ترین آثار مذهبی در جهان غرب را در خود نگاه داشته است. سر بریده ای در یک جعبه شیشه ای، با یک تاج طلایی در این کلیسا وجود دارد، علاوه بر کسانی برای ادای مراسم مذهبی به این کلیسا می آیند، خیلی از مردم هم برای دیدن این سر بریده شده به این کلیسا مراجعت می کنند. این اثر ترسناک مذهبی که از قرن ۱۷ بر جای مانده، سر بریده شده سنت الیور پلونکت مقدس است.

الیور پلونکت چه کسی بود ؟

الیور پلونکت در سال ۱۶۲۹ در شهر کوچک لاقکرو متولد شد. الیور پلونکت در سال ۱۶۴۹ توانست شورش های مردم اسکاتلند و ایرلند را سرکوب کند، پارلمان انگلستان هنوز هم در رابطه با آمار کشته ها و نا آرامی ها اغراق می کرد تا بتواند مخالفت های بیشتری را علیه کلیساهای کاتولیک به وجود آورد. در دهه ۱۶۵۰، پلونکت خود به یک کشیش تبدیل شد. ماموریت او بازگرداندن صلح و نظم مطابق دستورات مندرج در شورای ترنت بود که به دنبال دفاع از آموزه های کاتولیک علیه چالش های جنبش پروتستان و از بین بردن کلیسا از شیوه های سوء استفاده گری از دین بود.

دقیقا تا سال 1673 الیور پلونکت موفق شد همراه با پروتستانهای انگلیسی بماند. اما زمانی که آزار و اذیت دوباره ظهور کرد، او مجبور شد خود را به مدت 5 سال پنهان کند. سرانجام، او در دوبلین ایرلند دستگیر و روانه زندان شد. محاکمه او در ایرلند شروع شد، اما در لندن ادامه یافت، جایی که او به جرم خیانت محکوم شد. در 1 ژوئن 1681 او را در میدان عمومی به دار آویختند. او آخرین شخصی بود که برای ادیان کاتولیک در انگلستان کشته شد.

بدن او را قطعه قطعه کردند و قطعات جدا شده از بدن او را در حیاط کلیسا به خاک سپردند. در سال 1929، سر او به زادگاه تولدش آورده شد و در کلیسای سنت پیتر، جایی که امروزه قرار دارد، گذاشته شد.

هر ساله هزاران نفر از سراسر جهان از این کلیسای تاریخی دیدن می کنند. اما معماری غربی و تاریخ غنی آن تنها جذابیت آن نیست بلکه سر الیور پلونکت به عنوان مهمترین جاذبه برای دیدن می باشد. مردم او را میبینند به عنوان یک یادآوری رسمی از آزار و شکنجه مذهبی در زمان قدیم.

منبع : www.thevintagenews.com

 

کلمه‌های کلیدی: