شیشلیک شاندیز مشهد

در این مقاله ایلیا گشت قصد دارد تا شما را با یکی دیگر از غذاهای پر طرفدار و جذاب شهر مقدس مشهد بصورت کامل آشنا کند پس با ما همراه شوید. نام این غذا شیشلیک شاندیز میباشد که اگر تا به حال به شهر مشهد سفر کرده باشید گوشتان با نام این غذا آشنایی دارد.

شاندیز از ییلاقات مورد علاقه خراسانی ها است که در ۱۵ کیلومتری شمال غربی مشهد واقع شده و به خاطر آب هوای مطبوع و رستوران های با کیفیت هم برای شهروندان مشهدی و هم برای گردشگران محبوب است. این شهر کوچک که به عنوان اولین منطقه نمونه گردشگری کشور معرفی شده است بهترین مکان برای تجربه غذای بومی و لذیذ خراسانی، شیشلیک است که به ثبت ملی هم رسیده است. شیشلیک یکی از لذیذترین غذاهای دنیا است که نزد گردشگران شهرت جهانی دارد و به عنوان اثر ملی ثبت شده است.

شیشلیک شاندیز یکی از لذیذترین کباب‌های ایرانی است که شهرت بسیاری نیز دارد. شیشلیک نوعی کباب است که از شش تکه گوشت، از راسته گوسفند تهیه می شود که روش پخت مخصوصی داشته و طعمی بسیار لذیذ دارد. شیشلیک در شهرهای دیگر به صورت گوشت های تکه شده است اما در مشهد به همراه دنده به سیخ کشیده شده و بر روی زغال آن را کباب می کنند. کباب شیشلیک را می توانید در وعده نهار و  شام سرو کنید .

مواد لازم جهت تهیه شیشلیک شاندیز

  • گوشت دنده گوساله یا گوسفند 1 کیلوگرم
  • ماست 1 لیوان
  • زعفران دم شده 2 قاشق غذاخوری
  • گوجه فرنگی 10 عدد
  • آبلیمو  3 قاشق غذاخوری
  • روغن 10 قاشق غذاخوری
  • فلفل  به میزان لازم    

طرز تهیه شیشلیک شاندیز

 در ابتدا گوشت راسته ی خوب و مناسب را که به صورت دو بند دو بند یا همان لیک می باشد  باید ۲ استخوان داشته باشد که به صورت آماده و برش زده در قصّابی ها موجوداست را تهیه می کنیم. پیاز را باید خلالی برش  بزنیم و همراه کمی نمک، ماساژ می دهیم تا آب بیاندازد. نصف قاشق فلفل سیاه و ۱ لیوان ماست ترش را مخلوط کرده با پیاز و نمک آغشته می کنیم.

گوشت شیشلیک را در آن خوابانده و به مدّت ۱۰ تا ۱۲ ساعت در یخچال گذاشته تا طعم بگیرد و سریع تر پخته شود گوشت را با بیفتک کوب می کوبیم تا نرم شده و سطح آن زیاد شود. برای سیخ گرفتن شیشلیک، باید قسمت استخوان راسته را در دست گرفته و انحنای استخوان دنده بیرون باشد. گوشت راسته را به صورتی که سیخ از وسط دو تا استخوان دنده رد شود؛ سیخ می گیریم. در همه سیخ ها، انحنای استخوان به سمت چپ یا راست باشد تا راحت تر روی کباب پز قرار گرفته و حجم کم تری بگیرد.

سیخ های شیشلیک را روی حرارت ملایم کباب پز قرار می دهیم تا مغز گوشت کاملاً پخته شود. سپس سس کره، زعفران و آبلیمو را با قاشق یا قلم مو آغشته کرده و با برنج یا نان داغ سرو میکنیم. شیشلیک شاندیز آماده است، حالا میتوانید آن را میل کنید، یادتان باشد که این کباب را باید گرم سرو نمایید.