مزرعه مترسک ها در فنلاند

جمهوری فنلاند کشوری است در منطقه اسکاندیناوی در شمال اروپا. این کشور ۵٫۴ میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت آن هلسینکی است. حدود یک میلیون نفر از جمعیت کشور در منطقه کلان‌شهری هلسینکی زندگی می‌کنند. از نظر مساحت، فنلاند هشتمین کشور در اروپا و پس از جمهوری کنگو شصت و پنجمین کشور در جهان است. فنلاند از نظر جمعیت کم‌تراکم‌ترین کشور در اتحادیه اروپا به‌شمار می‌آید.

مزرعه مترسک ها در فنلاند

مسافرانی که راهی فنلاند می شوند در یکی از جاده های شمال شرقی این کشور به منظره ای عجیب و البته ترسناک برخورد می کنند. درست در نزدیکی جاده، مزرعه ای هست با هزاران مترسک! البته نه آن مترسک هایی که ما می شناسیم این ها در واقع تندیس هایی با لباس های رنگارنگ هستند که ظاهری شبیه مترسک دارند و ساکت و آرام در کنار هم قرار گرفته اند، انگار که در حال خوش آمد گویی به مسافران عبوری از جاده هستند. فکر می کنید چرا این تعداد مترسک در یک مزرعه هست؟

مزرعه مترسک ها در فنلاند

در شمال شرقی فنلاند در ۳۰ کیلومتری شهر کوچک سوموسالمی (Suomussalmi) در کنار جاده، منظره ای عجیب نظر همه را به خود جلب می کند. هزار مترسک در یک مزرعه که با لباس های رنگارنگ شان از دور کاملا مشخص هستند و همه ی ماشین هایی که از جاده شماره ۵ در حال حرکت هستند را کنجکاو می کنند که چرا این همه مترسک در این محل گذاشته شده اند. انگار هزار مترسک به استقبال مسافران جاده آمده اند و در سکوتی محض به مسافران خوش آمد می گویند! مترسک ها معمولا نگهبان های ترسناکی هستند که گاهی نه فقط پرندگان بلکه آدم ها را هم می ترسانند.

مزرعه مترسک ها در فنلاند

در قدیم در بعضی از قسمت های جهان مثل بریتانیا وجود مترسک در مزارع اصلا چیز عجیبی نبود ولی بعضی از مترسک ها آنقدر واقعی به نظر می آیند که واقعا ترسناک اند. حالا مزرعه ای را تصور کنید که نزدیک به هزار تا مترسک دارد البته این شخصیت ها با آن مترسک هایی که ما در ذهن داریم فرق دارند. از نظر ما مترسک ها برای این در مزارع قرار می گیرند تا مثلا پرندگان را از مزرعه دور کنند اما این تعداد مترسکی که در این مزرعه قرار دارند با هدف دیگری ساخته اند. به نظر می آید سازنده ی این شخصیت ها قصد گرامیداشت حادثه و یا اشخاصی را داشته است، هر چند که این هنرمند تا به حال درباره ی انگیزه اش از ساخت آن ها صحبت نکرده است.

مزرعه مترسک ها در فنلاند

شاید قسمتی از جاده که درست از مقابل این مزرعه می گذرد یکی از ترسناک ترین بخش های این جاده باشد؛ حدود ۱۰۰۰ مترسک که در سکوتی محض در کنار هم ایستاده اند و برای همین در بین اهالی منطقه به «مردم خاموش» معروفند. گاهی وزش باد و تکان خوردن لباس مترسک ها، به این مزرعه ارواح روحی تازه می دهد و کسانی که در این زمان از کنار مزرعه می گذرند احساس می کنند مترسک ها در حال حرکت اند و حیات در بین آن ها جریان دارد. این مترسک ها آرام و بی صدا در مزرعه ای در نزدیکی جاده هستند و در هنگام صبح که نور خورشید از سمت پشت آن ها می تابد این لشکر بی حرکت ، افسرده و مخوف به نظر می آیند. اما همین که نسیم باد لباس های رنگی آن ها را تکان می دهد انگار این مترسک های بی حرکت به زندگی برمی گردند و سرزنده می شوند.

مزرعه مترسک ها در فنلاند

این مترسک ها که در فنلاند به «مردم خاموش» معروفند به دست هنرمندی به اسم ریجو کلا (Reijo Kela) ساخته شده اند و اولین بار در سال ۱۹۸۸ در مزرعه لاسیلا در منطقه ای از هلسینکی به نمایش در آمدند. حدود ۶ سال بعد و در سال ۱۹۹۴ این مترسک ها برای نمایش به میدان Senate هلسینکی و سپس کناره ی رودخانه جالونوما برده شدند اما در نهایت در همان سال برای همیشه در مزرعه ی کنار جاده قرار گرفتند. بدن این مجسمه ها با چوب و سر آن ها با کود گیاهی ساخته شده و یکی از اهالی شهر وظیفه ی نگهداری از آن ها به عهده دارد. نکته جالب این مزرعه این است که این فرد دو بار در سال لباس این مترسک ها را عوض می کند تا آن ها همیشه ظاهر مناسبی داشته باشند. 

مزرعه مترسک ها در فنلاند

منبع: amusingplanet.com

 

کلمه‌های کلیدی: