سمبوسه آبادان

غذاهای جنوب طعم به‌یاد ماندنی سفر به این منطقه هستند. غذاهایی که با عطر تند ادویه‌ها و گرمای قلب مردمان جنوب در هم آمیخته شده‌اند و لذتی بی‌تکرار برای مسافران می‌سازند. همه‌ی غذاهای خوشمزه آبادان این خصوصیت را در خود حفظ کرده‌اند.

سمبوسه مسافری از هند است که به خاک جنوب رسیده است. این غذای خوشمزه هم مانند فلافل در سایر شهرهای ایران پیدا می‌شود اما بهترین طعم آن‌را در آبادان پیدا می‌کنید. در پخت سمبوسه آبادان از گوشت و سبزیجات و مواد غذایی مختلف استفاده می شود. سمبوسه یک غذای جنوبی است که تقریبا در تمام شهر‌های کشورمان تهیه می‌شود و طرفداران بسیاری دارد.

مواد لازم سمبوسه آبادان

پیاز قرمز: یک عدد بزرگ

گوشت چرخ کرده: 300 گرم

فلفل دلمه ای سبز: یک عدد بزرگ

سیب زمینی: 500 گرم

سبزی : 500 گرم(شامل تره و جعفری و کمی گشنیز)

نان لواش: به میزان لازم

نمک و فلف : به میزان لازم

پودر تخم گشنیز: یک قاشق 

طرز تهیه سمبوسه آبادان

در ابتدا سیب زمینی ها را خوب بپزید و اجازه دهید سرد شود. بعد از سرد شدن آن را بسیار ریز خرد کنید و کنار بگذارید. پیاز قرمز را ریز خرد کنید و در روغن تفت دهید. همین که پیاز  کمی سبک شد، گوشت چرخ کرده را به آن اضاف کنید و بعد از سرخ کردن زردچوبه و فلفل سیاه را به آن اضاف کنید. حالا نوبت به فلفل دلمه ای سبز می رسد. آن را ریز خرد کرده و به مخلوط گوشت و پیاز اضاف کنید.

حتما خوب می دانید که فلفل دلمه ای نباید زیاد سرخ شود چرا که این کار باعث تلخ شدن آن می شود. در این مرحله، سیب زمینی های خرد شده و سبزی را به مواد بیفزایید و نمک و پودر گشنیز را به آن اضافه کنید. حالا زیر اجاق را کم کنید و اجازه دهید تا مواد حسابی به خرد هم برود. نان های لواش را برش بزنید ، یا به صورت مثلثی تا بزنید و یا آن را لول کنید.کمی از مواد برداشته و در وسط آن قرار دهید.

 روغن را در تابه ای نچسب بریزید و اجازه دهید تا حسابی داغ شود ولی دود نکند. سمبوسه ها را در روغن گذاشته و دو طرف آن را سرخ کنید. در آبادان و جنوب معمولا از ادویه پودر انبه هم استفاده می کنند. یا آن را به مواد گوشتی بزنید و یا با آن سس انبه درست کنید.