مراسم بزرگداشت مولانا در قونیه

اگر شما هم این روزها نام قونیه را زیاد میشنوید ، حتما می دانید که نام قونیه با نام جلال الدین محمد بلخی معروف به مولانا گره خورده است .مولانا شاعر ایرانی و پارسی زبانی قرن 7 می باشد که در قونیه ترکیه دفن شده است.

هر سال از تاریخ 10 تا 17 دسامبر یعنی مصادف با 19 تا 26 آذر مراسم بزرگداشت مولانا در شهر قونیه ترکیه برگزار می شود. مراسمی زیبا و خاص که شامل آئین ها، شعر خوانی و رقص سماع می باشد که عاشقان حضرت مولانا را از سراسر جهان به قونیه هدایت میکند.

بزرگداشت مولانا

پدر وی بهاءالدین که از علما و صوفیان بزرگ زمان خود بود به سبب رنجشی که بین او و سلطان محمد خوارزمشاه پدید آمده بود از بلخ بیرون آمد و بعد از مدتی سیر و سیاحت به قونیه رفت. مولانا بعد از فوت پدر تحت تعلیمات برهان‌الدین محقق ترمذی قرار گرفت. ملاقات وی با شمس تبریزی در سال ۶۴۲ هجری قمری انقلابی در وی پدید آورد که موجب ترک مسند تدریس و فتوای وی شد و به مراقبت نفس و تذهیب باطن پرداخت. وی در سال ۶۷۲ هجری قمری در قونیه وفات یافت. از آثار او می‌توان به مثنوی، دیوان غزلیات یا کلیات شمس، رباعیات، مکتوبات، فیه مافیه و مجالس سبعه اشاره کرد.

مراسم بزرگداشت مولانا

اجرای مراسم بزرگداشت مولانا در ترکیه شهرت جهانی دارد، در این فصل سرد عاشقان مولانا خود را از سراسر جهان بر مزار این شاعر ایرانی می رسانند تا موسیقی های عرفانی ، رقص سماع ، سخنرانی درباره مولانا و همچنین مراسم مولانا شناسی را از نزدیک مشاهده کنند.

بزرگداشت مولانا

توصیه هایی برای سفر بهتر به قونیه

  • خانم ها باید حجاب داشته باشند و جدا از مردان باید بشینند.
  • در این روز ها قونیه بسیار سرد است، لباس گرم حتما داشته باشید.
  • وقتی به اینجا می آیید، سوغااتی هایی با مذمون مولانا فراموش نشود.
  • تا میتوانید از مراسم عکس و فیلم تهیه کنید، زیرا بلامانع است.
  • تا میتوانید خردسالان را با خود نیاورید، زیرا مانع لذت بردن از مراسم میشود.

برای سفر به قونیه میتوانید از تورهای قونیه ایلیاگشت استفاده کنید.

بزرگداشت مولانا

 

کلمه‌های کلیدی: