دیدنی های رم

شهر رم پایتخت کشور ایتالیا، مرکز ناحیهٔ لاتزیو، بزرگترین و وسیع‌ترین شهر این کشور است. این شهر با حدود ۲،۷۰۰،۰۰۰ نفر سکنه پرجمعیت‌ترین شهر ایتالیا به حساب می‌آید. فدمت این شهر به 753 سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود. شهر رم در نزدیکی دریای مدیترانه و در کنار رودخانه توره قرار گرفته است. این شهر پایتخت ایتالیا و مرکز اقتصادی این کشور است و میزبان بسیاری از کارخانه‌ها، دفاتر و شرکت‌های این کشور است. صنایع پررونق این شهر را صنایع ماشین‌آلات، کامپیوتر و هوافضا تشکیل می‌دهند.

کولوسئوم ایتالیا | Italian Colosseum

کولوسئوم ایتالیا در شهر رم و در کشور ایتالیا واقع شده است. کولوسئوم بزرگترین تماشاخانه در امپراتوری روم بوده‌ است. کولوسئوم ظرفیتی میان ۵۰۰۰۰ تا ۸۰۰۰۰ نفر و ۸۰ درب ورودی داشته‌ است. ساخت کولوسئوم توسط وسپاسیان بین سالهای ۶۹ تا ۷۰ میلادی پایه‌گذاری شد. پس از آن پسرش تیتوس در سال ۸۰ میلادی کار ساخت آن را در زمینهای باتلاقی میان تپه‌های اسکوئیلین و کائلین تمام کرد. البته پس از او دومیتیان در کولوسئوم تغییراتی اعمال کرد. به عنوان اولین آمفی تئاتر دائمی در روم کامل کرد.

رومن فروم ایتالیا | Roman Forum Of Italy

در بیشتر شهرهای امپراتوری رم یک فضای روباز بزرگ به نام فروم وجود داشت که معمولا سنگفرش بوده و اطراف آن ساختمان های باشکوهی مثل مقبره ها کلیساها و گاهی فروشگاه های زیبا وجود داشتند. این مکان ها به صورت عادی محلی برای انجام معامله خرید و فروش، شرکت در انتخابات، محاکمه ها، جشن گرفتن پیروزی ها، تماشای مسابقات گلادیاتورها بوده است.

تپه پالاتین ایتالیا | Palatine Hill Of Italy

اگر به دنبال شاهد زنده ای برای سکونت اولیه رومی ها میباشد هرگز بازدید از تپه پالاتین شهر رم را از دست ندهید.باغ های فانزره روی این تپه و در قرن شانزدهم و برای کاردینال الساندرو فانزره ساخته شده است، پارکی فرح بخش مملو از عمارت های کلاه فرنگی، چمن، بوته های گل، درختان، تراس ها و فواره ها.

کلیسای جامع سنت جان لاتران | Arcibasilica Di San Givonniin Laterano

مقر رسمی اسقف یا همان پاپ کلیسای سنت جان لاتران محسوب میشود که توسط کنستانتین بزرگ اولین امپراتوری رم در سال 324 بعد از میلاد ساخته شد. این کلیسا که در طول تاریخ شاهد رویدادهایی از قبیل زلزله، غارت، آتش سوزی و حتی بمب گذاری بوده است نمونه بازسازی شده در قرن 16 و 17 میلادی میباشد.

کلیسای سنت پیتر ایتالیا | St. Peters Basilica Of Italy

کلیسای سنت پیتر که شاهکار فوق العاده ای از هنر و معماری به حساب می آید یکی از عظیم ترین نمونه های معماری در ایتالیا میباشد که در 18 آوریل 1506 میلادی پی ریزی شد. اگر از بالا به این کلیسا نگاه کنید نقشه آن را به شکل کلیدی میبینید که از آن به عنوان کلید بهشت یاد میشود.

طاق کنستانتین | Arch of Constantine

طاق کنستانتین  در شهر رم و در کشور ایتالیا بین کولوسئوم و تپه‌های پالاتینه واقع شده است. طاق کنستانتین  توسط مجلس سنای روم وقت به مناسبت پیروزی کنستانتین یکم بر ماکسنتیوس در نبرد میلویان بین سال‌های ۳۱۲ تا ۳۱۵ بعد از میلاد ساخته شده است. این طاق نصرت با ۲۱ مترارتفاع، ۲۵٫۹ متر عرض و ۷٫۴ متر عمق و سه گذرگاه، بزرگترین طاق نصرت ایتالیا است.این طاق پیروزی که از جانب مجلس سنا به نشانه‌ی «آزادی شهر و برقراری صلح» پس از پیروزی امپراتور در «نبرد پل میلویان» در سال 312 پس از میلاد، به وی تقدیم شد.

منبع : ایلیاگشت

کلمه‌های کلیدی: