در سفر به ایتالیا حتما به تپه پالاسیوم رم بروید

ایتالیا کشوری توسعه‌یافته‌ در جنوب قاره اروپا است. این کشور پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و بیست و سومین کشور پرجمعیت دنیا محسوب می شود. در این گزارش ایلیاگشت قصد دارد تا شما را با تپه پالاسیوم رم آشنا سازد.

تپه پالاسیوم رم

تاریخچه تپه پالاسیوم رم

داستان تپه پالاسیوم رم با افسانه ها شروع می شود. رومی های باستان بر این باور بودند که دو برادر رموس و رمولوس زمانی بر روی این تپه زندگی می کردند و حتی یک کلبه به نام کلبه رمولوس (خانه بنیانگذار روم) را هم بر روی این تپه شناسایی کرده بودند. هنوز هم ویرانه هایی از این کلبه که مورد احترام رومی هاست و بارها در طول قرن ها مرمت شده دربخش جنوب غربی تپه پالاسیوم دیده می شود.

حتی اگر این افسانه را هم کنار بگذاریم باز هم تپه پالایوم بدون شک ریشه های باستانی دارد. بر طبق تحقیقات، از قرن ۱۰ پیش از میلاد بر روی این تپه خانه هایی ساخته می شده و تاریخ دانان ادعا می کنند که این تپه خانه رومی های اولیه بوده است.

تپه پالاسیوم رم

تپه پالاسیوم چیست؟

پالاتیوم یکی از هفت تپه رم و معروف ترین آن هاست و در روم باستان خوش آب و هوا ترین محله ی شهر و خانه امپراتورها و اشراف بود. می گویند غاری که در آن گرگ ماده، رموس و رمولس (دو برادر بنیان گزار رم) را پیدا کرد در همین کوه قرار دارد. این افسانه و اینکه این تپه خانه امپرتورها بوده باعث شده که تپه پالاسیوم تبدیل به یکی از مهمترین مکان های رم شود.

امروز این تپه سایت باستان شناسی وسیعی است که بر رویش ویرانه های قصر فلاوین و استادیوم دومیتین را همچنان می توان دید. باقی مانده های خانه آگوستوس و خانه لیویا که به تازگی به روی مردم باز شده و نقاشی های دیواری خیره کننده اش واقعا ارزش بازدید دارند. تپه پالاسیوم در کنار میدان رومی و کولوسئوم قرار دارد و اگر برای بازدید از یکی از آن ها بلیط تهیه کنید می توانید دیگری را هم ببینید.

تپه پالاسیوم رم

ممکن است که تپه پالاسیوم (Palatium) در رم ایتالیا تحت تاثیر جاذبه معروف کولوسئوم که در کنارش قرار دارد چندان به چشم نیاید اما در سفر به رم بازدید از آن را از دست ندهید چون هیچ رم گردی ای بدون دیدن از کولوسئوم، میدان رومی و تپه پالاسیوم کامل نمی شود. این تپه جادویی در کنار میدان رومی و سیرک ماکسیموس قرار دارد، تپه ای که خرابه های قصرهای باستانی اش همچنان از دوردست ها دیده می شود.

روزگاری خانه امپراتورهای روم و عبادتگاه های زیادی بر روی این تپه ساخته می شد و مهمترین داستان افسانه ای روم یعنی رموس و رمولوس بر روی این تپه شکل گرفته است. در سفر به کشور ایتالیا و رم، پایتخت دوست داشتنی آن پیشنهاد می کنیم تماشای این تپه را در لیست کارهایتان بگذارید.

تپه پالاسیوم رم

بدون اینکه از تپه پالاسیوم و تاریخ بلندش چیزی بدانید، نمی توانید درک درستی از روم باستان داشته باشید. روی تپه به غیر از آثار تاریخی، پر از گل های وحشی است و حتی بازی خرگوش ها  هم در دوردست ها دیده می شود. بر روی این تپه می توانید پیکنیک برپا کنید و در باغ های فارنس در زیر سایه درختان مدتی را در آرامش بگذرانید. حتی در اوج فصل گردشگری هم می شود در این تپه آرامش را پیدا کرد و برای فرار از شلوغی به آنجا پناه برد.

در گوشه ای از تپه با دیدن سیرک ماکسیموس از ارتفاع به شکوه این اثر تاریخی بیشتر پی می برید و در گوشه دیگرش تپه آونتین را می بینید. اما برای دیدن تماشایی ترین منظره باید به سمت دیگر تپه بروید در آنجا پیچ و خم ویرانه های میدان رومی، کولوسئوم و تپه کاپیتول را به طور کامل به تماشا می نشینید. اگر به دنبال چشم اندازهای تازه ای از رم و تاریخش هستید هیچ جا بهتر از تپه پالاسیوم نمی شود.

تپه پالاسیوم رم
Palatino.

منبع: romaexperience.com

 

کلمه‌های کلیدی: