جنگلی تمام سنگی در وارنا

جنگل سنگی وارنا که در زبان بلغاری Pobiti Kamani نامیده می شود پدیده ای شگفت انگیز است که در شمال غربی شهر وارنا بلغارستان قرار گرفته است. این منطقه تنها بیابان بلغارستان و یکی از معدود بیابان های اروپا محسوب می شود.

در این منطقه ستون های سنگی و مجموعه هایی از صخره های سنگی به طرز عجیبی شبیه به درخت وجود دارند و باعث شده اند تا نام جنگل سنگی به این منطقه داده شود. اگر قصد سفر به بلغارستان و وارنا را دارید پیشنهاد می کنیم بازدید از این منطقه عجیب و جذاب را در لیست برنامه های خود قرار دهید.

جنگلی تمام سنگی در وارنا

همه چیز درباره جنگل سنگی وارنا

جنگلی تمام سنگی در وارنا یک پدیده کاملا طبیعی است و بیشتر با نام بلغاری اش یعنی Pobiti Kamani شناخته می شود. این نام به معنای سنگ های کاشته در زمین است و به ستون های سنگی اشاره دارد که به طرز عجیبی در زمین فرو رفته اند. چندین مجموعه ستون سنگی در مساحتی بالغ بر ۱۳ کیلومتر مربع قرار گرفته اند و تصویر یک جنگل سنگی جادویی را به وجود آورده اند.

در هر مجموعه تعداد متفاوتی ستون سنگی وجود دارد و در برخی قسمت ها، ستون های سنگی روی هم قرار گرفته اند. یکی از جالب ترین قسمت های جنگل سنگی ۵ ردیف ستون سنگی است که روی یکدیگر قرار گرفته اند و جنگلی پنج طبقه را به وجود آورده اند.

این ستون ها بین ۵ الی ۷ متر ارتفاع و بین ۰٫۳ تا ۳ متر عرض دارند. قدمت این جنگل سنگی عجیب به چیزی حدود ۵۰ میلیون سال پیش برمی گردد. در مورد علت پیدایش این جنگل ها همچنان بحث و گفتگو وجود دارد و ۲۰۰ سال است که دانشمندان نتوانسته اند به جوابی قطعی و مستدل برسند.

جنگلی تمام سنگی در وارنا

بازدید از جنگل سنگی وارنا

بازدید از جنگل سنگی رایگان است و به راحتی از شهر وارنا می توانید خود را به این منطقه برسانید. پیشنهاد می کنیم طوری برنامه ریزی کنید که هنگام غروب در جنگل سنگی باشید تا تصویر مسحورکننده و بی نظیر غروب خورشید در کنار ستون ها را هم مشاهده کنید.

جنگلی تمام سنگی در وارنا
  • اتوبوس: سوار اتوبوس شماره ۴۳ از ایستگاه اتوبوس مرکزی شهر وارنا بشوید و در آخرین ایستگاه پیاده شوید. از آنجا تا جنگل سنگی حدود یک کیلومتر فاصله است که می توانید پیاده هم بروید.
  • قطار: از ایستگاه راه آهن مرکزی سوار قطار به مقصد ایستگاه بلوسلاو (Beloslav) شوید و سپس از آنجا با کمی پیاده روی به مجموعه جنوبی ( یکی از اصلی ترین مجموعه ستون های سنگی) خواهید رسید.
  • تاکسی: با استفاده از تاکسی هم می توانید از وارنا خود را به جنگل سنگی برسانید. اما باید ابتدا با راننده در این مورد به توافق برسید، چون این منطقه خارج از شهر وارنا قرار دارد. با استفاده از تاکسی در مدت زمان ۱۵-۲۰ دقیقه می توانید به جنگل سنگی برسید.

پیدایش و علت شکل گیری جنگل سنگی وارنا

وقتی به این ستون های سنگی نگاه می کنید اولین فکری که به ذهنتان می رسد این است که انسان ها این ستون های سنگی را در این مکان قرار داده اند تا مثلا یکی از بناهای مشهور یونانی را بسازند. اما نکته شگفت آور در مورد این جنگل این است که این ستون های سنگی کاملا طبیعی هستند و در اثر پدیده های طبیعی و فرسایش به این شکل درآمده اند.

جنگلی تمام سنگی در وارنا

اولین بار در سال ۱۸۲۹ یک باستان شناس روس به نام Teplyakov به شهر وارنا سفر کرد و در مورد این پدیده طبیعی جالب مطالبی نوشت. او در مشاهداتش این ستون های سنگی را به جامانده از یک بنای باستانی یونانی قلمداد کرد و تصور کرد که این ستون ها احتمالا به تمدنی باستانی تعلق داشته است. البته این باستان شناس در گزارشش احتمال علل و عوامل طبیعی را نیز در پیدایش ستون ها در نظر گرفته بود

هیچ کس نمی تواند به طور قطعی علت شکل گیری این جنگل سنگی را توضیح بدهد. با این حال، نظریه ها و افسانه های متعددی در مورد این جنگل وجود دارد. از نظر علمی، برخی معتقدند که این منطقه صدها هزار سال پیش بخشی از اقیانوس و در واقع، کف اقیانوس بوده است و این ستون های سنگی در اثر فرسایش مواد معدنی و جریان آب به این شکل درآمده اند. بعضی از دانشمندان هم معتقدند که این ستون ها بر اثر پدیده های طبیعی (موج دریا، باد، باران) و در اثر فرسایش به مرور زمان چنین اشکالی عجیبی پیدا کرده اند.

جنگلی تمام سنگی در وارنا

داستان های پیدایش جنگل سنگی وارنا

اما افسانه ای محلی در مورد پیدایش جنگل سنگی وارنا وجود دارد که هرچند ریشه علمی ندارد، اما جذاب تر است. طبق باور مردم محلی، این ستون های سنگی در واقع غول هایی بودند که قصد داشتند با ازدواج با دختری زیبارو به مقام رهبری غول ها برسند. این غول ها برای رسیدن به خواسته خود مرتکب گناهانی شدند و در نتیجه به سنگ تبدیل شدند! دلیل و علت پیدایش این جنگل سنگی هرچه باشد، اما امروزه به یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های شهر وارنا تبدیل شده است.

امروزه جنگل سنگی در مساحتی بالغ بر ۱۳ کیلومتر مربع قرار گرفته و توریست های زیادی برای بازدید از جنگل اسرارآمیز به این منطقه می آیند. البته اکثر گردشگران بیشتر از منطقه ای بازدید می کنند که بیشترین تعداد ستون سنگی را دارد. این جنگل فضای بسیار جالب و رمزآلود دارد و وقتی بین ستون های سنگی قدم می زنید باورتان نمی شود که این ستون ها کاملا به صورت طبیعی به وجود آمده باشند.

جنگلی تمام سنگی در وارنا

اهمیت جنگل سنگی وارنا

جنگل سنگی وارنا یکی از اولین مناطق در بلغارستان است که تحت حفاظت قرار گرفته است (از ۱۹۳۸). این منطقه برای باستان شناسان نیز اهمیت ویژه ای دارد و تنها منطقه در بلغارستان است که شواهدی مبنی بر سکونت انسان ها در دوره میان سنگی مزولوتیک در آن یافت شده است.

کلمه‌های کلیدی: