برای آرامش به مناطق سرسبز کوالالامپور بروید

کوآلالامپور با نام رسمی قلمرو فدرال کوآلالامپور، پایتخت مالزی است. این شهر در ايالت سلانگور واقع شده و پر جمعیت‌ترین شهر مالزی است. قدمت مالزی مربوط به اواسط قرن نوزدهم میلادی است. پایتخت اداری و حکومتی مالزی، شهر پوتراجایا است. با وجود برج های سر به فلک کشیده، مجتمع های مسکونی و فروشگاه های عظیم و آسمان خراش کوالالامپور، هنوز هم طبیعت در داخل و اطراف پایتخت مالزی سهم بسزایی دارد. کدام شهر دیگر را می شناسید که برای مثال، دارای جنگل های استوایی است که محل سکونت میمون های نقره ای باشد، این مقاله می خواهیم شما را با 4 موزد از پارک های معروف مالزی آشنا سازیم.

اکو پارک جنگلی کی ال (KL Forest Eco Park)

در حدود ۱۶۰ سال پیش ۸۷ معدن کار چینی در رودخانه کلانگ به جستجوی ذخایر قلع پرداختند و در این منطقه که الان تبدیل به کوالالامپور شده است، ساکن شدند. اگر روح آن مردها به شهر بازگردد، تنها نقطه آشنای شهر همین اکو پارک جنگلی کی ال است، یک جزیره پوشیده از جنگل های کهن که اطرافش را گران ترین املاک شهر گرفته اند.

پارک های معروف مالزی

این پارک ۹٫۳ هکتار از تپه بوکیت ناناس (Bukit Nanas) را در برگرفته است که در گذشته دور یک قلعه مالایی در آن قرار داشته است و علت نام گذاری آن به دلیل درخت های آناناس (nanas) آن است، که شاخ برگ های و درختان پرپشت آن یک دیوار طبیعی ایجاد کرده است. جاده همواری برای دسترسی به بالای تپه  فراهم شده است که یکی از جاذبه های توریستی پر طرفدار و نماد شهر یعنی مناره کوالالامپور(Menara Kuala Lumpur) در آن قرار دارد.

می توانید از بالای برج مخابراتی ۴۲۱ متری آن یک عکس ۳۶۰ درجه بگیرید و اگر عجله ندارید، می توانید از طریق مسیرهای پیاده روی به این محل بروید. مسیر جدید سایه داری هم ایجاد شده است که اطراف آن درختان جلوتونگ و مراوان باتو گرفته است که قدمت بعضی از آنها به اندازه کوالالامپور است.

اکو پارک جنگلی کی ال یکی از پارک های معروف مالزی

می توانید در باغ گیاهان یا باغ ارکیده پشت مرکز اطلاعات جنگل (در Jln Raja Chulan در قسمت جنوب غربی تپه) بگردید و میمون ها درختی های نقره ای را ببینید. با دیدن این حیوانات در حالی که بین درختان تاب می خورند و شنیدن صدای پرندگان و حشرات مختلف، حس زمانی به شما منتقل می شود که این محل تا چشم کار می کرد جنگل وجود داشته است.

باغ دریاچه تیتی وانگسا (Titiwangsa Lake Gardens)

تیتی وانگسا، دومین باغ دریاچه بزرگ کوالالامپور است که در شمال شرقی شهر قرار دارد. انعکاس ساختمان های اطراف از جمله تالار ایستانا بودایا، و برج های پتروناس در دوردست و مناره کوالالامپور، به خصوص در هنگام غروب وقتی چراغ ها روشن می شود، بسیار دیدنی است. در سمت غرب هم تصویر برج های مسکونی مواج ۴۰ طبقه کیپرز (CAPERS TOWER) دیده می شود.  اینجا منطقه پرطرفداری است که در آن مسیر پیاده روی، محل ورزش ، قایق سواری و سایر امکانات دیگر فراهم شده است و هیجان و سرگرمی و زیبایی را با همدیگر در خود جای داده است.

باغ دریاچه تیتی وانگسا

خط الراس کوارتز

در ادامه مقاله معروف ترین پارک های مالزی، با صعود به بوکیت تابور (Bukit Tabur) در بخش شمال شرقی شهر نزدیک تامان ملاواتی (Taman Melawati) مالزی می توانید از چشم انداز وسیع شهر و منظره سد کلانگ گیت لذت ببرید. این تپه ۳۸۶ متر ارتفاع دارد و طولانی ترین مسیر دارای سنگ های کوارتز خالص است که در مسیر قابل مشاهده است. پیمودن این مسیر تقریباً ۳ ساعت زمان می برد و برای کسانی که بیماری قلبی دارند مناسب نیست.

در بخش های پر شیب تر آن طناب کشی شده است تا بالارفتن راحت تر باشد. به دلیل اتفاقات مرگ باری که افتاده است، برای صعود باید از دفتر جنگل سلانگور تنگا مجوز صعود بگیرید که در عمل به ندرت کوهنوردان این کار را می کنند. بهتر است این مسیر را همراه یک راهنما یا یک فرد مجرب بروید.چرا که بدون راهنما صعود به این منطقه کاری بس بی منطق است. در آخر هفته این منطقه شلوغ است و شما تنها نخواهید بود. برای داشتن یک چشم انداز تمیز و هوای خنک اوایل صبح به این محل بروید. برای اطلاعات بیشتر درباره صعود به بوکیت تابور (Bukit Tabur) می توانید به سایت (vertical-adventure.com) مراجعه کنید.

خط الراس کوارتز یکی از جنگل های معروف مالزی

پارک میراث تون عبدالرزاق (Tun Abdul Razak Heritage Park)

آلفرد ونینگ، خزانه دار ایالت سلانگور زمانی که مجوز تاسیس باغ گیاه شناسی اطراف رود سینگای براس براس را از دولت استعماری آن زمان گرفت، قصد داشت در این منطقه یک پارک طبیعی و زیبا و خالی از ببر ایجاد کند.  پروژه سال ۱۸۸۸ میلادی منجر به ایجاد باغ هایی (Lake Gardens) به وسعت ۱۰۱ هکتار شد که امروزه به افتخار دومین نخست وزیر مالزی، پارک میراث تون عبدالزراق نام گذاری شده است. قلب پارک یعنی باغ گیاه شناسی پردانا (Perdana) ویترینی است از گیاهان و جانوران محلی و دارای بخشی است که انواع گونه های مختلف هیبیسکاس و باغ ارکیده است.

در بخش هایی از پارک، موش ها و گوزن خالدار در محوطه محصور زندگی می کنند و امکان قایق سواری در دریاچه وجود دارد و کودکان هم می توانند در محوطه بازی مخصوص خودشان بازی کنند. علاقه مندان به پرندگان می توانند مستقیماً به پارک پرندگان کی ال بروند. در این پارک علاوه بر شترمرغ، عقاب، فلامینگو و طوطی، یک جفت کرگدن و منقار شاخی که پرنده ملی مالزی است را ببینید. همیشه یکی از آنها اطراف رستوران منقار شاخی که یک نقطه عالی برای گرفتن کلوز آپ از آن است، پیدا می شود.

پارک میراث تون عبدالرزاق
کلمه‌های کلیدی: