به این دلایل باید به صوفیه سفر کنید

صوفیه یکی از زیباترین و تاریخی‌ترین شهرهای دنیا، پایتخت کشور بلغارستان است. امروز در ایلیاگشت میخواهیم دلایلی بیاوریم برای سفر به صوفیه . این شهر به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای پایتختی اروپا شناخته می‌شود که در سده 8 میلادی بنیان‌گذاری شده است. این شهر زیبا که سال‌ها مستعمره امپراطوری روم و بعد از آن امپراطوری عثمانی بوده، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. کلیساهای آن که چندین قرن زودتر از مساجدش به وجود آمدند رازهایی را دارند که هنور منتظر کشف شدن هستند. این شهر، در سایت های باستان شناسی، بقایای تاریخی و معماری بسیار غنی است. شهر صوفیه حدود ۷۰۰۰  سال قبل از میلاد در پای کوه ویتوشا به دست چندین قبیله تراکیان که توسط ابرقدرت های مختلف اداره می شد، تاسیس گردید. امروزه، صوفیه مدرن محل خوبی برای تورهای آخر هفته با اعضای خانواده یا دوستان است.  

شهر صوفیه با معماری رومی ساخته شده است

همانطور که امپراتوری روم در قرن اول گسترش می یافت، سرزمینی را که اکنون به نام بلغارستان می شناسیم، اشغال کرد.  در آن زمان و تحت حکومت رومی ها، سردیکا،  شهری بسیار با اهمیت در تمام آن ناحیه، بود. ویرانه های رومی هنوز هم در زیر شهر و در اطراف کلیسای سنت صوفیه دیده می شود. نکته جالب این است که می توانید تئاتر قدیمی رومی را از طریق پنجره های شیشه ای تعبیه شده در بالای آن ببینید.
در نزدیکی تئاتر رومی، آمفی تئاتر که تنها ۱۰ متر کوتاهتر از کولوسئوم رم است، دیده می شود.  به عبارت دیگر، یک شهر بزرگ قدیمی در زیر ساختمان های مدرن مرکز صوفیه وجود دارد.

به این دلایل باید به صوفیه سفر کنید

صوفیه مامن ترک ها، آلمان ها و روس ها بوده است

نام شهر چندین بار به صردتس، ترادیاتسا و در نهایت به صوفیه تغییر کرده است. نام صوفیه در قرن ۱۴ به آن اطلاق شد. دو سال پس از آنکه صوفیه، توسط روس ها در سال ۱۸۷۷ اشغال شد، آن هم دست پس از پنج قرن حکومت ترک ها بر این شهر، به عنوان پایتخت بلغارستان انتخاب گردید.
هنگامی که این کشور در دوران جنگ جهانی دوم به نیروهای محوری پیوست، بسیاری از سربازان آلمانی در آن مستقر شدند. حتی با اتحاد با نازی ها مردم بلغارستان، با کمک پادشاه خود تزار بوریس سوم و کلیسا، توانستند بیش از ۴۸ هزار شهروند یهودی را نجات دهند. پس از اینکه سربازان شوروی صوفیه را از چنگ آلمان ها بیرون آوردند و جنگ را بردند، کمونیست ها تا سال ۱۹۸۹ کنترل دولت را به دست گرفتند. از این سال به بعد، بلغارستان به یک کشور دموکراتیک تبدیل شد.

به این دلایل باید به صوفیه سفر کنید

در صوفیه کلیسا، مسجد و کنیسه در کنار یگدیگر هستند

قدیمی ترین ساختمان صوفیه کلیسای سنت جورج است، اما در خارج از شهر در منطقه کوهستانی بویانا، یکی دیگر از سایت های مهم – کلیسای تاریخی بویانا با نقاشی دیواری های خاص خود که به قرن ۱۳ میلادی بر می گردد، یافت می شود.
در کنار کلیسای بزرگ سنت ندلیا که در قلب شهر صوفیه قرار گرفته، مسجد بویوک جارنا مربوط به قرن ۱۵ ام و کنیسه صوفیه قرار گرفته است.

به این دلایل باید به صوفیه سفر کنید

این تحمل و بردباری مذهبی در بسیاری از نقاط جهان دیده نمی شود. کلیسای الکساندر نوسکی با گنبد طلایی خود نیز، یکی از بزرگترین کلیساهای ارتدوکس در جهان می باشد که بین سال های ۱۹۰۴ تا ۱۹۱۲ ساخته شده است. این کلیسا نشان افتخار سربازان روسی است که کشور را از حکومت عثمانی آزاد کرده اند.

صوفیه الفبای سیریلیک دارد

بلغاری ها همه از الفبای سیریلیک استفاده می کنند. و به دلیل اینکه تمام علائم و تابلوهای درون شهر به زبان انگلیسی نیست اکثر گردشگرانی که سفر به صوفیه را انتخاب می کنند، ممکن است راه خود را در این شهر گم کنند. خوشبختانه خصوصیات خوب مردم بلغارستان این مشکل را رفع کرده و آنها همواره به مسافران کمک می کنند.

چشمه های آبگرم صوفیه

چشمه های آبگرم در صوفیه بسیار زیاد است، که میتوانند یکی از دلایل سفر به صوفیه باشند اما در واقع آنها به خوبی مورد استفاده قرار نمی گیرند. حمام آبگرم مرکز صوفیه در کنار مثلث کلیسا، مسجد و کنیسه در قرن شانزدهم ساخته شده است، اما در حال حاضر این ساختمان به عنوان یک موزه تاریخی بازسازی شده است. دو فواره، خارج از این موزه در حال حاضر آب آشامیدنی گرم رایگانی را ارائه می دهند.

به این دلایل باید به صوفیه سفر کنید

منبعwww.routes.tips.blog

 

کلمه‌های کلیدی: