راهنمای سفر به نروژ

نروژ یکی از کشورهای شبه جزیره اسکاندیناوی، همچنین منطقه یان ماین و مجمع‌الجزایر سوالبارد است که حکومتی پادشاهی داشته و با نام رسمی پادشاهی نروژ شناخته می‌شود. این کشور که در قطب شمال واقع شده اما مستعماراتی هم در قطب جنوب دارد، با داشتن مناظری زیبا، چشم‌اندازهایی بی نظیر و طبیعتی شگرف یکی از بهترین و عالی‌ترین مقاصد گردشگری شمال اروپا می‌باشد. در این مقاله ایلیا گشت دلایل سفر به نروژ را بررسی می کنیم.

سفر به نروژ چه خواصی دارد

مزایا و دلایل سفر به نروژ

نروژ کشوری است که دارای مناظر فوق العاده دیدنی، تاریخ غنی است. می توان گفت مردم آن در جهان جزو خوشبین ترین افراد شمرده می شوند. سفر به نروژ ممکن است از برخی لحاظ که هرگز فکرش را نمی کردید بر زندگی شما تاثیر بگذارد. در واقع اگر شما بخواهید یکی از بزرگ ترین مزایای سفر به نروژ می تواند تاثیر پذیرفتن از شیوه زندگی امروز اهالی اسکاندیناوی باشد. شما تبدیل به یک متخصص در بازیافت می شوید و تمرینی برای احترام گذاشتن و پذیرفتن مخالفت دیگران را خواهید داشت.

سفر به نروژ چه خواصی دارد

بازیافت را آموزش میبینید

نروژی ها با بازیافت مانند یک علم برخورد می کنند. از سن بسیار کم، بچه ها می آموزند که یک صندوق جداگانه برای کاغذ، یکی دیگر برای پلاستیک، یکی دیگر برای مواد غذایی (کمپوست)، صندوقی دیگر برای شیشه و فلز و دیگری برای همه چیز وجود دارد. نکته جالب توجه این است که نروژ دارای کارآمدترین مجتمع بازیافت در جهان است: هیچ خانه ای نیست که بازیافت نکند و هیچ بلوک محله ای وجود ندارد که قوطی های بازیافتی را برای هر نوع زباله جداگانه تعیین نکند.

مطمئنا، چند روز اول شما از دوستان نروژی خود می پرسید “کاغذ را در کدام سطل بیاندازم؟” اما به زودی شما یاد خواهید گرفت که بازیافت را به درست ترین شیوه اش انجام دهید و به سادگی شمردن یک تا پنج تولید پسماند خود را کاهش دهید. (یک تا پنج تعداد سطل هایی است که برای تفکیک زیاله استفاده می شود)

فراموش نکنید که شما می توانید بطری ها و کنسروهای خالی خود را به سوپرمارکت بازگردانید یا می توانید آن ها را به ماشین هایی مخصوص تحویل دهید. یا می توانید کاری را انجام دهید که اکثر نروژی ها انجام می دهند، آن ها را در سطل مخصوص بگذارید تا بی خانمان ها بتوانند آن ها را جمع کنند و سپس از  آن ها در آمد کسب کنند.

سفر به نروژ چه خواصی دارد

در مقابل بی خانمان ها حساس تر می شوید

در کشور نروژ هیچ بی خانمانی وجود ندارد.  اگر گربه یا سگ عجیبی را دیدید که بیرون که فروشگاه ایستاده است تعجب نکنید. احتمالا مردم آن منطقه به آن ها غذا می دهند و آن ها هر وقت که دوست داشته باشند و گرسنه باشند یه دنبال غذا می آیند، به خصوص گربه ها، به خصوص نژاد با شکوه از گربه های محلی جنگله ای نروژی، همه آنها بسیار پشمالو هستند، بخوبی تغذیه کرده اند و معمولا در خارج از مزارع و خارج از خانه ها در مناطق مسکونی و هرجای دیگری که بتوانند جوندگان را شکار کنند و هر از گاهی غذایی هم از آدم ها نصیبشان شود زندگی می کنند.

این یک تفاوت شدید با سایر کشورهای اروپایی است، در دیگر کشورها دیدن بی خانمان ها در خیابان یک امر عادی تلقی می شود و شما پس از بازگشت به کشورتان احتمالا دلتان می خواهد برای کمک به این افرادکاری انجام دهید و این امر یکی از مزایای سفر به نروژ خواهد بود.

سفر به نروژ چه خواصی دارد

با طبیعت مهربان میشوید

در ادامه مقاله دلایل سفر به نروژ، طبیعت در نروژ، حق هر کسی است. شما می توانید آزادانه گردش کنید، پیاده روی کنید، اسکی بروید و کمپ بزنید یا در صورت تمایل گل ها، قارچ ها و انواع توت ها را بچینید، حتی چوب را به آتش بکشید. آشنایی با طبیعت می تواند یکی از مزایای سفر به نروژ باشد. کاری که نمی توانید انجام دهید آشغال ریختن و آلوده کردن طبیعت و با بدتر از آن بی توجهی به زباله ای اسن که پیدا کرده اید.

پس از چند بار جنگل گردی، شما یاد می گیرید که کدام یک از انواع میوه ها و قارچ ها خوراکی هستند و کی آب و هوا برای بیرون رفتن و گردش کردن مناسب است و مهم تر از همه خواهید آموخت که شما نیز بخشی از این اکوسیستم هستید به نحوی کعه اتباط برقرار کردن با طبیعت بخشی از وجودتان خواهد شد و راحتی که هنگام حظور در دامان طبیعت دارید هرگز با لم دادن بر روی کاناپه قابل مقایسه نخواهد بود.

سفر به نروژ چه خواصی دارد

قبل از ورود به خانه ها کفشتان را در بیاورید

یکی از مزایای سفر به نروژ این است که همه کفش های خود را قبل از ورود به خانه در می آورند (همان طور که ما در ایران انجام می دهیم). نروژی ها در برابر ورود کفش به خانه بسیار سختگیر هستند به نحوی که حتی در برخی از مدارس ابتدایی نروژ نیز ورود با کفش برای بچه ها ممنوع است، تا بچه ها از همان سن این کار را به خوبی یاد بگیرند. یکی از اولین آدابی که لازم است همه در نروژ رعایت کنند همین در آوردن کفش هاست چرا که در اغلب روزهای سال در نروژ برف و باران می آید و برای سلامت خودتان هم بهتر است که با کفش خیس وارد منزل نشوید.

دلایل سفر به نروژ
کلمه‌های کلیدی: