پری دریایی واقعی در آمریکا

پری دریایی را به خاطر می آورید؟ در کودکی داستانهای زیادی راجع به آن شنیدیم. از قصه گرفته تا کتاب های مصور و انیمیشن های کارتونی، همگی تصویری رویایی و مرموز از این موجود را در ذهن ما به وجود آوردند. وقتی هم که بزرگ تر شدیم طبیعتا متوجه این امر شدیم که این موجود، در کل افسانه ای است و وجودش درسراسر دنیا در هاله ای از ابهام قرار گرفته است. اما به تازگی خبری در سایت های علمی معتبر منتشر شده است که فسیل پری دریایی را پیدا کرده اند.

با این که کشف به تازگی بیشتر و درخور مورد توجه قرار گرفته است اما فسیل خشک شده ی این پری دریایی در آب های آمریکا خیلی وقت پیش کشف شده است. البته تا مدتی فسیل این پری دریایی را به عنوان میمون ماهی ژاپنی در موزه به نمای گذاشته بودند اما زمانی که به ظاهر این به اصطلاح میمون ماهی ژاپنی توجه بیشتری شد، فرضیه ی ماهی بودن آن در ابهام فرو رفت.

تصاویر این ماهی هر بیننده ای را از نظر اندامی به یاد یکی از داستان های زمان کودکی می اندازد و آن دقیقا همان پری دریایی افسانه ای است. اسم این پری دریایی را مِرمن گذاشته اند. مرمن را البته در سال ۱۹۸۲ میلادی از موسسه ای که در آن قرار داشت به موزه ی هورنیمان (Horniman) آمریکا منتقل نمودند.

محققان پس از انجام آزمایشات بسیار دقیقی که بر روی فسیل این پری دریایی که برخلاف تصورات ما از پری ها دریایی اصلا زیبا و یا فریبنده نیست، به این نتیجه رسیدند که تاریخ مرگ این پری دریایی به سال ۱۸۸۶ میلادی باز می گردد.

پری دریایی واقعی

پس از تحقیقات بسیاری که درباره ی این فسیل عجیب و بحث برانگیز صورت گرفت، برخی عقیده پیدا کردند که فسیل این پری دریایی در مابین قرون ۱۹ و ۲۰ ممکن است دزدیده شده باشد و یا پنهان گردیده باشد، آن هم توسط افرادی که نیت و انگیزه ی آن ها بر ما معلوم نیست. به گفته ی مسئولان موزه ای که مرمن در آن برای عموم به نمایش گذاشته شده است، معمولا افراد در بازدید از این پدیده ی فسیل شده ی افسانه ای، چند واکنش معلوم و مشخص دارند.

به طور مثال می پرسند که آیا این فسیل واقعی است و یا اصلا با توجه به آزمایشاتی که بر روی آن صورت گرفته، بدن او از چه جنسی است؟ البته سوالاتی از این قبیل به وفور از طرف کسانی که از این پدیده بازدید می کنند، وجود دارد که با آزمایشات دقیق و پیشرفته بر روی نمونه ی دندانی و استخوانی این پری دریایی، می توان به جواب آن ها رسید.

محققان از زمان شروع اولین مشاهداتشان بر روی این به اصطلاح میمون ماهی ژاپنی، این که این موجود به خاطر دارا بودن دم، فلس و برخی از مشخصات ماهی ها نمی تواند صرفا از خانواده ی ماهی ها باشد. نمونه گیری های مختلف از دندان و فک این موجود، دانشمندان را از فرضیه ی میمون ماهی بودن آن دورتر می ساخت.

برای بررسی های بیشتر ترتیبی داده شد تا این موجود را به لندن برده تا با استفاده از دستگاه های پیشرفته ی ایکس_ ری، بر روی آن آزمایشات مختلفی صورت گیرد. نتیجه ی آزمایشات صورت گرفته این را نشان داد که این موجود در واقع همان رویای فریبنده ی کودکی های همه ی ما انسان ها یعنی پری دریایی بوده است و این موجود چیزی فراتر از یک میمون ماهی ژاپنی است.

پری دریایی واقعی

حال بیایید تا به صورت علمی به موجودی به نام پری دریایی نگاه کنیم. سوال اول این است که پری دریایی چه موجودی است؟ در فرهنگ عامه و افسانه ها، پری دریایی یک موجود افسانه‌ ای آبزی است که سر و تنه ‌ای به شکل یک زن زیبا و دمی شبیه به ماهی دارد. پری دریایی ها، در بسیاری از افسانه ‌ها پری دریایی ها به این صورت تصویر شده اند که در کنار ساحل دریا می‌ ایستند و با یک دست در حال شانه ‌کردن موهای بلندشان و در دست دیگرشان، آینه ‌ای را نگه داشته‌ اند. پری دریایی ها در اغلب موارد، به پیشگویی اتفاقات آینده می ‌پردازند. در افسانه ها آمده است که پری دریایی ها، نیروهای فراطبیعی خود را به انسان ‌ها می ‌بخشیدند و گاهی عاشق انسان ها هم می شدند و آن ها را با خود به قعر آب ها می برده اند.

این پری های دریایی در اسطوره های یونانی به نام سیرن که به معنای حوری دریایی است، شناخته می شوند. در بررسی اساطیر معمولا پری های دریایی، دارایی ظاهری فریبنده و باطنی بدیمن و بد شگون معرفی شده اند. آواز آن ها باعث سحر و جادو می شده و افراد را در دریا غرق می کرده است و یا نارحتی آن ها، منجر به طوفان می شده است.

پری دریایی واقعی

کشورهای مختلف در سراسر جهان، عقاید مختلفی درباره ی این موجود دارند. ژاپنی ها می گویند که خوردن گوشت آن ها موجب جاودانگی می شود و اروپایی ها می گویند که پری دریایی ها می توانند تا آرزوی انسان ها را برآورده سازند. حال که از پری های دریایی برایتان سخن گفتیم شاید این سوال برایتان پیش بیاید که آیا پری های دریایی در ایران هم وجود داشته اند؟

برای پاسخ به این سوال به منابع و مراجه ایران باستان مراجعه کردیم و با آدم آبی یا همان پری های دریایی ایرانی که به این نام خوانده می شدند، آشنا شدیم. حمدالله مستوفی در بخش جانورشناسی کتاب نزهه القلوب از پدیده ای به نام آدم آبی نام می‌ برد.

او آدم های آبی را جدا از انسان ها ولی شبیه به انسان دانسته است. به گفته ی مستوفی، آدم های آبی از لحاظ بدنی از انسان ها کوچک تر هستند و دم نیز دارند. آن ها پا ندارند و در عوض دارای اندامی ماهی گونه هستند. از لحاظ صورت نیز شباهت هایی به انسان ها دارند. آخرین نکته ای که درباره ی پری دریایی های ایرانی در این کتاب آورده شده است این است که، مردم دیدار آن ها را موجب خوش شانسی خود می دانستند.

کلمه‌های کلیدی: