بلوار رامسر، خیابانی ثبت شده در آثار ملی ایران

رامسر یکی از شهرهای استان مازندران در شمال کشور عزیزمان ایران است که مردمان بومی آن به زبان گیلکی اشکوری صحبت می‌کنند. رامسر از سمت جنوب به کوه‌های البرز و از سمت شمال به دریای خزر محدود است. نزدیکی جنگل و دریا در این شهر زیبایی ویژه‌ای به این شهر داده‌ و موجب جذب گردشگران در همه فصل‌های سال می‌شود.

برای دیدن یکی از چند خیابان ثبت شده ی ایران در آثار ملی باید به رامسر بروید! به هر حال این شهر یکی از زیباترین مناطق شمال ایران است و دور از ذهن نیست که بلوار رامسر که یکی از قدیمی ترین و البته زیباترین بلوارهای کشور است در آن قرار داشته باشد. این پیاده راه زیبا از جنگل و کوه شروع شده و با رسیدن به دریا به پایان می رسد.

پیاده روهای بلوار رامسر

امروز شما خواهید فهمید که این بلوار چه زمانی ساخته شده و اصلا چه سرگذشتی داشته، چه فصل و زمانی برای رفتن به آن مناسب است، چه تفریحاتی را می توانید در آن انجام دهید، جاذبه ها و رستوران های اطرافش کدام ها هستند و اصلا چگونه باید به آن بروید. خیلی وقت ها شده که در سفر به جایی زیبایی آن مکان تمام حواس شما را به خود جلب کرده اما درباره ی تاریخچه و حتی ظرفیت های آن مکان اطلاعات خاصی را نداشته اید.

از ۸۸ سال پیش تا به الان با بلوار رامسر

اگر تا به حال به رامسر رفته و در این بلوار قدم گذاشته باشید، آن قدر درگیر زیبایی های اطرافتان و از همه مهم تر حس خوب و مثبتی که در فضا موج می زند می شوید که شاید اصلا حتی به صورت حدودی هم متوجه نشوید که بلواری که در آن در حال قدم زدن هستید، در حدود ۸۸ سال از عمر ساخت آن می گذرد!

اصلا جریان ساخت بلوار معلم که اسم رسمی و ثبت شده ی آن است بر اساس گفته های منابع مختلف به زمانی باز می گردد که مسئولین وقت شهر تصمیم به این گرفتند که این بلوار را در سال ۱۳۱۰ بسازند که مراحل اولیه ی ساخت هتل قدیمی و معروف شهر رامسر را شروع کرده بودند.

البته اوائل شکل استفاده از این بلوار به شکل و صورت فعلی نبود و از آن به عنوان خطی برای عبور و مرور ماشین ها استفاده می شد. در جریان تحولاتی که این منطقه داشت، در یکی از روزهای دهه ی ۵۰ بود که دیگر اجازه ی تردد ماشین ها در این قسمت از شهر داده نشد و استفاده از آن به عنوان یک پیاده رو تغییر داده شد. زمانی بلوار رامسر ماهیت خود را پیدا کرد که در دو طرف آن آسفالت شد و کانالی برای هدایت آب ها در اطراف آن ساخته شد.

با این که در زمان اعمال این بهینه سازی ها از عمر این مکان ۴۰ سال می گذشت اما تازه زمانی بلوار معلم جان گرفت که این تغییرات در آن اعمال شد. از همان زمان بود که مردم شهر برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت خود دیگر به این مکان سر سبز و زیبا وسط شلوغی های شهر سر می زدند.

آن قدر از این مکان خاص استقبال شد و به اهمیتش پیش مردم اضافه شد که در سال ۱۳۵۲ و در پنجمین روز دی ماه، نام این بلوار را با شماره ی ۱۵۲۱ در فهرست آثار ملی ایران ثبت کردند و این در حالی است که خیلی کم پیش می آید که نام خیابان و یا معبری در بین آثار ملی ثبت شده قرار بگیرد.

بهترین زمان برای بازدید از بلوار رامسر چه وقت است؟

برای رفتن به بلوار رامسر بهترین زمان از نظر افراد با سلیقه های مختلف می تواند متفاوت باشد! از لحاظ آب و هوایی، بهترین زمان برای رفتن به این پیاده راه و در کل شهر رامسر فصل بهار و همچنین اوایل فصل پاییز است. البته فصل تابستان هم گزینه ی بدی نیست اما همانطور که خودتان هم می دانید، هوای رامسر در این فصل شرجی است.

حتی اگر طرفدار هوای مه گرفته و کمی تمِ بارانی و زمین های خیس خورده هستید، فصل پاییز و قبل از شروع زمستان و سردی هوا یکی از زیباترین صحنه هایی است که در بلوار معلم می توانید ببینید.

هتل قدیم در بلورا رامسر

در ادامه مقاله بلوار رامسر ، خیابانی ثبت شده در آثار ملی ایران ، اگر برایتان سوال است که چه ساعتی از روز به این مکان بروید باید بگوییم که؛ صبح، ظهر و شب این جاذبه این نقطه از شهر با هم متفاوت است. بلوار رامسر صبح ها پر از هوای تازه و سر زندگی است و هر چه که روز به سمت بعد از ظهر و عصر می رود، محیط آن شلوغ تر می شود و در نهایت شب ها هم یک محیط بسیار روشن و زیبا و خانوادگی می شود. شب های این بلوار به خاطر جلوه ای که نور چراغ ها می دهند، بسیار معروف است.

اولین کاری که پیشنهاد می کنیم که در بلوار رامسر انجام دهید، قدم زدن و تنش زدایی از وجودتان در این مسیر سر سبز و به شدت مثبت است! این که دور تا دور شما را شمشادهای بلند اما هرس شده و درخت های سر به فلک کشیده ی نخل و توسکا تا ۲ کیلومتری روبرویتان را گرفته باشد و در نهایت شما را به دریای خزر برساند، خیلی زیباست.

بازدید از هتل قدیمی رامسر که در قسمت شمالی بلوار قرار دارد، پیشنهاد بعدی ما برای گشت و گذار و تفریح در این مکان است. این هتل و بلوار چنان با هم نزدیک هستند و تاریخشان با همدیگر گره خورده که اگر بخواهید مثلا از بلوار دیدن کنید، انگار که باید از هتل قدیم هم بازدید کنید.

 

کلمه‌های کلیدی: