سیستم حمل و نقل عمومی در وارنا

وارنا، مرکز استان وارنا در کشور بلغارستان است. این شهر سومین شهر بزرگ بلغارستان پس از سوفیا و پلوودیو است که نقش مهمترین بندر این کشور را نیز دارد. این بندر زیبا که در بخش شرقی بلغارستان قرار گرفته، در کرانه دریای سیاه و در نزدیکی دریاچه وارنا واقع شده است. با از راه رسیدن روزهای گرم و آفتابی تابستان هیچ چیز بهتر از سفر به شهری ساحلی نخواهد بود. کشور اروپایی بلغارستان و شهر ساحلی وارنا با هتل هایی که بیشترشان آل و یوآل هستند یکی از بهترین مقاصد بدون نیاز به دریافت ویزای شینگن هستند. 

رفت و آمد در بلغارستان

راه اصلی رفت و آمد در بلغارستان و حمل و نقل عمومی در وارنا (مانند اکثر کشورهای جهان) از طریق مسیرهای جاده ای است. متاسفانه کیفیت جاده های آن پایین است و در دسامبر سال ۲۰۱۵ بلغارها تنها ۷۷۴ کیلومتر بزرگراه داشتند. اتوبوس ها در حمل و نقل عمومی مسیر های طولانی نقش مهمی ایفا می کنند، آن ها توسط شرکت های دولتی و خصوصی اداره می شوند.

صوفیه (پایتخت بلغارستان) دارای سه پایانه اصلی اتوبوس ملی به نام ها، ایستگاه مرکزی، غربی و جنوبی و یک ترمینال جداگانه برای مسیرهای بین المللی است. در حومه شهرها هم برای رفت و آمد به شهرهای کوچک از تاکسی اشتراکی (مانند تاکسی های کرایه بین شهر خودمان) استفاده می شود.

حمل و نقل عمومی در وارنا

سیستم ریلی و هوایی بلغارستان

سیستم ها ریلی بلغارها و حمل و نقل عمومی در وارنا اغلب مستهلک است و سفر در آن به کندی انجام می شود. لازم به ذکر است که در حال حاضر آن ها مشغول بروز رسانی سیستم هایشان هستند. شرکت ملی ریلی آن ها BDŽ نام دارد اما در حال حاضر بخش خصوصی نیز در این حوزه فعال است. مترو سوفیه ۳ خط دارد که البته خط سوم هنوز کاملا تکمیل نشده است و انتظار می رود ساخت آن تا اواخر سال ۲۰۲۱ طول بکشد.

ترافیک هوایی بلغارستان از سال ۲۰۰۰ افزایش چشم گیری یافته و به همین دلیل پایانه دوم فرودگاه صوفیه را به همراه مقاصد و مسیرهای جدید راه اندازی کردند. پرچم آن همان بلغاریا ایر (Bulgaria Air) است ولی چند شرکت چارتری خصوصی نیز در آن فعالند.

حمل و نقل عمومی در وارنا

فرودگاه وارنا

فرودگاه وارنا در شمال شرق بلغارستان واقع شده و از پرطرفدارترین مسیرهای آن به سمت فرودگاه صوفیه، وین، استانبول، مسکو و بلگراد هستند. این فرودگاه در ساحل شمالی دریای سیاه واقع شده و حدود ۸ کیلومتر از شهر وارنا فاصله دارد. وارنا یک مقصد توریستی مهم ، نقطه شروع همه تفریحات آبی و تابستانی در ساحل شمال دریای سیاه بلغارستان است. از طرفی هم مرکز مهم تجاری و دانشگاه، بندر و مقر اصلی نیروی دریایی و غواصان بلغارستان به حساب می آید.

موقعیت جغرافیایی مطلوب آن، ترکیبی از آب و هوا، دریا، خطوط راه آهن و حمل و نقل جاده ای، فرصت های لازم برای گردشگران بین المللی را فراهم می کند و تعداد قابل توجهی از پروازهای گردشگری در طول فصل تابستان و همچنین مسیرهای خطوط هوایی منظم در طول سال شکا گرفته اند. فرودگاه وارنا تأثیر زیادی بر توسعه شبکه های حمل و نقل، گردشگری و تجارت در منطقه دارد.

در روز وارنا ( ۱۵ اوت ) Fraport یک ترمینال مسافرتی جدید مدرن در فرودگاه وارنا افتتاح شد. برای ساخت این مسیر حمل و نقل عمومی در وارنا ۷۵ میلیون لو بلغارستان (BGN) هزینه شد که بزرگ ترین سرمایه گذاری دهه اخیر این کشور به حساب می آید.

حمل و نقل عمومی در وارنا

ترمینال جدید دارای محوطه های بزرگی برای ورود و خروج مسافران، مسیرهای مدرن تردد مسافران و انتقال چمدان ها، مناطق تجاری جذاب و همچنین فضاهای باز مناسب برای استراحت است. طراحی آن، کار طراحان مشهور جهان و ترکیبی از سبک مدرن با عناصر سنتی معماری و طبیعت بلغارستان تلاش شده انرژی مثبت و شور تعطیلات را به مسافران القا کند. حمل و نقل عمومی در وارنا برای فرودگاه به شرح زیر است:

  • اتوبوس : خارج ترمینال شماره ۲ خط شماره ۴۰۹ راه دسترسی از فرودگاه به مرکز شهر و ساحل طلایی است. تا مرکز شهر حدود ۲۰ دقیقه و تا محدوده ساحل طلایی ۵۰ دقیقه طول می کشد و هر ۱۵ دقیقه اتوبوس حرکت می کند.
  • تاکسی : از سال ۲۰۱۷ اداره تاکسی رانی فرودگاه وارنا توسط شرکت Triumf انجام می شود. آن ها بزرگ ترین و در حال توسعه ترین شرکت تاکسیرانی شرق بلغارستان هستند. قیمت آن به طور میانگین ۲۰ یورو برای هر مسیر است. می توانی در مقابل ساختمان پایانه تاکسی بگیرید.
  • کرایه اتومبیل : اگر تمایل دارید در طول اقامت خودتان ماشین داشته باشید می توانید هنگام رسیدن به فرودگاه در یکی از شرکت های معروف مانند Avis، Europcar، Sixt و … ماشین کرایه کنید. پیشنهاد ما این است که این کار را به صورت آنلاین انجام دهید تا زمان انتظارتان تا حد ممکن کم شود.

حمل و نقل عمومی در وارنا

تاکسی در وارنا

استفاده از خطوط تاکسی نیز راه مناسبی برای حمل و نقل عمومی در وارنا و رفت و آمد در بلغارستان است که البته ممکن است برایتان گران تمام شود. چندین شرکت معتبر در کشور فعال هستند که می توانید تلفنی یا آنلاین آن ها را رزرو کنید و البته شیوه معمول تاکسی گرفتن در کنار خیابان نیز در وارنا رایج است ولی باید حسابی چانه بزند تا با قیمت منصفانه ای به مقصدتان برسید.

حمل و نقل عمومی در وارنا

فرابر

فرابر یا فری قایق ها و کشتی هایی هستند که مسافران را جا به جا می کنند این تاکسی های دریایی یکی از گزینه های هیجان انگیز حمل و نقل عمومی در وارنا به حساب می آیند. دو فرابر معروف با ظرفیت ۱۰۸ واگن یا ۹۰۰ خودرو یا ۱۰۰ کامیون باری (با ماکسیمم طول ۱۶ متر) در مسیرهای وارنا- چرنومورسک ـ وارنا، وارنا – باتومی – وارنا تردد می کنند.

نام تجاری خط حمل و نقل خطوط کشتی FERRYSPED است. این حمل و نقل (درب به درب) است و شامل انواع جابه جایی (ادوات مربوط به راه آهن، کامیون ها، ظروف، مسافران، محموله های دریایی و اتومبیل) به و از بلاروس، قزاقستان، ازبکستان، گرجستان، ارمنستان، آذربایجان، افغانستان، ترکیه، یونان، مقدونیه و صربستان می شود.

حمل و نقل عمومی در وارنا

اتوبوس های وارنا

اگر حوصله توقف و زمان طولانی را داشته باشید اتوبوس ها انتخاب مناسبی برای حمل و نقل عمومی در وارنا هستند. ایستگاه اصلی اتوبوس ‌های بین شهری در شمال غربی و بلوار  Vladislav Varnentchik قرار دارد. برای رفتن به شهرهای پلودیو، بورگاس، ولیکو ترنوو، شومن، دوبریچ و صوفیه اتوبوس های سریع السیر حرکت دارند. اتوبوس های بورگاس در کنار ساحل های زیبای نسبار و سانی بیچ توقف دارند.

کلمه‌های کلیدی: