سیستم حمل و نقل عمومی در آمستردام

آمستردام، شهری واقع در غرب هلند و در استان هلند شمالی است که از نظر جمعیت بزرگترین شهر این کشور محسوب می‌شود. همچنین به لحاظ اسمی پایتخت هلند نیز به‌شمار می‌رود. این شهر سالانه میزبان 20 میلیون گردشگر از اقصی نقاط جهان است. آمستردام به پایتخت لاله‌های نارنجی شهرت دارد. نام آن نیز از رودخانه‌ای که در شهر جریان دارد و سد روی آن گرفته شده است. رودخانه امستل (Amstel) و سد که به زبان لاتین (Dam) گفته می‌شود. این شهر دارای سیستم حمل و نقل بسیار پیشرفته و مناسبی است و از این رو ما تصمیم داریم که راهنمای عمومی و کلی درباره سیستم حمل و نقل عمومی در آمستردام را برای شما بازگو نماییم.

باید در ابتدا به شما بگوییم که سیستم حمل و نقل عمومی در آمستردام بسیار آسان و راحت و البته پیشرفته است. شبکه ی عمومی حمل و نقل عمومی در آمستردام به صورت گسترده ای توسط GVB اداره می ‌شود. این سیستم کنترلی در شهر آمستردام تمامی وسایل حمل و نقل عمومی از جمله وسایلی همچون: قطار، تراموا، مترو، اتوبوس و قایق را کنترل و به نحوی به یکدیگر متصل می سازد.

در سفر به شهر آمستردام در نظر داشته باشید که علاوه بر این وسایل حمل و نقل عمومی در آمستردام که برای شما نام بردیم، شما می ‌توانید دوچرخه کرایه کنید و از دوچرخه سواری در شهر زیبای آمستردام که یکی از بهشت های زمینی ماجراجویان دوچرخه سوار است، لذت ببرید.

سیستم حمل و نقل آمستردام

معرفی سیستم حمل و نقل عمومی در آمستردام

استفاده از کارت OV

در ابتدا باید بدانید که با استفاده ی نامحدود از سیستم حمل و نقل عمومی در آمستردام با کارت OV می توانید به راحتی از سیستم حمل و نقل عمومی در آمستردام استفاده نمایید. در واقع شما اگر قصد استفاده از سیستم حمل و نقل در آمستردام را دارید، می ‌توانید با استفاده از کارت ‌های تخفیف ov (ov chipcard) که برای مترو، اتوبوس و تراوموا قابل استفاده است، هزینه‌ های رفت و آمد خود را در این شهر کاهش دهید.

نکته بسیار مهم برای افرادی که به شهر آمستردام سفر می کنند این است که این کارت ‌ها متفاوتند و از نوع یک ساعته تا نوع روزانه که از یک تا هفت روز اعتبار دارد، می باشند. البته به یاد داشته باشید که تخفیف‌ های حمل و نقل عمومی در آمستردام به صورت روزانه و مدت دار برای بازدید کنندگان وجود دارد.

در واقع بسته به مقدار زمانی که در آمستردام حضور پیدا می کنید، راه‌ های مختلفی برای استفاده از تخفیف‌ های حمل و نقل در آمستردام برای شما وجود دارد. در انتها برخی از این کارت ها را با شرح خدماتشان به شما معرفی خواهیم نمود.

استفاده از اپلیکیشن ها و سایت ‌ها

و اما می رسیم به کمک های هوشمند و پیشرفته برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در آمستردام. با توجه به این که در سال ۲۰۱۹ میلادی داریم زندگی می کنیم بی شک باید از اپلیکیشن ها و سایت ‌هایی که به شما برای برنامه‌ ریزی در سفر و استفاده از وسایل حمل و نقل در آمستردام کمک می ‌کنند، استفاده نماییم.

سیستم حمل و نقل آمستردام

البته توجه داشته باشید که برنامه ها و وب سایت های بسیار مفیدتری نیز برای این کار وجود دارد که به شما برای پیدا کردن مسیر خود کمک می‌ کنند و شما می توانید با استفاده از یک جستجو و مطالعه ی حداکثر ۱ ساعته، به نتایج خوبی نائل شوید.

استفاده از تراموا

اگر می خواهید تا از سیستم حمل و نقل عمومی آمستردام به استفاده از تراموا روی بیاورید، باید بدانید که سیستم توراموای شهر آمستردام در یک توصیف مختصر و کوتاه، بسیار مناسب و خاص است! این وسایل نقلیه به رنگ ‌های سفید و آبی موجود هستند.

درباره ی تراموا آن هم از نوع هلندی و آمستردامیش باید این نکته را بدانید که تراموای آمستردام دارای یک زنگ معروف است که برای مطلع کردن عابران پیاده و دیگر وسیله‌ ها از وجود خود از آن استفاده می ‌شود. در سفرتان به آمستردام حتما این نکته را به خاطر داشته باشید که وسیله ی تراموا یکی از سریع ‌ترین وسیله‌ ها برای رسیدن به مرکز شهر آمستردام است.

یک کمک کوچک در زمینه ی اطلاع از خطوط متروی آمستردام برای شما وجود دارد. شما می توانید برای آگاهی از اطلاعات مترو در آمستردام اپلیکیشن ۹۲۹۲ را دانلود کنید و به صورت کامل و جامع از برنامه ی متروی آمستردام با خبر شوید. و اما می رسیم به اتوبوس آن هم در آمستردام! به هر حال حتما پیش می آید که در طول مدت اقامتتان در آمستردام از اتوبوس نیز به عنوان یکی از وسایل حمل و نقل در آمستردام استفاده نمایید.

سیستم حمل و نقل آمستردام

استفاده از قایق ها

قایق‌ های آمستردام به صورت رایگان عابرین و موتور سواران را از رودخانه IJ عبور می ‌دهند. اگر دوست دارید تا از این سیستم حمل و نقل عمومی در آمستردام استفاده کنید، شما می‌ توانید تا این قایق ‌ها را به راحتی در پشت ایستگاه مرکزی آمستردام پیدا کنید. یک بار در مطلبی یه این مسئله اشاره کرده بودیم که شما می توانید تا برای ماجراجویی آن هم با دوچرخه در آمستردام راحتِ راحت باشید!

استفاده از اتوبوس های شهری

باید در زمینه ی اتوبوس های شهر آمستردام این نکته را بدانید که سیستم اتوبوس شهر آمستردام بسیار گسترده است و تمامی محله ‌ها و دیگر نقاط شهر را به یکدیگر متصل می ‌کند. شما باید دقت داشته باشید که دیگر امکان پرداخت کرایه ی اتوبوس به صورت نقد حتی در آمستردام هم برای شما وجود ندارد. شما به جای پول نقد می توانید که از کارت اعتباری یا کارت‌ های تخفیف متعدد در شهر آمستردام برای پرداخت وجه سفرتان استفاده کنید.

شما مجددا می توانید تا اطلاعات مربوط به سیستم اتوبوس آمستردام را در برنامه ی موبایلی ۹۲۹۲ مطالعه و بررسی نمایید. یکی از تفاوت هایی که شهر آمستردام نسبت به دیگر شهرها دارد این است که در این شهر برای حمل و نقل می توان از قایق نیز استفاده کرد.

سیستم حمل و نقل آمستردام

توجه داشته باشید که دوچرخه سواری در آمستردام بسیار لذت بخش، کارآمد و راحت برای همه، چه اهالی این شهر و چه گردشگران است. در آمستردام میتوان به جرات گفت که بیش از ۹۰ درصد محلی‌ ها از دوچرخه برای رفت و آمدهای روزانه ی خود استفاده می ‌کنند. برای استفاده از این وسیله در آمستردام به دلیل وجود مسیر‌های مخصوص و زمین تخت به راحتی قابل استفاده و امن است. قبل از این که دوچرخه‌ ای را کرایه کنید دستور‌العمل استفاده از آن را بخوانید و همیشه هم دوچرخه را قفل کنید.

منبع : www.iamsterdam.com

 

کلمه‌های کلیدی: