فرودگاه بین المللی پلوودیوف بلغارستان | Plovdiv Airport

در گزارش امروز ایلیاگشت قصد اریم تا یکی دیگر از فرودگاه های پر رفت و آمد و معروف کشور بلغارستان را به شما معرفی نماییم، فرودگاه بین الملی پلوودیوف (Plovdiv Airport). این فرودگاه بین المللی که در شهر پلوودیوف بلغارستان، دومین شهر بزرگ کشور بلغارستان قرار گرفته است، در حال حاضر به عنوان یکی از فرودگاه های فعال و اصلی این کشور در حال فعالیت می باشد.

معرفی فرودگاه بین المللی پلوودیوف

این فرودگاه فعالیت خود را در سال ۱۹۲۸ با شروع پروازهای آزمایشی بین صوفیه، پلوودیوف، یامبول و بورگاس آغاز کرد. در این فرودگاه مصادف با سال ۱۹۴۷ میلادی بود که پروازهای غیر نظامی بین صوفیه و پلووید انجام پذیرفت.

فرودگاه بین المللی پلوودیوف

با توجه به تیتر یکی از روزنامه های منطقه ای بلغاری به نام Fatherland Voice یا همان صدای سرزمین پدری، این فرودگاه در طول دوره ی زمانی ۴۵ روزه ای توانسته بود تا ۱۵۰۰ مسافر را از طریق خود در مسیرهایی مشخص جا به جا نماید. مصادف با سال ۱۹۴۸ میلادی بود که مسیرهای روتین این فرودگاه بین صوفیه، پلوودیوف، یامبول و بورگاس مجددا آغاز شد.

آیا می دانید اولین پرواز خارجی در این فرودگاه چه زمان و با چه هواپیمایی آغاز شد؟ در همان سال ها بود که اولین پرواز خارجی این فودگاه توسط شرکت هواپیمایی بالکان ایر با هواپیمای TABSO به این فرودگاه انجام داد. در تاریخ ۲ می سال ۱۹۶۲ میلادی، فرودگاه به پایگا هوایی Graf Ignatievo در شمال شهر پلوودیوف منتقل شد.

در تاریخ ۱۳ سپتامبر سال ۱۹۶۵ بود که ساختمان جدید ترمینال فرودگاهی افتتاح شد و در سال بعدش هم با توجه به منشور ترافیک فصل زمستان، در این فرودگاه تاسیسات تازه ای کار گرفته شد. در طول سال های اولیه ای که این فرودگاه فعالیت خود را آغاز نمود، این فرودگاه به محل جدید برای مسافران ناحیه ی شمال غرب به حساب می آمد.

فرودگاه بین المللی پلوودیوف

در این فرودگاه از جمله مسیرهایی که به خوبی کاور می شد، حمل و نقل منظم مسافران داخلی به بورگاس، وارنا و صوفیه بود که به طور عمده نیز با هواپیماهای IL-14 صورت می گرفت. در دهه ی ۱۹۷۰ میلادی بود که این فرودگاه شروع به پذیرش پروازهای چارتر زمستانی شد زیرا این منطقه در نزدیکی پیست اسکی بانسکو، پامپروپوو و برومس واقع شده بود و به همین علت، از ماه دسامبر تا ماه مارس این پروازها را پذیرا بود.

اما این نکته گفتنی است که ترافیک اصلی زمستانی مختص به فصل مسیرهای انگلستان و روسیه بوده است. البته از جمله ی دیگر فعالیت های این فرودگاه این بود که به عنوان فرودگاه جاگزین فرودگاه بین المللی صوفیه که تقریبا ۱۵۰ کیلیومتر که برابر با یک ساعت و نیم فاصله با این فرودگاه است را ایفا می نمود.

همانطور که بالاتر درباره ی شکوفایی این فرودگاه در دهه ی ۱۹۷۰ گفتیم باید این مطلب را اضافه نمایم که این فرودگاه از همین سال ها شروع به فعالیت با شرکت های هواپیمایی ایرفلوت و ایرفلوت کارگو را که معمولا با هواپیماهای IL-18، AN-12 و TU-154 انجام می گرفت را به صورت پروازهای منظم، پذیرا بود. در سال ۱۹۷۲ میلادی در این فرودگاه بیش از ۵ هزار تن کالا از طریق حمل و نقل هوایی در حریم این فرودگاه انجام شد.

فرودگاه بین المللی پلوودیوف

6 سال بعد یعنی در تاریخ ۱۸ آوریل سال ۱۹۷۸، ظرفیت باربری این فرودگاه به ۴۰ هزار تن افزایش یافت. پروازهای داخلی برنامه ریزی شده ی این فرودگاه در سال ۱۹۸۰ متوقف شدند اما پروازهای چارتری زمستانی این فرودگاه همچنان به قوت قبل باقی ماند.

در همین سال ها بود که تاسیسات فنی، ساختمانی، تامین برق، برج کنترل ترافیک هوایی و امکانات اداربی این نفرودگاه بسیار پیشرفته و بهتر از قبل می شود. در ۱۸ دسامبر سال ۱۹۸۲ اولین هواپیمای TU-134 در پبی منشور هوایی از آمستردام هلند برای شروع دوره های پروازی به زمین نشست. البته این فرودگاه روند افزایش پروازهایش از مسیرهای مختلف را افزایش داده است.

به صورت مثال در سال ۲۰۱۰ میلادی بود که مسیرلندن از فرودگاه استنسد لند با فرود یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مجددا آغاز شد. در تاریخ ۲۵ دسامبر سال ۲۰۰۹ میلادی بود که اولین سرویس پروازی به مقصد برنامه ریزی شده ی مسکو آغاز شد. نکته ی جالب اینجاست که قبلا در سال ۱۹۸۱ برای آغاز این پروازها از این مقصد مذاکرات آغاز شده بود.

بر اساس آمار رسمی در سال ۲۰۱۵ میلادی این فرودگاه، ۱۰۳ هزار و ۳۰۰ مسافر را از مقاصد مختلف در خود برای پروازهای مختلف جا به جا نمود. فرودگاه بین المللی پلوودیوف را به عنوان چهارمین فرودگاه شلوغ و پر رفت و آمد کشور بلغارستان بعد از فرودگاه بین المللی صوفیه، فرودگاه بین المللی بورگاس و فرودگاه بین المللی وارنا می دانند. این فرودگاه در نزدیکی این شهر و پس از یک روستای کوچک که در ۶ کیلومتری جنوب شرقی آن می باشد، قرار گرفته است.

اطلاعات فرودگاه بین المللی پلودیووف

نام فرودگاه بین المللی پلودیووف: Plovdiv Airport

کد یاتا: PDV

کد ایکائو: LBPD

نوع فرودگاه: عمومی

ارتفاع از سطح دریا: ۱۸۲ متر

فرودگاه بین المللی پلوودیوف

دسترسی به فرودگاه بین المللی پلوودوف

شما با استفاده از اتوبوس، تاکسی و کرایه اتومبیل می توانید خودتان را به هتل و مرکز شهر برسانید. ایستگاه های مخصوص اتوبوس در ترمینال فرودگاه هستند و می توانید از آن ها استفاده کنید و به مرکز شهر بروید، برای استفاده از تاکسی که راحت ترین گزینه ی ممکن است می توانید قبل از سفر خود یا تاکسی رزرو کرده و حتی کرایه ی خود را به صورت آنلاین پرداخت کنید و یا می توانید با حضور در محوطه ی فرودگاه از تاکسی های مخصوص استفاده نمایید. شما می توانید از موسسه های کرایه ماشین هم که در فرودگاه بین المللی پلوودوف نیز حضور دارند بهره مند شوید. از سال ۲۰۱۷، حمل و نقل تاکسیرانی فرودگاه های بلغارستان به شرکت Triumf Taxi واگذار شده است که بزرگ ترین و رو به رشد ترین شرکت در شرق بلغارستان محسوب می شود، پس نگران تاکسی نباشید.

منبع : www.plovdivairport.com

 

کلمه‌های کلیدی: