بیابان وادی روم اردن، تکه ای از مریخ

گزارش کاملی از بیابان وادی روم اردن (Wadi Rum) و یا به عبارتی تکه ای از مریخ در کشور اردن را بررسی میکنیم . با ایلیاگشت همراه باشید. اردن با نام رسمی پادشاهی اُردُن هاشمی از پادشاهی‌های عرب در غرب آسیاست که در شرق رود اردن قرار دارد. پایتخت این کشور شهر اَمّان است. جمعیت این کشور حدود 10 میلیون نفر است و ۹۸ درصد مردم آن عرب هستند.

تکه ای از مریخ را در اردن ببینید

ویژگی های بیابان وادی روم اردن

بیابان وادی روم اردن در یک کلمه با شکوه است… وادی روم جایی است که از آن به عنوان دره ی مریخ هم یاد می شود و آن هم به دلیل شباهت بسیار عجیبی است که این منطقه به مریخ دارد. منطقه ای پر از پستی و بلندی ها و صخره هایی که درست تداعی گر سطح مریخ است. وادی روم یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری این کشور است که بازدید از آن می تواند دریچه ای جدید رو به منحصر بفردترین دیدنی های جهان باشد.

تکه ای از مریخ را در اردن ببینید

وادی روم اردن یک بیابان در کشور اردن است که سطح نامنظم با صخره های پر فراز و نشیب آن باعث شده تا آن را بسیاری انعکاس مریخ روی زمین بدانند. وادی روم یک جای خارق العاده است که شب های آن پر از ستاره و روباه های بیابانی می شود، دیدن کهکشان راه شیری و ستاره های دوردست از این صحرا تجربه ای است که در زندگی هر کسی اتفاق نمی افتد. البته روزهای این بیابان هم زیبایی های خاص خود را دارد.

تکه ای از مریخ را در اردن ببینید

در سفر به بیایان وادی روم اردن می توان در روستای کوچک روم که در همان نزدیکی است و در یکی از خانه های بتنی آن اقامت کرد. سطح بیابان وادی روم به رنگ قرمز است، هم با پای پیاده می توان این جای وسیع را گشت و هم می توان سوار بر یکی از جیپ های بیابانی شد و گروهی از آن دیدن کرد. وادی روم از آن دست جاهایی است که در هر سفری به اردن نباید از دست داد، حتی اگر هزار بار آن را دیده باشید، بار هزار و یکم باز هم شگفت زده می شوید. وسعت این بیابان که از دره هایی تشکیل شده است، ۲ کیلومتر است.

تکه ای از مریخ را در اردن ببینید

پیشینه ی بیابان وادی روم اردن

بیابان وادی روم اردن در گذشته محل گذر کاروان ها بوده است  اگر چه از آن موقع خیلی وقت است که می گذرد ولی رد پاهایی که آن ها روی صخره ها بر جا گذاشته اند هنوز هم مشخص است. نشستن در این بیابان و تصور اینکه زمانی گذر مردانی با شترها و بارهایشان بوده است شگفت انگیز است…

تکه ای از مریخ را در اردن ببینید

ممکن است در نگاه اول این بیابان مثل بعضی از بیابان های دیگر یک جای خشک و خالی به نظر برسد. محلی های این بیابان در برخوردهای اول خشک هستند و به نظر نمی آید خیلی صمیمی باشند ولی الزاما این به آن معنا نیست که آدم های ناخوشایندی باشند. یکی از بهترین فعالیت هایی که در موقع رفتن به وادی روم می توان داشت کمپینگ در آن است که وقتی به آن جا بروید می بینید تنها نیستید و کمپ های توریستی دیگری هم در آن جا هست.

تکه ای از مریخ را در اردن ببینید

در ادامه تکه ای از مریخ را در اردن ببینید ، یکی دیگر از جاهایی که در وادی روم ارزش دیدن دارد، بازدید از خانه های به سبک عربی است. در کنار آن، تپه ی One hulking red sand هم یکی دیگر از جذابیت های وادی روم است که گفته می شود میلیون ها سال پیش بر اثر پدیده ی فرسایش به وجود آمده است، این تپه با شیب خاصی که دارد، شکل جالبی پیدا کرده و معروفیت زیادی به دست آورده است.

البته در صورتی که خواستید از این تپه دیدن کنید بهتر است دور فصل تابستان را خط بکشید چرا که تابستان ها سطح این صخره به شدت داغ می شود به طوری که هر کسی نمی تواند گرمای آن را در زیر پایش تحمل کند.

تکه ای از مریخ را در اردن ببینید

یکی دیگر از دیدنی های وادی روم اردن صخره ای به نام Jabal Umm Fruth است که ظاهری که این صخره دارد ممکن است شما را به این فکر برساند که صخره مصنوعی و ساخته ی دست بشر است در صورتی که این صخره بر اثر فعل و انفعالات طبیعی به وجود آمده است.

 

منبع: timeout.com

 

کلمه‌های کلیدی: