پدیده قارچهای سنگی در بلغارستان

در جنوب شرقی اروپا در سواحل دریای سیاه کشوری واقع شده که به جمهوری بلغارستان معروف است. پایتخت این کشور که مردمش بیشتر بلغاری تبار و بقیه ترک و کولی هستند شهر صوفیه می‌باشد. این کشور سکولار عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یعنی ناتو و نیز عضو اتحادیه اروپاست. 

امروز می خواهیم در مورد یکی از عجایب کشور بلغارستان حرف بزنیم که باعث جذب گردشگران زیادی شده است: قارچ های سنگی! این پدیده جالب سنگ هایی غول پیکر هستند که شباهت زیادی به قارچ دارند و در کنار هم قرار گرفته اند. وقتی به این قارچ های سنگی نگاه می کنید انگار واقعا مثل قارچ از دل خاک بیرون آمده اند.

پدیده قارچهای سنگی در بلغارستان

در شرق روستایی به نام بلی پلاست (Beli Plast) حد فاصل شهرهای کاردزالی (Kardzhali) و هوسکوو (Hoskovo) پدیده ای عجیب و بی نظیر وجود دارد که به قارچ های سنگی شهرت پیدا کرده است. ارتفاع این قارچ ها به ۲٫۵ متر می رسد و در مساحتی بالغ بر ۳ هکتار کنار همدیگر از زمین بیرون آمده اند. وقتی از دور به این قارچ های سنگی نگاه می کنید بدنه آن ها کمی صورتی رنگ و کلاهک قارچی شان سبز است و همین بر جذابیتشان اضافه می کند. پدیده قارچ های سنگی در سال ۱۹۷۴ به عنوان اثر طبیعی ملی بلغارستان به ثبت رسیده است و تحت حفاظت قرار دارد. پدیده های طبیعی در طول میلیون ها سال سنگ های آتشفشانی منطقه را شکل داده اند تا سرانجام به شکل قارچ های سنگی زیبایی درآمده اند.

قارچ های سنگی در واقع سنگ های آتشفشانی هستند که حدود ۲۰ میلیون سال پیش به وجود آمده اند. سنگ های آتشفشانی در طول میلیون ها سال و بر اثر باد و باران و خورشید به مرور فرسایش پیدا کرده و به این شکل های عجیب درآمده اند. این سنگ ها حاوی مقادیری زئولیت معدنی هستند و مردم محلی معتقدند که این سنگ های معدنی می تواند آب را تصفیه کند.

پدیده قارچهای سنگی در بلغارستان

پدیده طبیعی قارچ های سنگی از ریولیت های آتشفشانی به وجود آمده است. رنگ آمیزی خاص و جالب این سنگ ها هم در واقع به دلیل وجود مواد معدنی در آن هاست: رنگ صورتی از کلینوپتیلولیت، رنگ خاکستری و مشکی روی قارچ ها از منگنز و رنگ سبز کلاهک قارچ از سلادونیت به وجود آمده اند. شکل گیری عجیب این سنگ ها هم به این دلیل بوده که سنگ ها مدت های بسیار طولانی زیر آب قرار داشته اند و فقط کلاهک آن ها از آب بیرون بوده است. بر اثر فعالیت های آتشفشانی شدید زیر آب که از دوران پالئوسن وجود داشته به مرور سنگ ها تغییر شکل داده و به شکل قارچ های سنگی درآمده اند. پس از آنکه دریاها عقب نشینی کردند و این منطقه به خشکی تبدیل شد عوامل طبیعی مثل خورشید و باد و باران دست به کار شدند تا کار آفرینش قارچ های سنگی به زیبایی هرچه تمام تر تکمیل شود!

پدیده قارچهای سنگی در بلغارستان

بازدید از قارچ های سنگی

قارچ های سنگی در فاصله نزدیکی از جاده اصلی قرار دارند و بسیاری از مسافران با دیدن این سنگ های غول پیکر و عجیب در کنار جاده توقف می کنند. برای دسترسی به این منطقه از شهر هوسکوو می توانید به سمت روستای زورنیتسا بروید یا از شهر کاردزالی به سمت روستای استرمتسی بروید تا قارچ های سنگی را مشاهده کنید.

مثل تمام پدیده های عجیب و خاص، در مورد این قارچ های سنگی هم افسانه ها و باورهای زیادی در بین مردم محلی رواج دارد. طبق افسانه این قارچ های سنگی در اصل دختران مردی محلی به نام رادیل بوده اند. در روزگاران قدیم این مرد با چهار دخترش در قلعه پرپریکون زندگی می کردند. بعد سپاه عثمانی به این قلعه حمله کرد و بخشی از ساکنین شهر را به اسارت گرفت. در بین اسرا دختران این مرد هم بودند که از ترک ها ترسی نداشتند. این دخترهای شجاع باعث رم کردن اسب فرمانده عثمانی ها شدند و فرمانده از اسب به زمین افتاد. بعد دختران فرمانده را با سنگ و چوب کشتند و بعد، فرار کردند! بهترین دوست فرمانده به دنبال این دختران رفت و به محض اینکه اولین دختر را گرفت او تبدیل به سنگ شد! به همین ترتیب بقیه دختران هم یکی یکی به سنگ تبدیل شدند. خود مرد عثمانی هم در نهایت به سنگی سیاه تبدیل شد که امروزه این سنگ در کنار قارچ های سنگی وجود دارد و Karatepe نامیده می شود.

 

منبعnewthraciangold.eu

 

کلمه‌های کلیدی: