هلو کباب کرمانشاهی

یکی از غذاهای سنتی و قدیمی ایرانی که اصالتش به شهر کرمانشاه  تعلق دارد هلو کباب میباشد که شاید بسیاری از افراد که با این غذا آشنایی نداشته باشند با شنیدن نام هلو کباب تصور کنند این غذا نوعی کباب است که با هلو تهیه می شود اما جالب است بدانید این غذا مانند کوفته تبریزی یک نوع کوفته است که به خاطر شباهتش به هلو به آن هلو کباب می گویند. هلو کباب یک غذای کرمانشاهی بسیار لذیذ است که اگر با گوشت و روغن همان منطقه که از مرغوبیت بالایی برخوردار است درست شود به مراتب لذیذتر هم خواهد بود. این کوفته کرمانشاهی یکی از غذاهای خوشمزه اصیل و سنتی است که هر کسی که یکبار آن را امتحان کند را وادار به تهیه دوباره آن می سازد. هلو کباب کرمانشاهی معمولا به همراه نان تازه و سبزی خوردن خورده می شود. شاید تهیه‌ی هلو کباب به صرف زمان نیاز داشته باشد، ولی مطمئن باشید طعم و عطر آن به قدری لذیذ و مطبوع است که از تهیه‌ی آن و چشیدن این غذای دوست‌ داشتنی، پشیمان نخواهید شد. 

مواد لازم برای هلو کباب کرمانشاهی :

گوشت چرخ کرده : 2 پیمانه
نخود یا لپهٔ پخته : 2 پیمانه
پیاز رنده شده : یک عدد
زعفران : کمی برای رنگ دادن
شکر، نمک و زردچوبه : به میزان لازم
آب و آبغوره : به میزان دلخواه
روغن کرمانشاهی : به میزان لازم
کشمش و گردو و آلو  در صورت تمایل 

طرز تهیه هلو کباب کرمانشاهی:

 نخودها را که از شب قبل خیس کرده ایم، در آب می ریزیم و می گذاریم خوب بپزد. بعد از اینکه نخودها خوب پختند و خنک شدند، آنها را چرخ می کنیم. همچنین بخوانید : تمام دستور آشپزی های مربوط به دلمه و کوفته . سپس گوشت گوساله یا گوسفند را جدا چرخ می کنیم و پس از آن گوشت چرخ کرده و نخود را مجدداً با پیاز و زرد چوبه چرخ می کنیم تا کاملاً نرم شود. اگر نیاز بود تا دو، سه بار چرخ می کنیم تا مواد نرم و یکدست شوند. خمیر به دست آمده را به شکل کوفته های بیضی شکل کوچک در می آوریم و در روغن کرمانشاهی سرخ می کنیم. در صورت تمایل، می توانیم مقداری کشمش و گردو و آلوی خیس کرده در شکم کوفته ها قرار دهیم. پس از سرخ کردن، کوفته ها را در یک قابلمه قرار داده، تا کمر کوفته ها آب، شکر، آبغوره و سرکه می ریزیم (مقدار ترشی و شیرینی کوفته ها بسته به ذائقه متفاوت است) و روی حرارت می گذاریم تا خوب بپزند.
کمی نمک و زعفران در مایع و روی کباب ها می ریزیم تا جا بیفتد. مقدار پخت را طوری در نظر می گیریم که کمی از آب کوفته ها باقی بماند تا در آخر روی کوفته ها بریزیم. دقت کنید که آب کوفته آن قدر زیاد نشود که کوفته ها وا برود. خمیر قبل از کوفته شدن حتماً باید نرم و یک دست باشد تا خاصیت چسبندگی اش خوب باشد. مقدار گوشت را کم نکنید زیرا که در اغلب مواقع منجر به وا رفتن کوفته می شود. در پایان کوفته ها را به یک ظرف تخت منتقل کنید. آب باقیمانده از کوفته ها را روی آن ریخته و با گردو و کشمش تزیین نمایید.