بیمارانی که سفر هوایی برای آنها ممنوع است

بیمارانی که سفر هوایی برای آنها ممنوع است

با ایلیاگشت همراه باشید تا بدانید کدام بیماران برای سفر با هواپیما به مجوز نیا دارند ؟ بسیاری از افراد ترجیح می دهند برای سفرهای طولانی خود از هواپیما استفاده نمایند. سازمان های هواپیمایی نیز برای سفر هوایی بیماران قوانینی را در نظر می گیرند تا بتوانند موجب حفظ سلامت افراد و آرامش سایر مسافران گردد. اما ممکن است که پرسنل پرواز نتوانند متوجه بسیاری از بیماری ها شده و مانع حضور فرد به هواپیما شوند. به عنوان مثال تشخیص یک خانم باردار که در ماه های آخر بارداری خود می باشد راحت تر از شخصی است که به تازگی سکته قلبی کرده است.

خانم های باردار

خانم های بارداری که در هفته های آخر بارداری خود قرار دارند بهتر است از انجام سفرهای هوایی اجتناب نمایند. این افراد به دلیل اینکه ممکن است دچار زایمان زودرس شوند نیاز دارند تا کمی احتیاط نمایند. این موضوع در مورد خانم هایی که سابقه زایمان زودرس، مرده زایی، خونریزی، بارداری دوقولوی و … را داشته اند جدی تر می باشد. البته که سایر خانم های باردار نیز بهتر است قبل از سفر هوایی خود مجوز لازم را از پزشک معالج دریافت نمایند.

بیمارانی که سفر هوایی برای آنها ممنوع است

جراحی قلب باز

در جراحی قلب باز که یک عمل وسیع به شمار می رود نیز به دلیل اینکه استخوان جناق از وسط بریده شده و نیازمند زمان برای ترمیم آن است پیشنهاد می شود تا از سفر هوایی بیماران این چنینی حداقل تا ۲ هفته اجتناب شود.

صرع

کسانی که دارای این بیماری می باشند احتمال اینکه تشنج های آن ها تکرار شود وجود دارد. به همین دلیل به این افراد حتی اجازه رانندگی هم داده نمی شود. بهتر است این افراد قبل از سوار شدن به هواپیما مجوز لازم را از پزشک معالج خود دریافت نمایند.

بیمارانی که سفر هوایی برای آنها ممنوع است

افت هموگلوبین

با اینکه فشار داخل کابین هواپیما تنظیم شده است اما این یک موضوع صد در صد نمی باشد. بنابراین افرادی که دارای هموگلوبین پایینی می باشند ممکن است در این شرایط دچار درد قفسه سینه و حتی سکته قلبی شوند.

بیماری سلول داسی شکل

بیماری سلول داسی شکل یک نوع بیماری ژنتیکی است که تحت تاثیر فشار پایین اکسیژن گلوبول های قرمز به صورت داسی شکل درامده و موجب انسداد عروق می شود. این افراد می بایست با مجوز از پزشک خود قبل از سفرهای هوایی خون تزریق کرده و در طول زمان زمان حتما اکسیژن کمکی همراه داشته باشند.

بیمارانی که سفر هوایی برای آنها ممنوع است

بیماری سایکوز

سایکوز یا جنون حاد مجموعه علایمی از توهم بینایی یا شنوایی است. این افراد برخی از صداهایی که می شنوند یا چیزهایی که می بینند واقعیت ندارد. این افراد همچنین دچار بیماری هذیان نیز بوده که نسبت به چیزی باور غلطی دارند که در واقعیت برخلاف آن می باشد مثلا احساس می کنند سایرین با آن ها دشمن هستند.

پس از سکته قلبی

دلیل اینکه گفته می شود بیمارانی که سکته قلبی داشته اند تا هفته ها و ماه ها پس از آن نباید با هواپیما سفر کنند این است که اختلاف فشار ایجاد شده و همچنین ارتفاع بالا ممکن است باعث ایجاد اختلالاتی در افرادی که سکته کرده اند شود. از طرف دیگر سفر هوایی بیماران با هواپیما در برخی افراد موجب ایجاد هیجان و استرس شده که به نوبه خود ممکن است بر ریتم قلب اثر منفی داشته باشد.

حمله‌ مغزی ایسکمیک‌

بیماران TIA که دچار حمله‌ ایسکمیک‌ گذرا در مغز شده اند امکان داشته در مدت ۴۸ ساعت پس از آن نیز مجددا این حمله به آن ها دست بدهد. افرادی که دچار سکته مغزی شده اند نیز شرایط مشابهی داشته و تاحد امکان نباید سفر هوایی بیماران این چنینی خطرناک می باشد.

پس از جراحی فک با سیم‌کشی

افرادی که جراحی فک را انجام می دهند بر اساس میزان آسیب وارد شده ممکن است بین ۲ تا ۶ هفته دندان هایشان روی هم ثابت شود. او در این شرایط نمی تواند دهان خود را باز نماید بنابراین در صورتی که با سوار شدن به هواپیما دچار تهوع و استفراغ گردد امکان دارد محتویات معده وارد ریه او شده و دچار خفگی گردد. بنابراین بهتر است از سفر هوایی بیماران در این مدت خودداری شود. در صورت وجود این شرایط می بایست سیم های بسته شده به سرعت باز شوند تا فرد دچار خفگی نگردد.

بعد از جراحی مخچه

در طول مدت ۲۴ ساعته پس از این عمل جراحی به دلیل احتمال وجود خونریزی بهتر است از سفر هوایی بیماران جلوگیری شود. اختلاف فشار هوای کابین ممکن است سیستم مغز بیماران تاثیر گذاشته و ایجاد مشکل نماید.

بیمارانی که سفر هوایی برای آنها ممنوع است

عفونت‌های مغزی

در صورتی که بیماری وجود داشته که مبتلا به بیماری های عفونت مغزی مانند مننژیت می باشد می بایست حداقل تا یک هفته پس از بهبودی از سفر با هواپیما خودداری نماید و در غیر این صورت مجوز لازم را از پزشک خود دریافت کند.

اوتیت مدیا

در مواردی که فردی دارای بیماری سینوزیت یا عفونت گوش میانی است بهتر است از سفر با هواپیما خودداری نماید. اختلاف فشاری که در دو طرف پرده گوش در هنگام برخاستن و نشستن هواپیما ایجاد می شود امکان داشته تا عرضه های این بیماری را افزایش دهد. این مشکل در کودکان زیر ۶ سال و به خصوص نوزادان زیر ۲ سال بسیار شایع تر بوده زیرا پرده گوشی آن ها هنوز به خوبی تکامل پیدا نکرده است. بنابراین پزشکان توصیه می کنند که در سفر هوایی بیماران از این نوع، والدین در هنگان نشستن و برخاستن هواپیما به کودکان خود چیزی برای جویدن بدهند.

باروتروما

دهانه سینوس ها نسبتا کوچک بوده و هنگامی که فرد دچار اختلال فشار هوا می گردد ممکن است این سینوس ها ناگهان پر و بسته شوند که به این حالت باروتروما می گویند. در موارد شدید این حالت که سفر هوایی بیماران آن را دچار مشکل می نماید امکان دارد این گیر افتادگی هوا به مغز نیز گسترش یافته و باعث ایجاد هوا درون جمجمه و قسمت های مختلف مغر گردد.

بیمارانی که سفر هوایی برای آنها ممنوع است

جراحی گوش

در فرایند جراحی گوش میانی در اغلب موارد پرده گوش پیوند می خورد. برای اینکه این پیوند جوش خورده و سوراخ ایجاد شده در آن ترمیم شود می بایست تعادل فشاری دو سرف پرده گوش برقرار باشد. بنابراین در هنگام سوار شدن به هواپیما که باعث ایجاد اختلال فشار هوا در دو طرف پرده گوش می شود ممکن است به جراحی انجام شده آسیب برساند. بنابراین پیشنهاد می شود تا سفر هوایی بیماران این چنینی حداقل ۱۰ روز تا ۲ هفته پس از ترمیم کامل انجام شود.

آنژیوپلاستی

آنژیوگرافی یک فرایند تشخیصی بوده و فرد ۲ روز پس از انجام آن می تواند با هواپیما سفر کند. اما در آنژیوپلاستی رگ های مسدود قلب را با کمک بالون باز نموده و استنت یا فنر گذاشته می شود که برای این کار معمولا از سرخرگ پا استفاده می گردد.

بیمارانی که سفر هوایی برای آنها ممنوع است

جراحی لوزه‌ها

در هفته اول پس از اینکه جراحی لوزه ها انجام می شود بهتر است از سوار شدن به هواپیما خودداری نمایید. در طول این مدت احتمال خون ریزی وجود داشته که در صورت وقوع آن می بایست جراحی اورژانسی بر روی فرد صورت گیرد که در هواپیما به دلیل نبود امکانات درمانی می تواند خطرناک باشد.

منبع : سازمان هواپیمایی

کلمه‌های کلیدی: