با ورزشگاه فیشت سوچی آشنا شوید

ورزشگاه فیشت سوچی با تلفظ صحیح انگلیسی  Fisht Olympic Stadium – Sochi یکی از ورزشگاههای جام جهانی فوتبال روسیه بود. یکی از ورزشگاه هایی که در ایام برگزاری جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه میزبان برخی از مسابقات بود، ورزشگاه فیشت یا همان ورزشگاه المپیک فیشت در شهر سوچی است. این ورزشگاه محل برگزاری ۶ مسابقه از این تورنومنت جهانی بوده است.

ساخت ورزشگاه

ورزشگاه فیشت سوچی یکی از ورزشگاه های نسبتا تازه تاسیس در کشور روسیه است که به منظور میزبانی از بازی های المپیک زمستانی روسیه در سال ۲۰۱۴ ساخته شد. در طول ایام برگزاری بازی های المپیک، هر دو مراسم افتتاحیه و اختتامیه بازی ها، در این ورزشگاه زیبا برگزار شد. پس از پایان برگزاری این مسابقات، کمی از رونق این ورزشگاه کاسته شد ولی حال، به عنوان یکی از استادیوم های میزبان جام جهانی از آن نام برده می شود.

ورزشگاه فیشت سوچی

گروه مهندسی BuroHappold انگلستان مسئولیت ساخت این ورزشگاه را بر عهده گرفته بود. مهندسان این کمپانی، سقف این ورزشگاه را طوری طراحی کردند که از آسمان همانند تپه ای برفی به نظر برسد. ورزشگاه المپیک فیشت با هزینه ای معادل با ۷۷۹ میلیون دلار در سال ۲۰۱۳ افتتاح شد. معمار این ورزشگاه، همان معماریست که استادیوم اصلی جام جهانی آفریقای جنوبی در ژوهانسبورگ را طراحی کرده است.

ورزشگاه فیشت سوچی

البته برای برگزاری بازی های جام جهانی در این ورزشگاه، باید تغییراتی در آن شکل می گرفت تا با استانداردهای فیفا تطبیق یابد. این استادیوم، ورزشگاهی مسقف بود ولی برای آماده سازی آن برای مسابقات جام جهانی باید به یک ورزشگاه رو باز تبدیل می شد. برای افزایش ظرفیت آن هم حدود ۶ هزار صندلی به این مجموعه اضافه شد. امروزه این ورزشگاه آماده میزبانی از ۴۸٫۰۰۰ هوادار فوتبال از سراسر دنیاست.

ورزشگاه فیشت سوچی

موقعیت جغرافیایی ورزشگاه فیشت سوچی

ورزشگاه فیشت علاوه بر اینکه محلی برای برگزاری مسابقات فوتبال است، به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شهر سوچی هم شناخته می شود. این ورزشگاه در یکی از زیباترین مناطق شهر سوچی یعنی پارک المپیک این شهر و در ناحیه Imereti که در امتداد سواحل دریای سیاه گسترده شده، واقع شده است.

ورزشگاه فیشت سوچی

در اطراف این ورزشگاه، دیگر مکان های برگزاری بازی های المپیک و پیست مسابقات فرمول ۱ قرار دارند. همچنین فاصله کوه های قفقاز، که یکی از جاذبه های گردشگری شهر سوچی است از این ورزشگاه، بسیار کم و حدود یک ساعت با قطار، اتوبوس یا خودروی شخصی است.

ورزشگاه فیشت سوچی

یکی از پر تردد ترین ورزشگاه ها درمرحله گروهی مسابقات جام جهانی، همین ورزشگاه ۴۸ هزار نفری فیشت خواهد بود. این ورزشگاه در ایام برگزاری این بازی ها از ۶ مسابقه میزبانی خواهد کرد که از میان آن ها ۴ مسابقه از دور گروهی، یک بازی از مرحله یک هشتم نهایی و یک مسابقه هم از مرحله یک چهارم نهایی خواهد بود. شاید یکی از پر تماشاگر ترین بازی ها هم در این ورزشگاه رقم بخورد، یعنی جایی که هم گروه های کشورمان پرتغال و اسپانیا رو در روی هم قرار خواهند گرفت.

نام این ورزشگاه از کوهی به همین نام گرفته شده که در رشته کو های قفقاز قرار دارد و معنی آن سر سفید است. به همین دلیل هم هست که طراحان این بنا، تلاش کرده بودند که این ورزشگاه از بالا شبیه به قله یک کوه برفی به نظر برسد.

ورزشگاه فیشت سوچی

برنامه های ورزشگاه در راه جام جهانی

در سال ۲۰۱۷ بعد از مدت ها این ورزشگاه با میزبانی چند مسابقه از جمله بازی دوستانه بین روسیه و بلژیک در ۲۸ مارچ، مسابقه دو تیم اورال و لوکوموتیو موسکو از لیگ روسیه در ۲ می و سه مسابقه از بازی های جام کنفدراسیون ها، مورد آزمایش قرار گرفت و هیچ مشکلی در برگزاری آن ها مشاهده نشد.

ورزشگاه فیشت سوچی

تیم ملی فوتبال روسیه هم برای آماده سازی خود برای رقابت های جام جهانی، برنامه های زیادی در این ورزشگاه داشت. تیم فوتبال روسیه کمپ خود را در شهر سوچی برگزار کرد و تمرینات خود را در این ورزشگاه انجام داد. همچنین چند بازی دوستانه این تیم هم قبل از جام جهانی، در ورزشگاه فیشت برگزار شد.

برای آماده سازی این ورزشگاه در راه جام جهانی، بذرهای مخصوص و درجه یک چمن را از کشور هلند وارد کرده اند تا چمن ورزشگاه در طول ایام برگزاری مسابقات از کیفیت بسیار خوبی برخوردار باشد.

منبع : www.stadiumguide.com

کلمه‌های کلیدی: