قدیمی ترین راه آهن در بریتانیا

انگلستان، یکی از چهار بخش پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی که مناطق جنوبی جزیره بریتانیای کبیر را دربر می‌گیرد. در توضیح پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی، باید گفت که این منطقه شامل چهار بخش است که سه بخش آن‌ را کشورهای انگلستان، اسکاتلند و ولز تشکیل می‌دهند که در اروپای غربی واقع شده‌اند.

بخش چهارم این مجموعه شامل ایرلند شمالی است که در جزیره ایرلند واقع شده است. انگلستان در این مجموعه بزرگترین کشور در بریتانیا است و نیز میزبان بزرگترین ناحیه شهری از نظر مساحت در اروپا یعنی لندن است. با ما در ایلیا گشت همراه باشید تا با قدیمی ترین راه آهن در بریتانیا آشنا شوید.

قدیمی ترین راه آهن در بریتانیا

قدیمی ترین راه آهن در بریتانیا

۲۰۰ سال قبل از اینکه در سال ۱۸۲۵ اولین لوکوموتیو بخار شروع به کار کند و مسافران را از ایستگاه راه آهن شهر نیوتن ایکلیف انگلیس حمل کند مهندسان بریتانیایی مسیرهای چوبی ای را در سراسر جزیره قرار داده بودند تا معادن زغال سنگ را به اسکله ها وصل کند. به این مسیرها که اولین مسیر ریلی واقعی جهان بودند واگن راه می گفتند.

شاید فکر کنید حمل و نقل ریلی از همین چند سال پیش شروع به کار کرده اما تاریخ آن خیلی بیشتر از چیزی است که فکر می کنید. راه آهن یک مسیر آماده است که قطارها فقط باید از روی همان بگذرند و از آن منحرف نشوند برای همین است که ساخت راه آهن به دوره ی روم و یونان باستان برمی گردد، در آن زمان دو کانال موازی بر روی سنگ ها و صخره ها ایجاد می شد تا گاری ها روی این مسیر مشخص حرکت کنند. یکی از مهمترین این مسیرها در باریکه ی خاکی کورینتوس قرار دارد، مسیری که در سال ۶۰۰ قبل از میلاد ساخته شد و تا یک سال بعد از میلاد استفاده می شد.

قدیمی ترین راه آهن در بریتانیا

در قرون وسطی از واگن های چوبی برای حمل زغال استفاده می شد و واگن ها بر روی این مسیرهای چوبی حرکت می کردند. برای اولین بار در راه واگن والتون در شرق انگلیس که در سال ۱۶۰۴ ساخته شد از فلنج ها برای نگه داشتن چرخ ها روی ریل استفاده شد این مسیر اولین مسیر واگنی بود که بر روی سطح زمین وجود داشت. 

این واگن‌ها زغال سنگ را از معادن به فاصله ی سه کیلومتری می بردند و با اسب کشیده می شدند. از آنجا این زغال ها از مسیرهای جاده ای به پل ترنت و سپس با قایق به اطراف برده می شدند. این مسیرها که حمل و نقل زغال را خیلی راحت تر می کردند به مهمترین وسیله ی حمل و نقل زغال در بریتانیا تبدیل شدند. تا شروع انقلاب صنعتی، ریل ها از چوب ساخته می شدند با گذشت زمان روی آن ها با آهن پوشانده شد تا عمرشان طولانی تر و اصطکاکشان کمتر شود.

قدیمی ترین راه آهن در بریتانیا

عبور از راه واگن هایی که فقط اسب ها بر روی آن ها رفت و آمد می کردند به سمت راه آهن هایی که قطارهای بخار از رویشان می گذشتند یک تغییر و تحول تدریحی بود. اولین قطار بخار در سال ۱۸۰۴ بر روی مسیر ریلی حرکت کرد، در آن زمان همچنان شک و شبهه وجود داشت که آیا چرخ هایی با سطح صاف می توانند به درستی بر روی ریل های صاف راه بروند یا نه. جورج که اولین لوکوموتیو را در سال ۱۸۱۳ ساخت نشان داد که هیچ مشکلی در حرکت قطارها به وجو نمی اید.

در سال ۱۸۲۵، دو راه آهن دارلینگتون و استوکتون کامل شدند. در ۲۷ سپتامبر همان سال حدود ۴۵۰ تا ۶۰۰ نفر در واگن های خالی ایستگاه  کوچک شهر نیوتن که قبلا برای حمل زغال بود نشستند و لقب اولین مسافران قطارهای بخار جهان را گرفتند. 

قدیمی ترین راه آهن در بریتانیا

این بود داستان قدیمی ترین راه آهن در بریتانیا که در ایلیاگشت خواندید، برای دریافت خدمات پیکاپ ویزای انگلستان با کارشناسان ما در ارتباط باشید. 

 

کلمه‌های کلیدی: