قدیمی ترین نامه داخل بطری

داستان کشف قدیمی ترین نامه داخل یک بطری در استرالیا شکل گرفت. جایی که یک بازرگان مشهور به همراه همسرش بطری را پیدا کردند. جزیره ودج میزبان این بطری با ارزش بود.

قدیمی ترین نامه داخل بطری

ایلمن همان بازرگان مشهور می باشد که به خبرگزاری Live Science در یک ایمیل نوشت: “هنگامی که شما به شواهدی نگاه می کنید که موزه و دو آژانس ملی آلمانی قادر به پیدا کردن آنها بودند، مشخص می شود که این یافته واقعی است.” او همچنین ادامه داد: “مطمئنا، رکورد جهانی گینس نیز این چنین فکر می کند؛ در روز پنج شنبه آنها اعلام کردند که کشف همسرم به طور رسمی” قدیمی ترین پیام درون بطری” ثبت شده در گینس است.

بطری توسط چه کسی کشف شد ؟

نکته جالب این داستا اینجاست که قدیمی ترین پیام درون بطری توسط یک مورخ و تاریخ دان کشف نشد بلکه توسط زنی پیدا شد که در سواحل و تپه های ماسه ای استرالیای غربی در حال تمیز کردن و جمع کردن زباله های ساحلی بود. داستان اینگونه شروع می شود که تونیا ایلمن، ساکن پرت، در روز ۲۱ ماه ژانویه، بطری قهوه ای رنگی را در سمت شمال جزیره از بین ماسه ها بیرون کشید. در آن لحظه، بطری برای۱۳۱  سال و ۲۲۳ روز از دست انسان دور مانده بود: بر اساس وب سایت شوهر او، که چگونگی پیدا کردن این بطری را توصیف کرده است، در ۱۲ ژوئن ۱۸۸۶، بطری حاوی پیام از یک کشتی آلمانی به دریا پرتاب شده است.

این زن و شوهر در بیانیه ای در سایت گفته اند: “این رویداد قابل توجه ترین اتفاق در زندگی من بوده است”. او در ادامه نوشته است. فکر کردن به این موضوع که این بطری برای نزدیک به ۱۳۲ سال به دست هیچ انسانی نیافتاده و با وجود عناصری تخریب گر، همچنان سالم باقی مانده، هنوز من را تکان می دهد!” (کشتی که بطری از آن به آب انداخته شده است، جزو اسرارآمیز ترین کشتی هایی که است که در دریا غرق شده اند).

خانم ایلمن در کنار ساحل و در نزدیکی ماشین پسرش در لای ماسه ها، این بطری را یافته است. این خانم بیان کرده است که با وجود علاقه اش به جمع آوری زباله های ساحلی و دور انداختن آنها، ترجیح داده که این بطری را دور نیندازد. او با خود فکر کرده که بطری هنوز سالم و بسیار زیباست و بهتر است آن را پیش خود نگه دارد. بنابراین بطری را در قفسه کتابخانه خود برای دکور و تزئین گذاشته است.

قدیمی ترین نامه داخل بطری

متن قدیمی ترین نامه چه بود ؟

با این حال، پس از آن گذشت یک روز، این خانواده، بری دل بورللو  Bree Del Borrello، متوجه شد که درون بطری کاغذی پیچ خورده و رول شده قرار گرفته است. این یادداشت خیس بود، بنابراین گروه آن را به آشپزخانه برد و برای چند دقیقه در یک فر گرم قرار داد تا خشک شود. ایلمن گفت: اما یادداشت رول شده تنها رمز و راز این ماجرا را بیشتر کرد: کاغذی به ابعاد ۸ اینچ و ۶ اینچ (۲۰ تا ۱۵٫۳ سانتیمتر) از نوع رنگی تیره با نوشته های آلمانی که به سختی حروف و اعداد آن قابل خواندن بود، را جلوی خود می دیدیم.

پس از گذشت دو روز این بطری و نامه آن را به موزه غربی استرالیا بردند، جایی که آنها راس اندرسون Ross Anderson، دستیار موزه دریایی باستان شناسی را ملاقات کردند. در نهایت، پس از تکاپوی زیاد و به کمک موزه دریایی استرالیای غربی، سازمان دریایی و اقیانوس شناسی فدرال آلمان و سازمان هواشناسی و آب و هوای آلمان، خانواده ایلمن به تاریخ طولانی این یادداشت پی بردند. در واقع در سال ۱۸۸۶، شخصی در کشتی قایق رانی آلمانی که پائولا نامیده می شد، بطری را به بیرون و دریا پرتاب کرده است و پیغامی را هم درون آن گذاشته بود.

قدیمی ترین نامه داخل بطری

احتمال می رود که این شخص کاپیتان کشتی او. دیکمن O. Diekmann بوده باشد. چرا که نوع جوهر و دست خطی که در این یادداشت دیده شده، با نمونه یادداشتی که دیکمن در سفرنامه و گزارش هواشناسی کشتی نوشته بود، تطابق دارد و در ضمن در این سفرنامه اشاره کرده است که یک یادداشت و بطری در ماه ژوئن به بیرون پرتاب شده است.

در این یادداشت آمده است که پائولا کشتی قایقرانی از کاردیف ولز بوده که به سمت سواحل شرقی بومی هلند یعنی اندونزی می رفته است. به گفته آنچه در وب سایت آمده علاوه بر این، عرض جغرافیایی که در یادداشت نوشته شده است با عرض جغرافیایی که در دفتر گزارشات روزانه کشتی پائولا آمده است کاملا هماهنگ می باشد. به گفته آژانس دریایی و اقیانوس شناسی آلمان، این بطری کشتی پائولا به عنوان بخشی از یک پروژه برای بررسی جریان های جهانی اقیانوسی استفاده شده بود. ملوانان آلمانی برای کشف جریان های اقیانوسی و پروژه عظیم آن این بطری را به درون اقیانوس پرتاب کرده اند.

قدیمی ترین نامه داخل بطری

ملوانان آلمانی هزاران پیام را در بطری شیشه ای بیش از یک دوره ۶۹ ساله به درون دریا پرتاب کرده اند، اما تنها ۶۶۲ پیام ( آن هم بدون هیچ بطری) یافت شده است. پیش از این، قدیمی ترین پیام درون بطری یک کارت پستال بود که در ماه آپریل سال ۲۰۱۵ در یکی از سواحل آلمان کشف شده بود. این کارت پستال زمانی که پیدا شد، ۱۰۸ سال و ۴ ماه و ۱۸ روز از زمان پرتاب شدنش به دریا می گذاشت.

امیدواریم این داستان زیبا و واقعی برای شما مفید باشد.

کلمه‌های کلیدی: