هرگز تنهایی به کال جنی نروید

این هشدار را جدی بگیرید. یکی از ترسناک ترین اماکن ایران و حجتی جهان همین کال جنی است . جایی در نزدیکی طبس ، جایی که شما گویی رد پای جنیان را می بینید و صدای آنها را می شنوید.

کال جنی

کال جنی کجاست ؟

کال جنی دره ای فرسوده و ترسناک می باشد که در شهر طبس و در همسایگی استان یزد قرار دارد . از این رو اغلب فکر میکنند که کال جنی در یزد واقع شده است. شاید بتوان نمونه خارجی کال جنی را دره گرند کانیون آمریکا دانست اما آنجا به این مقدار وهم آلود و ترسناک نیست.

اگر دل و جرات زیادی دارید و میخواهید آدرنالین خونتان بالا برود حتما به کال جنی طبس بروید ولی اگر بیماری قلبی دارید هرگز به این منطقه سفر نکنید.

کال جنی

چرا کال جنی ترسناک است ؟

بومیان قدیمی و محلی این منطقه میگویند که اینجا محل زندگی ارواح و جن هاست. از این رو آن را دره جن‌ها نامیده‌اند. حتی بعضی از بومیان پا را فراتر گذاشته اند و می گویند که بستگان خود را در این مکان از دست داده اند. هنگامی که از روی کنجکاوی و هیجان به اینجا رفته بودند.

کال جنی

کال جنی چطور جایی است ؟

کال جنی شامل یک کال اصلی و کال‌های فرعی است. کال به معنی دره می باشد. کال اصلی از نخلستان آغاز شده و به روستای ازمیغان می‌رسد. آب جریان یافته در کال اصلی که سر راهش گیاهان سبز  را به جرعه‌ای آب مهمان می‌کند از چشمه ازمیغان آغاز می‌شود. آب این کال به قدری زیباست که شما را جذب خود می کند و دیگر زمان از دستتان خارج می گردد و یکدفعه به خودتان می آیید که دیگر شب شده است.

کال جنی

کال جنی دارای جاذبه های طبیعی و زیبای بسیاری است. تعداد زیادی تونل، حفره و دخمه های گسترده و تعدادی آبشار نیز در آن جاری هستند که چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند. کمتر کسی باور میکند که در دل بیابان خشک و بی آب و علف چنین جاذبه های دل فریبی قرار دارد.

کال جنی

اکثر تونل های ایجاد شده در این دره در واقع دست کند هستند و تماما ساخته دست بشر می باشند، این نشان از آن دارد که این دره در زمان امپراطوری ساسانیان محل زندگی مردم و زرتشیان محلی بوده که زندگی در آن جریان داشته است.

کال جنی

کال جنی طبس در سال ۱۳۹۶به شماره ۳۵۰ در فهرست آثار طبیعی- ملی ثبت شد. از اینرو میگوییم که تنهایی به این مکان نروید، چون آب تنی در این دریاچه ها و رود زلال تنهایی نمی چسبد.

حتما با دوستان خود به کال جنی بروید.

منبع : ویکی پدیا

 

 

کلمه‌های کلیدی: