مومیایی نفرتی تی پیدا شد

نفرتیتی یا نفرتی تی همسر فرعون مصر آخناتون می باشد که به دلیل عقاید یکتاپرستی بسیار مشهور می باشند. نفرتیتی هم مانند سایر بزرگان و فرمانروایان مصر باستان مومیایی شده است ولی هنوز مومیایی نفرتیتی پیدا نشده است . بعد از گذشت سالهای سال بین کاوشگران و پژوهشگران تاریخ و باستان این صحبت ها موجود است که مومیایی این بانوی افسانه ای به سرقت رفته است و برخی بر این باورند که نابود شده است.

اما، به تازگی اخباری مبنی بر پیدا شدن پای مومیایی در صدر اخبار مربوطه می باشد. اما چقدر میتواند حقیقت داشته باشد؟ روزنامه دیلی میل می گوید این مومیایی که مشف شده است قطعا تکه ای بدن مومیایی نفرتیتی می باشد. قسمت های کشف شده که شامل پاهای است در حال حاضر در موزه ای در ایتالیا نگهداری می شود.

نفرتیتی با به دنیا آوردن 4 پسر برای فرعون جزو افراد با نفوذ در زمان سلطنت وی به شمار می آمد .
اکنون دانشمندان دانشگاه یورک تائید کرده اند که پاهای کشف شده متعلق به زنی میانسال بین 40 تا 60 سال سن بوده که قدی بلند داشته و با مشخصات نفرتیتی تطابق دارد. آزمایش های دی ان ای و تجزیه و تحلیل های کربن نیز این موضوع را تائید می کند .

مقبره ی زیبای نفرتی تی در دره ی ملکه ها در مصر  قرار دارد . همسران فراعنه ی  مصر در این دره به خاک سپرده می شدند . در این دره بیش از ۹۱ مقبره متعلق به ۱۸ سلسله فراعنه قرار گرفته است. البته با وجود آزمایشات مختلف، هنوز هم معلوم نیست علت مرگ ملکه چه بوده است اما این گمانه زنی ها وجود دارد که وی به خاطر بیماری آرتریت که نوعی بیماری روماتیسم مفصلی است، جان خود را از دست داده است.

در حال حاضر، مقبره توسط دزدان غارت شده است و به همین خاطر، جواهرات و اجناس نفیس این مومیایی دزدیده شده است و به علت آسیب های وارده، تنها پاهای ملکه باقی مانده است. با توجه به پاها و انجام آزمایش های مختلف از این پاها، آن ها بدون شک متعلق به ملکه ی مشهور مصر باستان نفرتی تی است .

 

در این بین کارشناسان یکی نظریه خاصی دارندکه می گویند اتاق های مخفی در آرامگاه نفرتیتی موجود است. نیکلاس ریوز که یک باستان شناس انگلیسی است، نظریه ی اتاق های مخفی در این آرامگاه را در زمستان گذشته مطرح کرده بود.

او می گوید : به شواهدی دست پیدا کردیم که مومیایی نفرتی تی در پشت دیوار شمالی این آرامگاه موجود است و اشتباه است که اگر بخواهیم تلاش های دیگری برای پیدا کردن این آرامگاه در جایی دیگر بکنیم. قبل از این که نتایج این آزمایشات مشخص شود، باستان شناسان سعی می کردند تا با استفاده از دستگاه های اسکن، اطلاعات دقیقی از پشت دیوارهای اتاقی که مومیایی فرعون مصر در آن نگهداری می شود به دست بیاورند.

این اسکن ها می گوید، ۲ اتاق مخفی پشت دیوارهای آرامگاه اصلی توت عنخ آمون را نشان داد. وزیر سابق باستان شناسی مصر، از چند سال پیش طرح یافتن مومیایی نفرتی تی را دنبال می نمود و در این زمینه گفته بود که: فکر می کنم باید همچنان به جستجو در این زمینه ادامه دهیم زیرا من در نظر دارم تا اسکن های رباتیک را به داخل این مقبره بفرستم. قبل از این کشف، نیکلاس ریوز که یک باستان شناس انگلیسی است، از این نظریه که نفرتی تی در اتاق مخفی ر آرامگاه پسر ناتنی خود دفن شده است حمایت می کرد اما، از آن سو هم وزیر پیشین باستان شناسی مصر اصرار داشت که این مومیایی متعلق به نفرتی تی نیست.

اما با تمام این صحبت ها هنوز هم خیلی ها بر این باور هستند که این پاهای پیدا شده متعلق به مومیایی نفرتیتی ، همسر زیباروی فرعون می بشد.

 

کلمه‌های کلیدی: