9 منظره طبیعی ترکیه

در این مقاله میخواهیم 9 منظره طبیعی ترکیه را معرفی نماییم، در ترکیه شما می­توانید تمام وقت خود را بیرون از موزه ­ها بگذرانید و از فضای اماکن تاریخی کاملا به دور باشید. از ارتفاعات و کوه­ های ترکیه تا سواحل شنی آن می­توانید از مناظر فوق العاده زیبا و چشم­ نوازی لذت ببرید.

جمهوری ترکیه کشوری با اکثریت جمعیت مسلمان است، این کشور با کشورهای ایران، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، گرجستان، عراق و سوریه همسایه می باشد. همچنین از شمال با دریای سیاه، و از جنوب‌غربی با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. ترکیه کشوری اوراسیایی محسوب می شود، بدین معنی که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی در قاره آسیا و خاورمیانه واقع شده است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان در قاره اروپا قرار دارد.

کاپادوکیا، یکی از 9 منظره طبیعی ترکیه

وقتی از پادشاهی کهن کاپادوکیا در قلب ترکیه که اکنون یکی از پربازدیدترین مناطق گردشگری ترکیه با چشم اندازی بی­نظیر است سخن به میان می­ آید، شنونده آن را با داستان­های اساطیری اشتباه می­گیرد. در اطراف شهر گوره ­مه و در یک پارک ملی که به همین نام نامیده می­شود، فعالیت ­های آتشفشانی بسیار قدیمی و فرسایش متعاقب آن سلسله ­ای از “مخروط ­های افسانه­ای” (هودوس یا مخروط ­های سنگی)، غارها و صخره هایی با نقش­ های بسیار پیچیده و پرابهامی را پدید آورده است.

9 منظره طبیعی ترکیه

جاده لیجیان

اگر خواهان درک کامل سواحل جنوب غربی مدیترانه­ای ترکیه هستید گزینه ویژه­ای برایتان وجود دارد! در جاده ۳۰۰ مایلی لیجیان که از اولودنیز تا کمی پایین تر از آنتالیا کشیده شده قدم بزنید. این جاده که در سال ۲۰۰۰ بعنوان اولین مسیر پیاده­روی بسیار طولانی کشور افتتاح شد از طرف ساندی تایمز به عنوان یکی از۱۰ مسیر برتر پیاده­ روی دنیا معرفی شد. بخش ­های متعدد قابل توجهی در طول این مسیر وجود دارد اما درعین حال مناظر زیبا و بی ­بدیلی از دریا را می­توان از روی پشته­ ها و کوههای این مسیر دید.

درطول این مسیر راه هایی وجود دارد که از میان خرابه­ ها عبور می­کند و جذابیت خاص خود را به شما هدیه می­کند. نام این منطقه برگرفته از نام پادشاهی کهن لیجیا در همین سرزمین است که قدمت آن به قرن پانزدهم قبل از میلاد مسیح بازمی­گردد. برای پیاده ­روی در کل مسیر باید ۲۰ تا ۳۰ روز زمان صرف کنید و یا در روشنایی روز از قدم زدن در مسیرهای خارج شهر هایی مثل درمه، کاش و کمر لذت ببرید.

اولودنیز

یکی از جذاب ­ترین مکان­های ترکیه ساحل تورکوییز است که به خودی خود بسیار قابل توجه است. شهر ساحلی کوچک اولودنیز درست در جنوب فتحیه و درمحل تلاقی دو دریای مدیترانه و اژه واقع شده­است. ساحل ماسه ای همچون هلال ماه در حاشیه دریا به سمت غرب کشیده شده و تا تالاب نیلگون بدیعی ادامه پیدا می‌کند که همچون حصاری از آن محافظت می­کند.

همچنان که می­توانید در کمال آرامش از تماشای این ساحل آبی نشان لذت ببرید، امکان استفاده از پاراگلایدر در کوه باباداغ برایتان فراهم است؛ این منطقه که در جنوب شرقی شهر واقع شده است یکی از بهترین سکوهای غواصی اروپا است که آبی شفاف و روشن دارد.

استانبول

ما انسانها چشم­ اندازهایی را برای خودمان درست می­کنیم اما به ندرت ممکن است یکی از آن­ها به چشم­ نوازی استانبول باشد. این شهر مشهور که بزرگترین شهر ترکیه نیز هست، مسیر اتصال اروپا و آسیاست. تنگه بوسفورس و زمین های دوطرف آن در دل همین شهر واقع شده است.

گذشته از واقعیت جغرافیایی این شهر، چشم ­انداز متمایز و بی ­نظیر استانبول به خاطر معماری ویژه آن از جمله گلدسته­ ها و گنبدهای ایاصوفیه و مسجد آبی در کنار بناهای تاریخی بی شمار دیگری است که در این شهر وجود دارند. استانبول درکنار فرهنگی غنی، غذاهایی بی­ نظیر و شبهایی هیجان ­انگیز؛ برخی از بهترین پشت بام­های دنیا با چشم ­اندازی بی ­همتا و غروب ­هایی متمایز را نیز در خود جای داده است.

دریاچه وان

بزرگترین دریاچه ترکیه با مساحتی بالغ بر ۱۴۵۰ مایل مربع و با عمقی که در گودترین نقاط به بیش از ۱۴۰۰ پا می­رسد، در جنوب ­شرقی کشور آرمیده است. این دریاچه یکی از بزرگ ترین دریاچه ­هایی است که در دنیا به عنوان اندوریک دسته بندی می­شوند، دریاچه­ های اندوریک هیچ خروجی و برون ­ریزی ندارند و به همین علت از درجه نمک بالایی برخوردار هستند و موجودات زنده چندانی در این آب ­ها زندگی نمی­کنند. قله آتشفشانی ۹۶۰۰ پایی نمروت از سواحل آن سربرآورده و چهار جزیره کوچک روی پهنه آن خودنمایی می­کنند.

یک کلیسایقرن دهم در جزیره آکدامار این دریاچه همچنان پابرجا باقی مانده است درحالی که در سه جزیره دیگر تنها ویرانه ­های ساختمان­های رهبانی برجای مانده است.

ساحل کاپوتاش

در ادامه مقاله 9 منظره طبیعی ترکیه ، حدود ۱۰۰۰ مایل از سواحل دریای مدیترانه در خاک ترکیه قرار دارد بنابراین پیدا کردن بهترین ساحل کار دشواری نیست. از نظر بسیاری از مردم بهترین ساحل، ساحل کاپوتاش است. این ساحل حدود ۱۰ مایل در غرب منطقه کاش کشیده شده و در خروجی یک دره باریک با صخره­هایی با شیب تند خاتمه یافته است. جذاب ­ترین جلوه­ های ساحل کاپوتاش خالی بودن این ساحل از هرگونه ساخت و سازی است.

در این ساحل فروشنده ­هایی را می ­بینید که به طور پراکنده غذا و نوشیدنی می ­فروشند اما جغرافیای این منطقه از سربرآوردن هتل­ها و بناهای دیگر و محدود کردن زیبایی این پهنه ماسه­ای در ساحل تورکوییز ممانعت کرده ­است.

کوه­ های آناتولی شمالی

بیشتر مرزهای ترکیه از سمت شمال با رشته کوه­های آناتولی شمالی (کوه­های پونتیک) معرفی می­شود، سلسله کوه­هایی که بیشتر از ۶۰۰ مایل کمی پایین تر از سواحل دریای سیاه ترکیه کشیده شده اند. اینجا یکی از 9 منظره طبیعی ترکیه است.

کوه­ های آرارات

و دوباره به افسانه­ ها باز می­گردیم. کوه­ های آرارات در شرقی ­ترین نقاط ترکیه و در نزدیکی­ های دریاچه وان سربرآورده و احتمالاً همان کوه ­هایی هستند که در کتاب پیدایش محل فرود آمدن کشتی نوح پس از فرونشستن سیلاب معرفی شده­ است. می­توان به این قول اعتماد کرد زیرا دو قله بلند در این کوه­ها قرار دارد و قله بلندتر آن (آرارات بزرگتر که حدود ۱۶۸۵۴ پا ارتفاع دارد) مرتفع ­ترین نقطه کشور ترکیه است.

بدین ترتیب این نقطه بر تمام سرزمین های اطراف اشراف دارد و از مایل­ها آن طرف ­تر از تمامی جهات قابل مشاهده است. قله آن در تمام طول سال با کلاهی از یخ پوشیده شده، هرچند به نظر می­رسد این پوشش یخی به تدریج درحال آب شدن است. 

پاموکاله

چشمه­ های آب گرم طبیعی هزاران ساله پاموکاله در استان دنیزلی که از دامنه کوه کوچکی جاری می­شوند استخرهای لبه ­داری را در سنگ­های تراورتن سفید بوجود آورده است. تاثیر شگفت­ انگیز آن­ها احتمالا با هرآنچه که پیش از آن دیده ­اید متفاوت است.

گویا یونانیان و رومیان قدیم نیز بر همین باور بودند که دست به کار ساختن شهر هیه ­راپولیس در بالای این کوه­ ها شدند و دسترسی اولین جهانگردان دنیا را به این استخرهای طبیعی فراهم آوردند. و امروزه شما نیز می­توانید از غوطه ­ور شدن در این چشمه­ ها لذت ببرید.

9 منظره طبیعی ترکیه
کلمه‌های کلیدی: