روز خواب آلودگی در فنلاند

روز خواب آلودگی یا Sleepy Day در کشور فنلاند رسم عجیب و غریبی است ولی واقعی است. هر سال روز ۲۷ جولای، یعنی همین ۳ روز پیش به عنوان روز خواب آلودگی در فنلاند جشن گرفته می شود. روز خواب آلودگی در فنلاند رسم و رسوم خاصی هم دارد و آخرین نفری که همچنان خواب باشد با آب بیدار می شود! البته اینکه چقدر آب باید برای بیدار کردن شخص استفاده شود به انتخاب اطرافیان بستگی دارد. بعضی ها را با ریختن آب روی صورت بیدار می کنند و بعضی دیگر را همان طور خواب آلود و گیج و منگ داخل رودخانه می اندازند! در بسیاری از شهرهای فنلاند مثل نانتالی این روز به صورت یک جشن عمومی برگزار می شود و گاهی افراد مهم و مشهوری را داخل آب رودخانه می اندازند.

روز خواب آلودگی

روز ملی خواب آلودگی

اما روز خواب  آلودگی از چه زمانی شروع شد و هدف از برگزاری این روز چیست؟ جالب است بدانید که تاریخچه این روز به یکی از روایات مذهبی یعنی خواب اصحاب کهف برمی گردد! همه ما داستان اصحاب کهف را شنیده ایم: طبق روایات مذهبی فرد مسیحی  برای فرار از ظلم حاکمان به داخل غاری فرار کردند و به مدت ۲۰۰ سال در آن غار خوابیدند. به نظر می رسد داستان اصحاب کهف در قرن ششم و در قرون وسطی وارد فرهنگ فنلاند شده باشد. به تدریج این باور در فرهنگ فنلاندی به وجود آمد که اگر یک فرد فنلاندی تمام طول روز را بخوابد ممکن است مثل اصحاب کهف تا ۲۰۰ سال بعد هم بیدار نشود!

باور دیگر می گوید که اگر در روز خواب آلودگی باران ببارد تا ۷ هفته باران خواهد آمد. ریشه این رسم و رسوم هرچه باشد به سحرخیزی مردم فنلاند اشاره دارد. مردم فنلاند هر سال روز خواب آلودگی را جشن می گیرند تا اهمیت سحرخیزی و به موقع بیدار شدن را به همه گوشزد کنند. امروزه روز خواب آلودگی به یکی از مهم ترین جشن های فنلاندی ها تبدیل شده است. درست است که ریشه این روز به ماجرای اصحاب کهف برمی گردد، اما این روز به هیچ وجه رنگ و بوی مذهبی ندارد و به عنوان یکی از رسم و رسوم های ملی پذیرفته شده است. در فرهنگ فنلاند آخرین فردی که از خواب بیدار شود به عنوان تنبل ترین فرد آن خانه شناخته می شود.

روز خواب آلودگی

همان طور که گفتیم در این روز آخرین فرد را با آب بیدار می کنند. اگر اعضای خانواده بدجنسی کمتری داشته باشند به پاشیدن چند قطره آب روی صورت فرد اکتفا می کنند. اما برخی دیگر یک پارچ آب روی فرد خوابیده خالی می کنند و به این ترتیب او را از خواب بیدار می کنند. ناگفته نماند که اوج این رسم و رسوم، پرت کردن فرد داخل آب رودخانه است! این رسم در بسیاری از شهرها از دایره خانواده خارج شده و به یک رسم عمومی و همگانی تبدیل شده است. یکی از شهرهای فنلاند که روز خواب آلودگی را با جدیت و هیجان زیادی برگزار می کند شهر نانتالی است.

روز خواب آلودگی در نانتالی

ناتالی اسم شهری در فنلاند است که مهم ترین جاذبه گردشگری پارک موضوعی دنیای مومین هاست. این شهر رسم و رسوم خاصی برای روز خواب آلودگی دارد.

روز خواب آلودگی

مردم شهر در روز ۲۷ جولای زودتر از معمول بیدار می شوند و یک فرد مشهور و شناخته شده در شهر را انتخاب می کنند. سپس این فرد که ممکن است یکی از صاحب منصبان شهر هم باشد راس ساعت ۷ صبح  از رختخوابش بیرون کشیده می شود و داخل آب رودخانه انداخته می شود!

به این ترتیب بسیاری از شهرداران و مدیران شهر تا به حال داخل آب رودخانه انداخته شده اند و ظاهرا مشکلی هم با این قضیه ندارند. روش خیلی خوبی برای بیدار کردن نیست، قبول دارید؟ به هرحال این رسم هرسال با شور و اشتیاق زیاد برگزار می شود و مردم هم این رسم عجیب را خیلی دوست دارند. پرشورترین مراسم روز خواب آلودگی هم در شهر نانتالی برگزار می شود و حتی بسیاری افراد برای حضور در این مراسم به این شهر سفر می کنند.

یکی از جالب ترین اتفاقات در سال ۲۰۰۴ اتفاق افتاد! در روز خواب آلودگی آن سال، فرد مورد نظر از رختخوابش بیرون کشیده شد، داخل پتو پیچیده شد و داخل رودخانه انداخته شد. وقتی فرد خواب آلود از داخل آب بیرون آمد مردم متوجه شدند که این فرد شوهر تارجا هالونن، رئیس جمهور وقت فنلاند است.

روز جهانی خواب

همه ما از اهمیت خواب کافی آگاه هستیم و کیفیت و کمیت خواب می تواند تاثیر زیادی در سلامتی ما داشته باشد. در بالا دیدیم که روز ملی خواب آلودگی در فنلاند جشن گرفته می شود. اما آیا می دانستید که روز جهانی خواب هم داریم؟ این روز رویدادی سالانه است که به همت سازمان جهانی خواب و از سال ۲۰۰۸ برگزار می شود. با توجه به زندگی مدرن امروزی بسیاری از افراد خواب کافی و مناسب ندارند و همین موضوع مشکلات سلامتی زیادی را برای افراد ایجاد کرده است. شمار زیادی از افراد از اختلالات خواب، کم خوابی و بدخوابی رنج می برند و این موضوع بسیار فراگیر و همگانی شده است. هدف از تعیین روز جهانی خواب، توجه بیشتر به مقوله خواب است.

منبع: finteresting.net

 

کلمه‌های کلیدی: