جاذبه های گردشگری نجف

شهر مقدس نجف در کشور عراق و مرکز استان نجف است. این شهر از شهرهای مقدس‌ شیعیان و مرکز قدرت سیاسی شیعیان در عراق محسوب می‌شود.

حرم مولی‌الموحدین علی بن ابی‌طالب(علیه السلام) نخستین امام شیعیان در شهر نجف قرار دارد، از این رو این شهر همواره مورد توجه مشتاقان و محبان ائمه اطهار بوده است.
حوزه علمیه نجف که مرجعیت دینی شیعیان عراق است در ساختار سیاسی قدرت در عراق تأثیرگذار است و بر اهمیت این شهر می‌افزاید.

جاذبه های گردشگری نجف

امروزه شیعیان زیادی در قالب تورهای کربلا و نجف به این شهر مذهبی می آیند و از آن دیدن می کنند. در این گزارش قصد داریم شما را دو جاذبه مهم در شهر نجف اشرف آشنا کنیم.

حرم امام علی (ع)

حرم امام علی (ع) عراق، محل دفن امیرالمؤمنین علی(ع) در شهر نجف اشرف و در کشور عراق است. به دلیل مخفی بودن قبر ایشان، امام صادق(ع) در سال ۱۳۵ق برای نخستین بار محل دفن حضرت را نمایان کرد. پس از آشکار شدن قبر، بناهای مختلفی در دوران مختلف ساخته شد. عضدالدوله دیلمی و شاه صفی از جمله افرادی بودند که بناهای باشکوه و زیربنایی بنا کردند.

جاذبه های گردشگری نجف

تا سال ۱۴۰۴ق افراد سرشناس بسیاری در حرم امیرالمومنین(ع) دفن شده‌اند. در سال ۱۴۰۴ق حکومت بعث دفن افراد را در حرم ممنوع اعلام کرد. در کتابهای مختلفی به اسامی مدفونان در حرم امام علی (ع) اشاره شده است.

قبرستان وادی السلام

قبرستان وادی السلام، بزرگترین قبرستان جهان بوده و در شهر نجف عراق قرار دارد. مساحت قبرستان وادی السلام در حدود 1486 هکتار بوده و از 1400 سال قبل تاکنون برای مردم نجف شناخته شده محسوب می شود.

جاذبه های گردشگری نجف

قبرستان وادی السلام یکی از مکان های مقدس نجف است که در آن هزاران نفر به خاک سپرده شده اند از جمله قبر تعدادی از پیامبران و بسیاری از سادات،صالحان و بزرگان دین نیز در آن است.این قبرستان قدیمی و تاریخی در شمال شرقی شهر نجف اشرف واقع است و بیست کیلومتر مربع مساحت دارد. قدمت آن به بیش از هزار سال می رسد و بسیاری از قبرهای آن دارای بقعه و گنبد است.

با تهیه بلیط تهران نجف و شروع سفر به این شهر مذهبی تاریخی از سفر خود لذت ببرید.

منبع : ایلیاگشت

 

کلمه‌های کلیدی: