معروف ترین آتشفشان های ژاپن

کشور ژاپن که به نام مجمع الجزایر ژاپن هم شناخته می شود یکی از پرتلاطم ترین نقاط کره زمین است. این کشور یکی از زلزله خیزترین مناطق دنیاست و کوه های آتشفشانی متعددی در سرتاسر جزایر ژاپن پراکنده شده اند که برخی از آن ها هنوز هم فعال هستند و هر ازگاهی فوران های شدیدی می کنند. در واقع، ژاپن بیش از ۱۰۰ آتشفشان فعال دارد که نزدیک به ۱۰% کل کوه های آتشفشانی فعال دنیا را شامل می شود. در این مطلب قصد داریم در مورد معروف ترین آتشفشان های ژاپن صحبت کنیم و این کوه های خشمگین و غران زمین را به شما معرفی کنیم.

کوه آتشفشان اونزن mount Unzen

یکی دیگر از شگفت انگیزترین آتشفشان های ژاپن در نزدیکی شهر شیمابارا در جزیره کیوشو قرار گرفته و کوه اونزن نام دارد. فوران های آتشفشانی این کوه به ۶ میلیون سال پیش بر می گردد، اما اخیرا به نظر می رسد که این کوه آرام گرفته و دیگر فعال نیست. در سال ۱۹۳۴ یک پارک ملی در این منطقه احداث شد و روستای کوچکی هم میزبان توریست ها و گردشگران خارجی خواهد بود.

در سال ۱۹۹۰ در یکی از قلل این کوه فعالیت هایی مشاهده شد، اما امروزه این کوه دوباره آرام است و یک آتشفشان خاموش به حساب می آید. در نتیجه، توریست ها و گردشگران می توانند از این کوه ۱۳۵۹ متری بالا بروند و از آن بالا از چشم انداز بی نظیر و منحصربه فرد لذت ببرند. البته اکثر کوهنوردان برای این که مسیر را کوتاه تر کنند از کوه مایوکن بالا می روند که مسیری راحت تر است و تنها سه دقیقه از جاده نیتا فاصله دارد.

معروف ترین آتشفشان های ژاپن

کوه آتشفشان فوجی Mount Fuji

فوجی بدون شک مشهورترین کوه ژاپن است و به سمبل و نماد این کشور تبدیل شده است. این کوه در فاصله کمتر از ۲ ساعته از شهر توکیو قرار گرفته و یک آتشفشان خاموش محسوب می شود. این کوه با چشم انداز زیبایی که دارد یکی از شگفت انگیزترین آتشفشان های ژاپن است و سالانه توسط میلیون ها نفر بازدید می شود و بیش از ۳۰۰۰۰۰ کوهنورد به آن صعود می کنند. افسانه های جالبی در مورد شکل گیری کوه فوجی وجود دارد که بر اساس آن، این کوه در عرض یک روز ساخته شده است.

اما دانشمندان نظر دیگری دارند و معتقدند که این کوه آتشفشانی بر فراز یک آتشفشان قدیمی و از حدود ۱۰۰۰۰ سال پیش شکل گرفته است. جالب است بدانید صعود و بالا رفتن از کوه فوجی آنقدر محبوبیت دارد که در بالای کوه یک اداره پست ساخته شده که به کوهنوردان امکان ارسال کارت پستال از ارتفاع ۳۸۰۰ متری را می دهد.

البته این کوه همان طور که از دور هم مشخص است بسیار شیب دار است و برای صعود به آن باید از شیب تندی بالا بروید. همین موضوع باعث شده تا بسیاری از مسافران ترجیح بدهند از دور این کوه آتشفشانی زیبا را تماشا کنند و به عکس سلفی و عکس یادگاری با آن رضایت بدهند.

معروف ترین آتشفشان های ژاپن

کوه آتشفشان آسو Mount Aso

کوه آسو یا آسوسان در واقع از ۵ قله آتشفشانی تشکیل شده است. این کوه در جزیره جنوبی کیوشو در نزدیکی شهر کوماموتو قرار گرفته و به واقع که یکی از شگفت انگیزترین آتشفشان های ژاپن محسوب می شود. این منطقه آن قدر وسیع است که کل روستاهای منطقه در حومه آن قرار گرفته اند. کوه ناکاداکه، یکی از این ۵ قله آتشفشانی هنوز هم فعال است و یکی از جاذبه های گردشگری منطقه به حساب می آید.

اما زمانی که این کوه فورانش را شروع می کند و گازهایی از آن متصاعد می شود کل منطقه تخلیه می شود و ورود توریست ها و افراد به آن ممنوع اعلام می شود. پیاده روی اطراف این کوه آتشفشانی جزء تفریحات محبوب و پرطرفدار است و بسیاری از توریست ها برای تفریح و بازدید از یکی از زیباترین آتشفشان های ژاپن به این منطقه سفر می کنند.

معروف ترین آتشفشان های ژاپن

کوه آتشفشان ساکوراجیما Sakurajima

یکی دیگر از منحصر به فردترین آتشفشان های ژاپن کوه ساکوراجیما است. این آتشفشان چینه ای یا ترکیبی (stratovolcano) مشرف به شهر تاریخی کاگوشیما و در جزیره کیوشو قرار گرفته است و یک آتشفشان فعال به حساب می آید. این کوه در حقیقت در صدر فعال ترین آتشفشان های ژاپن قرار می گیرد و بارها در سال های مختلف دچار فوران های شدیدی شده است. فعالیت این آتشفشان تا به امروز هم باقی است و مدام خاکستر و گازهای آتشفشانی به اطراف و مناطق مسکونی نزدیکش پراکنده می کند. آخرین فعالیت جدی این آتشفشان در ۲ می ۲۰۱۷ اتفاق افتاد.

تیمی متشکل از دانشمندان و محققین در ژاپن تخمین زده اند که این کوه آتشفشانی در طول ۳۰ آینده یک فوران عظیم و عمده را تجربه خواهد کرد. البته به دلیل همین مخاطرات، صعود و بالا رفتن از این کوه تا لبه آتشفشانی اش ممنوع است و به گردشگران اجازه این کار داده نمی شود. اما برای مسافران ماجراجو که دوست دارند چشم انداز بی نظیری به این کوه آتشفشانی داشته باشند این امکان وجود دارد که از یانوهیرا که در فاصله ۲ ساعت رانندگی از ساکوراجیما قرار دارد.

معروف ترین آتشفشان های ژاپن

کوه آساما Mount Asama

کوه آساما در مرکز جزیره هونشو و در ارتفاع ۲۵۶۸ متری از سطح از دریا قرار گرفته است و مشرف بر شهر کاریوزاوا است. کوه آساما بیش از هرچیز به خاطر فورانی که در سال ۱۷۸۳ داشت و باعث کشته شدن ۱۵۰۰ نفر شد شهرت پیدا کرده است. این کوه یکی از شگفت انگیزترین آتشفشان های ژاپن و فعال ترین آتشفشان جزیره هونشو است. آخرین فوران و فعالیت این آتشفشان در سال ۲۰۰۹ اتفاق افتاد که خاکسترهایش تا توکیو هم رسیده بودند.

کوه آساما علیرغم خطر بالقوه یک فوران دیگر، همچنان مقصد گردشگری محبوبی برای سپری کردن تعطیلات است و مسافران و توریست های زیادی به این منطقه سفر می کنند. دامنه های شیب دار این کوه در زمستان پذیرای اسکی بازان می شود و چشمه های آب گرم این منطقه هم طرفداران خاص خود را دارد.

معروف ترین آتشفشان های ژاپن

منبع: touropia.com

 

کلمه‌های کلیدی: