معروف ترین مساجد روسیه

کشور روسیه که نام رسمی‌اش فدراسیون روسیه و پایتخت آن شهر مسکو است. در شمال اوراسیا قرار دارد. این کشور پهناورترین کشور جهان است که در شمال آسیا و شرق اروپا واقع شده است و با دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک و همچنین با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی؛ مرز آبی دارد. روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد. 

آیا میدانید در کشور روسیه تعداد زیادی مساجد وجود دارد که در این مطلب قصد داریم تا شما را با معروف ترین مساجد روسیه آشنا سازیم.

کازان، مسجد قل شریف | Qolsarif Mosque

یکی  از زیباترین و معروف ترین مساجد روسیه در شهر کازان قرار گرفته است. مسجد قل شریف در زمان ساختش به عنوان یکی از بزرگ ترین مساجد روسیه شناخته می شد. این مسجد ابتدا در قرن ۱۶ و در کازان کرملین ساخته شد و به خاطر احترام به قل شریف، فردی مذهبی و محترم که در این منطقه خدمت می کرد به نام مسجد قل شریف نامگذاری شد.

امروزه این مسجد بخشی از مجموعه تاریخی کازان کرملین است که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده و امروزه یکی از جاذبه های گردشگری و نمادین این شهر به شمار می رود. این مسجد زیبا و باشکوه ظرفیت پذیرش ۶۰۰۰ نمازگزار را دارد و بیش از هر مسجد دیگری در روسیه مناره دارد که همین موضوع باعث شهرت بیش از پیشش شده است.

مسجد احمد قدیروف | Akhmad Kadyrov Mosque

در شهر گروزنی در چچنستان نیز یکی دیگر از باشکوه ترین مساجد روسیه قرار گرفته است. این مسجد یکی از بزرگ ترین مساجد روسیه است و به احترام احمد قدیروف، مفتی اعظم چچنستان به این اسم نامگذاری شده است. البته اهمیت این مسجد در منطقه آن قدر زیاد است که اغلب به نام «قلب چچنستان» هم شناخته می شود.

سبک معماری این مسجد بسیار کلاسیک است و نمای بیرون با کاشی کاری و داخلش با سنگ مرمر مزین شده است. گنبد عظیم و باشکوه این مسجد با ۳۲ متر ارتفاع یکی از بزرگ ترین گنبدها در روسیه است و بیش از ۱۰۰۰۰ نفر می توانند داخل این مسجد جا شوند.

معروف ترین مساجد روسیه : مسجد احمد قدیروف

مسجد جامع مسکو | Moscow Cathedral Mosque

یکی از باشکوه ترین و معروف ترین مساجد روسیه مسجد جامع مسکو است که مسجد اصلی این شهر هم به شمار می رود. این مسجد در خیابان المپیسکی و در مرکز شهر مسکو قرار گرفته است. ساختمان اولیه مسجد در سال ۱۹۰۴ تکمیل شده است، با این حال از آن زمان بارها مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته است.

ساختمان جدید و امروزی مسجد در سال ۲۰۱۵ و بعد از یک دوره مرمت ۱۰ ساله افتتاح شد. این مسجد بلندترین مسجد در اروپا به شمار می رود و گنجایش پذیرش ۱۰۰۰۰ نفر را دارد. این مسجد شش طبقه و باشکوه دارای سالن های متعدد، شبستان ها، یک کتابخانه، موزه و یک فضای نمایشگاهی است.

معروف ترین مساجد روسیه: مسجد جامع مسکو

کازان، مسجد بلغار | Bulgar Mosque

مسجد بلغار تنها مسجد سراپا سفید و به جرات یکی از زیباترین مساجد روسیه است. این مسجد در شهر کازان قرار دارد و در سال ۲۰۱۲ بازگشایی شده و به دلیل شباهتی که به بنای تاج محل هند دارد به نام «تاج محل کازان» هم نامیده می شود. این مسجد از معماری بسیار زیبا و باشکوهی برخوردار است  در مجموع ۸۸ ستون سفید دارد.

جالب است بدانید که مسجد بلغار در لیست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است و بزرگ ترین قرآن جهان هم در همین مسجد نگهداری می شود. این کتاب ۸۰ کیلوگرم وزن دارد و برای نگه داشتن آن ۱۶ نفر لازم است. مسجد بلغار به مناسبت ۱۱۰۰ سالگی سالگرد ورود اسلام به منطقه ولگا-بلغار افتتاح شده است و یکی از زیباترین مساجد روسیه است.

معروف ترین مساجد روسیه: مسجد بلغار

نیژنکامسک، مسجد مرکزی | Central Mosque

این ساختمان در سال ۱۹۹۶ و به مناسبت جشن ۳۰ سالگی افتتاح این شهر بازگشایی شد. این ساختمان و مجموعه آن تنها یک مسجد نبوده و بلکه به عنوان یک مرکز فرهنگی و آموزشی در میان مساجد روسیه شناخته می شود. این مجموعه شامل مدرسه، کتابخانه، مرکز فرهنگی و همچنین یک هتل می باشد.

معروف ترین مساجد روسیه: مسجد مرکزی

سنت پترزبورگ، مسجد سنت پترزبورگ | Saint Petersburg Mosque

یکی از نقاط فتوژنیکی که می توانید در سنت پترزبورگ با آن مواجه شوید این مسجد می باشد که تاحدی شبیه به مقبره تامرلان در سمرقند ازبکستان می باشد. این مجموعه ساختمان در سال ۱۹۱۳ در جزیره پتروگرادسکی ساخته شده و در زمان خود یکی از مهمترین مساجد روسیه و بزرگترین مسجد اروپا به شمار می رفت. این مسجد که ۴۵ متر طول دارد می تواند در حدود ۵ هزار عبادت کننده را در خود جای دهد.

معروف ترین مساجد روسیه: مسجد سنت پترزبورگ

دربند، مسجد جمعه | Juma Mosque

دربند شهری بندری در جنوبی ترین بخش کشور روسیه است و یکی از زیباترین مساجد روسیه هم در این شهر قرار گرفته است. مسجد جامع دربند در واقع قدیمی ترین مسجد روسیه و در دربند، دومین شهر جمهوری داغستان واقع شده است. گفته می شود که این مسجد قدیمی و تاریخی در سال ۷۳۴ بعد از میلاد ساخته شده است و امروزه در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

معروف ترین مساجد روسیه: مسجد جمعه

اوفا، مسجد لاله تولپان | Lala Tulpan

مسجد لاله تولپان در سال ۱۹۸۹ در شهر اوفا ساخته شده و به معنای غنچه لاله است. اگر به تصویر این مسجد نگاه کنید به خوبی متوجه علت نامگذاری مسجد می شوید. مسجد لاله تولپان با معماری بی نظیر و منحصر به فردش شبیه به یک گل لاله طراحی شده است و با دو مناره ۵۳ متری اش جزء یکی از بزرگ ترین مساجد روسیه به شمار می رود. این مسجد ظرفیت ۱۰۰۰ نفر را دارد و در فاصله سال های ۱۹۹۰ و ۱۹۹۸ ساخته شده و معماری مدرنش اثر هنرمند مشهور Wakil Davlyatshin ساخته شده است.

معروف ترین مساجد روسیه: مسجد لاله تولپان

منبع: theculturetrip.com

کلمه‌های کلیدی: