معروف ترین غذاهای بلغارستان

در جنوب شرقی اروپا در سواحل دریای سیاه کشوری واقع شده که به جمهوری بلغارستان معروف است. پایتخت این کشور که مردمش بیشتر بلغاری تبار و بقیه ترک و کولی هستند شهر صوفیه می‌باشد. این کشور سکولار عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یعنی ناتو و نیز عضو اتحادیه اروپاست. 

بخشی از معروفیت کشور بلغارستان به خاطر سبزی های با کیفیت و مواد لبنی تازه و غذاهای خوشمزه و تازه اش است. گوشت مرغ، مرسوم ترین گوشت مورد استفاده در غذاهای بلغاری است و همچنین جدای از غذاهای دریایی، گوشت گوساله هم جایگاه ویژه ای در آشپزی این کشور دارد. در حالیکه شاید بتواید بعضی از غذاهای این کشور را در جاهای دیگری مثل ترکیه یا صربستان هم پیدا کنید، اما در بلغارستان عطر و طعم خاص خود را دارد و ادویه هایی که در پخت آنها استفاده می شود، در هیچ کجای دیگر پیدا نمی شود. در این گزارش قصد داریم تا شما را با معروف ترین غذاهای بلغارستان آشنا کنیم.

  • بانیستا یا بانیچکا (Banitsa or banichka)

ابن غذاها را می توان ملکه ی غذاهای بلغاری دانست. بانیستا از ورق های شیرینی ای که با پنیر، تخم مرغ و ماست پر می شود، درست می شود. البته در بعضی از مناطق بلغارستان هم آن را با کدو حلوایی یا اسفناج پر می کنند اما بانیستای سنتی با همان پنیر سفید درست می شود.

معروف ترین غذاهای بلغارستان

  • ورژن بلغاری موساکا (Moussaka)

موساکا در واقع غذایی متعلق به خاورمیانه است اما از انجا که خاورمیانه، تاثیر عمیقی روی بلغارستان داشته است، مخصوصا در دورانی که بلغارستان به مدت ۵۰۰ سال تحت فرماندهی عثمانی بود، تعجبی ندارد که غذاهایی از آنها به یادگار برده باشد. ورژن بلغاری این غذا بر پایه یسیب زمینی، گوشت گرد شده و لایه ی نازکی از ماست است. این غذا را می توانید در خانه هم درست کنید.

معروف ترین غذاهای بلغارستان

  • سالاد Shopska

شاید بتوان گفت هیچ سالادی در بلغارستان به اندازه ی Shopska طرفدار ندارد، یک سالاد با طرز تهیه ی بسیار ساده و مناسب برای فصل تابستان! البته شاید با خودتان فکر کنید که هیچ چیز خاصی در چند سبزی خرد شده وجود ندارد اما در اشتباهید. مواد تشکیل دهنده ی این سالاد شامل پنیر سفید بلغاری به نام (Sirene) است که طعم خاص سالاد هم دقیقا به خاطر وجود این نوع پنیر است. جالب است بدانید پنیر Sirene توسط نوعی باکتری ساخته می شود که فقط در بلغارستان زندگی می کنند.

معروف ترین غذاهای بلغارستان

  • فلفل شکم پر (Byurek peppers)

فلفل شکم پر، یکی دیگر از بهترین غذاهای بلغارستان است که با گوشت خرد شده  و برنج پر می شود. در عید کریسمس هم ورژن بدون گوشت این غذا روی میز خانه ها سرو می شود. این فلفل ها یا پخته و یا سرخ شده و در کنار یک مزه ی سرد مثل گوجه فرنگی با خیار سرو می شوند.

معروف ترین غذاهای بلغارستان

  • غذای Meshana skara

بلغارها عاشق خوردن گوشت هستند و Meshana skara هم ترکیبی از گوشت قرمز گریل شده به اشکال مختلف است که معمولا شامل کوفته، کباب، گوشت استیک، شیشلیک و کارناچه که نوعی سوسیس ایتالیایی است، می باشد. اگر سالاد Shopska را چاشنی این غذا کنید، حتی ممکن است بلغاری صحبت کنید.

معروف ترین غذاهای بلغارستان

منبعtravellingbuzz.com

 

کلمه‌های کلیدی: