با کنیا ایرویز آشنا شوید

کنیا کشوری است در شرق آفریقا و پایتخت آن نایروبی است. کنیا امروزه با بهره گیری از قابلیت های طبیعی و حیات وحش خود به یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگران دنیا تبدیل شده است.

کنیا ایرویز حامل پرچم کشور کنیا است. این شرکت در سال ۱۹۷۷ پس ار انحلال هواپیمایی آفریقای شرقی تاسیس شده است. دفتر مرکزی آن در شهر نایروبی قرار دارد و قطب آن فرودگاه بین المللی جومو کنیاتا است. این شرکت تا سال ۱۹۹۵ کاملا متعلق به دولت کنیا بود و در سال ۱۹۹۶ خصوصی سازی شد، اولین حامل پرچم آفریقایی بود که موفق شد این کار را انجام دهد.

کنیا ایرویز

کنیا ایرویز در حال حاضر یک شرکت خصوصی – عمومی است، بزرگ ترین سهام داران آن دولت کنیا با  ۲۹٫۸ درصد سهام و شرکت کی ال ام با ۲۶٫۷۳ درصد هستند، بقیه سهام متعلق به افراد خصوصی است و در بازار بورس نایروبی معامله می شود. کنیا ایرویز یکی از اپراتورهای پیشروی آفریقای سیاه است چون در ژانویه ۲۰۱۳ به عنوان چهارمین ایرلاین آفریقایی بعد از آفریقای جنوبی ایرویز، هواپیمایی اتیوپی و اجیپت ایر شناخته شد. این شرکت در ژوئن سال ۲۰۱۰ عضو کامل اسکای تیم شد و همچنین از سال ۱۹۷۷ عضو انجمن ایرلاین های آفریقایی می باشد.

تاریخچه کنیا ایرویز

کنیا ایرویز در ۲۲ ژانویه ۱۹۷۷ بعد  از انحلال جامعه آفریقای شرقی و متعاقب آن از بین رفتن آفریقای شرقی ایرویز توسط دولت کنیا تاسیس شد. در ۴ فوریه ۱۹۷۷ دو هواپیمای بوئینگ که از شرکت میدلندز ایرویز بریتانیا کرایه شده بودند پروازهای این شرکت را افتتاح و مسیر نایروبی – فرانکفورت – لندنرا طی کردند. در جولای ۱۹۸۰ این ایرلاین ۲۱۰۰ کارمند داشت و ناوگان آن شامل سه بوئینگ ۷۰۷-۳۲۰ Bs ، یک بوئینگ ۷۲۰B، یک بوئینگ DC-9-30  و سه فوکر F-27-200s  بودند که مسیرهایی به سمت مقاصد آدیس آبابا، آتن، بمبئی، مصر، کوپنهاگ، فرانکفورت، جده، کامپالا، کراچی، لندن، اوزاکا، موریس، خارطوم، موگادیشو، رم، زوریخ، سالزبری، سیشل انجام می دادند، پروازهای داخلی آن هم از نایروبی به سمت شهرهای مومیاس، مومباسا، مالیندی، کیسومو بود. در سال ۱۹۸۲ این شرکت با بوئینگ ۷۰۷-۳۲۰Bs پرواز بدون توقف از نایروبی به سمت بمبئی را افتتاح کرد. سال بعد این شرکت پروازهایی به سمت تانزانیا را شروع کرد و در سال ۱۹۸۴ پرواز به سمت مقاصد بوروندی و مالاوی  هم راه اندازی شد. در نوامبر ۱۹۸۵ با کرایه ایرباس A310-200 ظرفیت پروازهای اروپایی افزایش پیدا کرد. در سال ۱۹۸۶ برای اولین بار پروازی به سمت کلیمانجارو داشت، در همان سال این ایرلاین دو ایرباس A310-300S را سفارش داد، کنیا ایرویز اولین ایرلاین آفریقایی بود که این هواپیما را خرید و برای آن ها ۲۰ میلیون دلار آمریکا (معادل حدود ۴۴ میلیون دلار آمریا در سال ۲۰۱۶) هزینه کرد، در می و سپتامبر ۱۹۸۶ این دو هواپیما به این شرکت تحویل داده شد.

کنیا ایرویز

طرح روی بدنه های هواپیماهای کنیا ایرویز

در سال ۲۰۰۵ این شرکت طرح روی بدنه هواپیماهای خود را عوض کرد. چهار خطی که برروی کل طول هواپیما کشیده شده بود با شعار «افتخار آفریقا» جایگزین شد و لوگویی که بر روی دم این هواپیما قرار داشت نیز تغییر پیدا کرد.

کنیا ایرویز

حوادث برای کنیا ایرویز

در ۳۰ ژانویه ۲۰۰۰ هواپیمای ایرباس  A310-304  این شرکت که از شهر آبیجان پایتخت ساحل عاج به سمت نایروبی در حرکت بود با ۱۷۹ مسافر که ۱۰ تای آن ها کادر و خدمه پرواز بودند به داخل اقیانوس اطلس سقوط کرد. در این حادثه ۱۶۹ نفر جان خود را از دست دادند، این نخستین حادثه منجر به مرگ برای این شرکت بود. در ۵ می ۲۰۰۷ پرواز شماره ۵۰۷ این شرکت که با بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰  در حال پرواز بود چند دقیقه بعد از اینکه از روی باند فرودگاه نایروبی بلند شد به داخل باتلاق افتاد، همه ۱۱۴ مسافری که داخل این هواپیما بودند در این حادثه کشته شدند.

منبع: en.wikipedia.org

کلمه‌های کلیدی: