تکه ای از مریخ روی کره زمین

برای دیدن حال و هوای مریخ حتما لازم نیست سوار بر سفینه های فضایی شویم و تا خود این سیاره پرواز کنیم! چون اینجا در زمین نقطه ای وجود دارد که می گویند شبیه مریخ است! شباهت زیاد این جزیره به مریخ باعث شده که دانشمندان و محققان به آنجا بروند و کارهای تحقیقاتی انجام دهند.

تکه ای از مریخ روی کره زمین

در خلیج بافین جزیره ای به اسم دوون (Devon) هست که جزو مجمع الجزایر قطب شمال کانادا به حساب می آید و بزرگ ترین جزیره غیر مسکونی دنیاست. زمین این جزیره به ویژه یک سوم شرقی جزیره تقریبا در همه ایام سال یخ زده است و همیشه با یک لایه یخ به ضخامت ۵۰۰ تا ۷۰۰ متر پوشیده شده است. فقط در اوج فصل تابستان برای یک دوره کوتاه که ۴۵ تا ۵۰ سال طول می کشد یخ های زمین آب می شود. در این ناحیه دمای هوای تابستان ۸ درجه سانتی گراد و دمای متوسط سالانه منفی ۱۶ درجه سانتی گراد است. به عبارت دیگر، جزیره دوون زمین بایر خشکی است که در احاطه صخره های یخ زده در آمده و تقریبا فاقد هرگونه پوشش گیاهی یا حیوانی است. اما اینجا با این ویژگی های جالبی که دارد برای دانشمندان و محققان مکان فوق العاده جالبی است چون محیط بیابانی و آب و هوای سخت شرایط را بسیار شبیه مریخ کرده است.

تکه ای از مریخ روی کره زمین

از سال ۲۰۰۱، جزیره دوون ، تکه ای از مریخ روی کره زمین ، تبدیل به خانه ی تابستانی گروهی از افرادی شده که بر روی پروژه تحقیقاتی بین المللی به نام پروژه مریخ هاگتون (HMP) کار می کنند این پروژه بر روی این که چگونه کاوشگران انسانی می توانند بر روی دیگر سیاره ها به ویژه مریخ زندگی و کار کنند تحقیق می کند. زمین بایر جزیره دوون، دمای منجمد، دورافتادگی و تنها افتادن این جزیره فرصت های تحقیقاتی بیشماری را در اختیار کارکنان و دانشمندان ناسا گذاشته است اگر به وبسایت ناسا بروید می توانید اطلاعاتی را درباره نتایج این پروژه پیدا کنید. فاکتورهای دیگر مثل روز قطب شمال و چرخه شب مشابه چالش هایی است که احتمال دارد فضانوردان در پروازهای طولانی مدت فضایی با آن ها روبرو شوند.

تکه ای از مریخ روی کره زمین

پایگاه این پروژه که توسط MarsSociety  و با هزینه ناسا انجام می شود بر روی کوهی مشرف به  «دهانه ی تماس هوتون» قرار دارد. این دهانه ی تماس ۲۳ کیلومتر قطر دارد و تقریبا ۳۹ میلیون سال قبل با برخورد اجرام آسمانی به قطر ۲ کیلومتر به سطح زمین شکل گرفته است این برخورد آنقدر شدید بود که سنگ هایی که در عمق ۱/۷ کیلومتری زمین بودند به سطح آن آمدند. انجماد دما در این ناحیه باعث شده  که هیچ جریان آبی در سطح آن وجود نداشته باشد به همین دلیل فرسایش آب و هوایی بر روی دهانه اتفاق نیفتاده چون همچین دهانه هایی که در نقاط دیگر زمین وجود داشتند به دلیل فرسایش از بین رفتند، گفته می شود که «دهانه تماس هاتون» شباهت زیادی به مریخ دارد.

تکه ای از مریخ روی کره زمین

جزیره دوون کاملا خالی از زندگی نیست، ناحیه True Love  در ساحل شمال شرقی جزیره نسبتا گرم و مرطوب است و گیاهان و همچنین حیواناتی در آنجا زندگی می کنند. در واقع، دمای ۸ درجه در تابستان و ۵۰ روز زمین بدون یخ در همین ناحیه اتفاق می افتد. زمین این ناحیه پوشیده از خزه است و نوعی گاو در تمام ایام سال از آن  تغذیه می کند. در خاک سرد و مرطوب این ناحیه جانوران بی مهره ای مثل کرم، پشه خاکی، لارو و …زندگی می کنند، همچنین جزیره تعداد کمی پرنده دارد.

منبع: amusingplanet.com

 

کلمه‌های کلیدی: