زندگی ماری کوری در ورشو لهستان موزه شد

اگر کمی درباره زندگی دانشمندان معروف بدانید شاید نام لهستان شما را یاد ماری کوری بیندازد دانشمندی که زندگی خود را وقف پیشرفت علم و دانش کرد. امروز با قدم زدن در میان کوچه پس کوچه های ورشو، پایتخت لهستان چشمتان به ساختمانی با نمای زرد و سفید می افتد، ساختمانی که روزگاری ماری کوری در آن متولد شد و امروز با تبدیل شدن به موزه حرف های زیادی درباره زندگی نامه ماری کوری برای گفتن دارد.

موزه ماری کوری که امروز به یکی از مهمترین جاذبه های شهر ورشو تبدیل شده سالیانه گردشگران زیادی دارد، کسانی که به این موزه می روند تا شناخت بیشتری درباره ی این دانشمندان پیدا و تلاش های او را تحسین کنند. در گزارش امروز ایلیاگشت قصد داریم تا شما را با موزه ماری کوری آشنا سازیم. با ما همراه باشید . 

زندگی ماری کوری

درباره ماری کوری بیشتر بدانید

ماری کوری فیزیکدان و شیمیدان لهستانی در سال ۱۹۶۷ در ورشو به دنیا آمد و برای تحصیلات دانشگاهی در زمینه فیزیک به پاریس می رود. از آنجایی که وضع مالی او خوب نبود زندگی سختی را در فرانسه می گذراند ولی موفق می شود در فیزیک رتبه اول و در ریاضیات رتبه دوم را به دست آورد. او بعد از مدتی با پییر کوری ازدواج کرد و با همکاری همسرش موفق به کشف عناصر شیمی شد. او تنها زنی در تاریخ است که دو جایزه نوبل گرفته است.

موزه ماری کوری در ورشو

ورشو یکی از دیدنی ترین شهرهای دنیاست، پایتخت و بزرگ ترین شهر لهستان درسته که تا سال ها پیش چندان مورد توجه گردشگران نبود اما امروز توریست های زیادی جاذبه های آن را کشف کرده اند. موزه ماری کوری موزه ای در ورشو است که کاملا به زندگی و کارهای علمی ماری کوری (۱۸۶۷-۱۹۳۴) اختصاص دارد.

موزه ماری کوری که توسط جامعه شیمی لهستان حمایت می شود تنها موزه زندگینامه ای جهان است که به کاشف پولینیوم و رادیوم اختصاص پیدا کرده است. ماری کوری دوران کودکی و جوانی اش را در ورشو گذراند برای همین همیشه از بازگشت به این شهر احساس شادی می کرد. برای تماشای موزه باید به منطقه نیو تاون و خیابان فرتا ۱۶ بروید، موزه در یک ساختمان قرن هجدهمی برپا شده یعنی همان بنایی که خانه ی اجاره ای پدر و مادر ماری بود و ماری کوری در آنجا متولد شد.

زندگی ماری کوری

این ساختمان چگونه تبدیل به موزه شد؟

بعد از مرگ ماری کوری در سال ۱۹۳۴ بر روی این خانه پلاکی نصب شد که تولد او در اینجا را یادآوری می کرد و یادبودی بود برای تلاش های او در راه علم. بعد از قیام ورشو در سال ۱۹۴۴ قسمت هایی از خانه توسط نیروهای آلمانی نابود شد اما خوشبختانه پلاک سالم ماند و پس از نوسازی های بعد از جنگ جهانی دوباره در این محل نصب شد.

افتتاح این موزه به سال ۱۹۶۷ برمی گردد، در آن زمان جامعه شیمی لهستان دست به کار شد تا این آپارتمان را که محل تولد ماری کوری بود به موزه تبدیل کند تا زندگی و کارهای ارزشمند ماری کوری، یکی از معروف ترین دانشمندان دنیا ، در معرض دید گردشگران و علم دوستان قرار بگیرد.

موزه ماری کوری

ترکیب زندگی شخصی و کاری در موزه ماری کوری

در این موزه ترکیب جذابی از زندگی شخصی و کاری ماری کوری به نمایش در آمده است؛ در قسمتی، لوازم شخصی واقعی او را می ببنید و در اتاقی دیگر هر چه هست وسایل آزمایشگاهی! از طرفی با چیدمان جذابی که در وسایل موزه به کار رفته به قدم زدن و تماشای همه ی وسایل ترغیب می شوید.

یکی از جذاب ترین قسمت های این موزه تماشای نامه های شخصی اوست که جنبه ی دیگری از این دانشمند معروف را آشکار می کند و نشان می دهد که او تا چه اندازه در کشف پدیده های جدید مشتاق بود. در قسمتی دیگر از موزه تعدادی از وسایل شخصی او مثل پیراهن مشکی و حتی سوهان ناخن نظرتان را جلب می کند وسایلی که به خوبی از آن زمان محافظت شده اند تا در این موزه به نمایش در بیایند.

زندگی ماری کوری

اگر کمی به زندگی نامه و زندگی دانشمندان علاقمند باشید مطمئنا گشت و گذار در این موزه برایتان بسیار جالب است، موزه ای که به یکی از معروف ترین دانشمندان دنیا اختصاص دارد و طراحی آن به گونه ای انجام شده تا زندگی نامه این نابغه لهستانی به بهترین شکل ممکن نشان داده شود.

عکس های خانوادگی، وسایل شخصی، نامه ها و مدراک این موزه را چنان دوست داشتنی و ملموس کرده به طوری که با رفتن به آنجا احساس می کنید به دوران حیات ماری کوری باز گشته اید. قسمتی از موزه پر از وسایل آزمایشگاهی ماری و همسر پییر است، کافیست به اتاقی دیگر بروید تا تمام وسایلی که ماری کوری در دوران حیات خود برای کشفیات علمی به کار برده را هم ببینید.

بنای ساختمان این موزه بارها نوسازی شده که آخرین بار آن مربوط به سال ۲۰۱۴ بود، در آن زمان به خاطر نوسازی و مرمت موزه، وسایل به طور موقت به خیابان پنجم فرتا (۵ Freta) انتقال پیدا کرد. اگر در سفر به ورشو قصد بازدید از موزه ماری کوری رادارید خوب است بدانید که این موزه همه روزه به جز دوشنبه ها و تعطیلات ملی باز است.

زندگی ماری کوری
کلمه‌های کلیدی: